Manekenka Irina Shayk, jedna od glavnih zagovornica 'facial icing' beauty trenda ili krioterapije lica, a kaže da upravo ovoj metodi duguje blistavost svoje kože lica.
Malo drugačiji način, ali s istim efektom, isprobala je i popularna influencerica Dunja Jovanić, poznatija kao @imfashionbabe.
Na Instagramu je podijelila video na kojem lice uranja u veliku posudu vode u koju dodaje veliku količinu kockica leda.
Manekenka Bella Hadid također je pobornica ovog trenda i tvrdi da je posuda s ledom najbrži način za uklanjanje napuhanosti lica, ali i za smiriti svoj um.
Uranjanje lica u zdjelu s ledom ili ledenom vodom do 30 sekundi, najnovija je hladna aktivnost koja je potaknula priče na društvenim mrežama i postala viralna.
Ovaj jednostavan trik preporučuju supermodeli i brojni influenceri, a čini se da je ukorijenjen u znanosti.
Dermatologica dr. Sidra Shakir i dr. Noel Young, suradnikom za kliničke inovacije u zdravstvenoj tvrtki Thriva, otkrili su dokazane dobrobiti.
Kako tretman ledenom vodom djeluje na kožu?
'Kada je naša koža izložena hladnoći, naše se kapilare na licu sužavaju i jača rad limfe, što umiruje kožu, smanjuje crvenilo i zateže tkivo lica', kaže dr. Shakir. 'Nakon ove početne stežuće faze, učinci hladnoće pospješuju cirkulaciju krvi. Ovo dovodi kisik i hranjive tvari u kožu što je dobro za trenutni blistavi sjaj.'
Ali ima još potencijalnih dobrobiti za kožu od uranjanja u led. 'Led je dobar prirodni piling', kaže dr. Shakir. 'Može pomoći ubrzati uklanjanje neželjenih mrtvih stanica kože i potaknuti proizvodnju novih.'
Prije nego što odustanete od pilinga i seruma za posvjetljivanje, dr. Shakir i dr. Young žele naglasiti da su učinci ledene vode na kožu blagi i privremeni. Dr. Shakir savjetuje da se držite svoje uobičajene rutine njege kože i koristite neobičan tretman 'utapanja u led' kao pojačivač sjaja.
Iako ne bi preporučila korištenje tretmana ledenom vodom kao rješenje za ozbiljna stanja kože kao što su akne i rosacea, dr. Shakir napominje da može privremeno smanjiti upalu, koja je povezana s ovim stanjima.
Kako? Postoji učinak poput vakuuma koji se događa kada dođete u dodir s hladnoćom, kaže dr. Shakir. 'To je zato što je u početnoj fazi terapije hladnoćom dotok krvi u lice smanjen i tekućina se povlači s površine kože.'
Zamislite samo koliko vam je lice zategnuto kada ste vani na niskim temperaturama! 'Ovaj učinak sličan vakuumu smanjuje crvenilo, dok hladnoća također privremeno sužava pore. Ima dodatnu prednost ograničavanja prekomjerne proizvodnje masnoće, povezane s aknama, miteserima i mrljama', kaže Shakir.
Može li terapija hladnom vodom smanjiti stres i tjeskobu?
Uranjanje lica u hladnu vodu pokreće niz živčanih signala do živca vagusa – koji regulira odgovor vašeg parasimpatičkog (ili opuštajućeg) živčanog sustava i broj otkucaja srca. Kada se vagus aktivira na ovaj način, signalizira usporavanje otkucaja srca.
'Stres i anksioznost aktiviraju simpatički živčani sustav, što ubrzava otkucaje srca', kaže dr. Young. 'Dakle, snižavanje broja otkucaja srca slanjem umirujuće povratne informacije vagusnom živcu može pomoći u ublažavanju ovih paničnih valova, pružajući brzo olakšanje od napetosti.'
'Hladna voda aktivira trigeminalni živac koji kod sisavaca pokreće refleks ronjenja', kaže dr. Young. To je evolucijski trik koji nam pomaže da dulje preživimo pod vodom. Čin zadržavanja daha, poput same hladne vode, šalje signale vagusnom nervu da uspori otkucaje srca. 'Kada vam je otkucaj srca sporiji, krv se preusmjerava iz vaših udova tako da vaš mozak i organi imaju veći protok krvi', otkriva dr. Young.
Kako kod kuće napraviti ledenu njegu lica ili 'utapanje' u led?
Dunja i Bella su možda zaronila lice u punu zdjelu komadića leda, ali profesionalci preporučuju da razrijedite led kako biste izbjegli stvarni rizik od opeklina u zamrzivaču. Zato uzmite zdjelu dovoljno veliku da u nju stavite lice, ubacite malo leda i dolijte vodu. 'Voda ne mora biti ledeno hladna, samo hladnija od okolnog zraka', kaže dr. Young, 'deset do -20 stupnjeva Celzijusa dobra je temperatura kojoj treba težiti.'
Zatim uronite lice u vodu na 20 do 30 sekundi. Zvuči jednostavno, ali postoji jedna važna stvar koju treba imati na umu: ne smijete preduboko udahnuti prije uronjavanja - dovoljan je samo normalan udah. 'Vaši otkucaji srca usporavaju se unutar deset do 30 sekundi nakon zadržavanja daha', kaže dr. Young. 'Ali ako udišete preduboko, to može potrajati duže.'
Postoje li nedostaci ili rizici zaleđivanja kože?
Ako imate nizak broj otkucaja srca ili postojeća zdravstvena stanja, liječnici preporučuju da se posavjetujete sa svojim liječnikom prije nego što se približite hladnoj kupki za lice. I uvijek pazite da ne stavljate led izravno na lice: opekline od leda možda ne uključuju vatru, ali iritacija i nelagoda su jednako stvarni.