Ostali ste bez acetona? Uz ove recepte možete ga sami napraviti kod kuće

Da, moguće je ukloniti lak za nokte i bez odgovarajućeg sredstva za uklanjanje laka. Pronađite prava 'otapala' i vaš će lak u trenutku nestati!

Profimedia

Zašto biste trebali razmisliti o tradicionalnim sredstvima za uklanjanje laka s noktiju

Jedna riječ: aceton. Otapalo ne samo da može isušiti površinu nokta, već i okolnu kožu može lišiti svojih prirodnih ulja, piše Sensa.hr. "Ako želite održati nokte jakima, ne želite koristiti sredstva za uklanjanje laka na bazi acetona", rekla je glavna edukatorica Paintboxa Evelyn Lim o tome kako ojačati nokte.

Rješenje? Možete kupiti ili sredstvo za uklanjanje laka bez acetona (poput opcije na bazi soje u koju se dodaju vitamini A, C i E) ili se možete okušati u "uradi sam" verziji odstranjivača laka za nokte. U nastavku smo pripremili četiri recepta koja djeluju jednako dobro kao i izuzetno jako otapalo - a bolji su za zdravlje noktiju:

1. Ocat i sok od naranče

Što se tiče sredstva za uklanjanje laka s noktiju "uradi sam", Amy Lin, osnivačica sundays - brenda za njegu noktiju usmjerenog na wellness - reklamira ovaj prirodni recept. Otapalo laka za nokte na bazi octa i naranče znatno je nježnije rješenje od tradicionalnog sredstva za uklanjanje laka s noktiju koje djeluje jednako dobro.

1. Kombinirajte jednaku količinu bijelog octa i organskog soka od naranče dok se dobro ne sjedine.

2. Umočite pamučnu blazinicu u smjesu i pritisnite na nokte oko 10 sekundi, dok lak za nokte ne omekša.

3. Prijeđite pamučnom blazinicom preko nokta kako biste uklonili lak (pigment bi se trebao odmah otopiti).

4. Nakon što završite, Lin napominje: "Pazite da dobro navlažite ruke i nokte nekim losionom za ruke i uljem za kožicu oko noktiju." Ocat vam može isušiti ruke!

2. Sredstvo za dezinfekciju ruku

"Kako sredstva za dezinfekciju ruku sadrže visoku koncentraciju alkohola, mogu biti učinkovita u uklanjanju laka za nokte", kaže Lin. Pogotovo ako imate sredstvo za dezinfekciju sa 75 posto izopropil alkohola, jer sastojak učinkovito otapa pigment (napomena: zato djeluje i čisti alkohol za trljanje). Iako, definitivno ne želite pretjerivati s dezinfekcijskim sredstvom: "Ove vrste alkohola nanose veliku štetu prirodnim lipidima i masnim kiselinama na površini kože, pa oštećuju kožnu barijeru", rekla je dermatologinja dr. Whitney Bowe i dodala kako treba zaštititi mikrobiom kože.

Ako ste u posljednjih nekoliko mjeseci koristili velike količine sredstava za dezinfekciju ruku (ako ste u pokretu i ne možete oprati ruke vodom i sapunom), možda ćete htjeti ukloniti lak s drugom otopinom bez alkohola. Ako ćete ipak koristiti sredstvo za dezinfekciju, evo što Lin predlaže:

1. Dodajte kap dezinficijensa za ruke na pamučnu blazinicu.

2. Trljajte je po noktima, ponavljajući dok se lak ne otopi.

3. Postupak slijedite s hidratantnom kremom i uljem za kožicu, "jer alkohol može isušiti nokte", kaže Lin.

3. Pasta za zube

U pravilu, tradicionalna je pasta za zube učinkovito sredstvo za uklanjanje. To je zato što većina pasta za zube sadrži etil acetat, koji može učinkovito razgraditi lak (ima ga i u većini sredstava za uklanjanje laka). Da biste prenamijenili pastu, jednostavno istisnite pastu na vrhove prstiju i utrljajte po noktima - vaš lak bi se odmah trebao podići. Iako djeluje, Lin ovu metodu ne bi preporučila za često korištenje. "To može biti neugodan proces", napominje ona. Trajni, svjež miris mentola, može biti ugodan, ali ljepljivi vrhovi prstiju? Ne baš. Također morate prilično brzo raditi, jer pasta za zube nakon nekoliko minuta ima tendenciju da se isuši.

4. Vodikov peroksid i vruća voda

Ova kombinacija također je uspješna u uklanjanju laka kao i povremenih mrlja s odjeće. Uvijek biste trebali koristiti razrijeđenu verziju vodikovog peroksida i odmah nakon toga nanijeti hidratantnu kremu. Kao što nam je dermatolog i certificirani medicinski savjetnik Hadley King rekao o korištenju vodikovog peroksida na koži: “Čak i razrijeđena verzija može izazvati suhoću, a ponekad i iritaciju; čak može izbijeliti okolnu kožu na noktima“.

Podsjetnik: peroksid može izbjeljivati tkanine. Iako mnogi online vodiči predlažu natapanje prstiju u dva dijela vodikovog peroksida i jednom dijelu vruće vode, umjesto toga možda biste trebali namočiti pamučnu blazinicu u otopinu i utrljati je na nokte (kako biste izbjegli iritaciju kože prstiju). Znajte svoje granice i možda se klonite ovog sredstva ako vam je koža preosjetljiva.

Izvor: mindbodygreen.com