Glavni biograf kraljevske obitelji: 'Žene su te koje svime upravljaju'

Novinar i biograf britanske kraljevske obitelji Andrew Morton samo za Story govori kako su se princeza Diana i on skrivali od tajnih službi, što misli o nadmetanju vojvotkinja Meghan i Catherine te je li ikad pristao na cenzuru

Profimedia

Andrew Morton godinama je na glasu kao glavni biograf britanske kraljevske obitelji, pisao je o njezinim najzanimljivijim članovima, mahom ženama. Svjetsku slavu stekao je 1992. godine biografijom princeze Diane u kojoj je donio niz šokantnih otkrića - da boluje od bulimije, da je suprug vara, koliko je uistinu nesretna. Tada je morao držati u strogoj tajnosti da je ‘Diana: Nje­zina iskrena priča’ stvorena u suradnji s miljenicom nacije koja mu je preko posrednika slala kasete s odgovorima na njegova pitanja. Tek nakon njezine pogibije 1997. godine otkrio je pravu istinu. Ona mu je ostala jedna od većih inspiracija pa je 2013. objavio knjigu ‘Diana: U potrazi za ljubavlju’ koja donosi još dublji i detaljniji pogled na život Princeze srca. Po čemu je pamti, ali što misli o novim vojvotkinjama i kada ga je bilo strah za život, otkriva u ekskluzivnom intervjuu za Story koji u ovom broju objavljuje drugi nastavak te knjige, nakon koje slijede i biografije vojvotkinje Catherine od Cambridgea i vojvotkinje Meghan od Sussexa.

Profimedia 

Story: Zahvaljujući vašoj knjizi ‘Diana: U potrazi za ljubavlju’ čitatelji Storyja doznat će brojne zanimljivosti o princezi Diani. Što i dalje toliko privlači ljude toj temi, toj ženi?

Ostala je u sjećanju kao glamurozna humanitarka koja je napravila stvarnu promjenu u svijetu. Ona je jedinstvena figura i mnogi se identificiraju s njezinom borbom da pronađe sebe kao ženu unutar vrlo restriktivnog kraljevskog sustava. Njezino nasljeđe i dalje se nastavlja radom njezinih sinova Williama i Harryja. Zaintrigirani smo njihovim napretkom i zanima nas usporedba nje s njezinim snahama, vojvotkinjama Meghan i Catherine.

Story: Koja su vaša najdraža sjećanja na pokojnu Lady Di?

Kad smo radili na njezinoj biografiji ‘Diana: Njezina iskrena priča’, bio sam impresioniran njezinom hrabrošću i činjenicom da sebe nikad nije shvaćala previše ozbiljno. Bila je jako duhovita i šalila se na svoj račun.

Story: Zašto je baš vama odlučila dati svoju priču, ukazati vam povjerenje?

Imamo zajedničke prijatelje, a znala je da pišem biografiju i da sam joj bio dosta naklonjen kada sam otprije pisao o njoj. Usto, kada bismo se susreli na nekim službenim događanjima, uvijek smo se dobro slagali.

Story: Tijekom pisanja te knjige, dok ste slušali kasete koje je za vas snimila, bili ste zabrinuti za svoju sigurnost. Je li strah ikada bio toliki da ste pomislili prestati pisati?

Kada sam prvi put čuo Dianu kako priča o brojnim problemima u kraljevskoj obitelji, osjećao sam kao da sam zakoračio u paralelni svemir. Nije me najviše zabrinjavala sigurnosti, nego što sve što je rekla moram potvrditi iz drugih izvora. To je bio put prepun stresa sličan onom u filmu ‘Svi predsjednikovi ljudi’ koji se bavi istraživanjem skandala Watergate u eri predsjednika Richarda Nixona.

Profimedia 

Story: Opisali ste da ste koristili uređaje koji ometaju signal kako se vaši telefonski razgovori ne bi prisluškivali, da ste pretraživali ured za slučaj da su postavljeni uređaji za prisluškivanje, da ste se bojali da vas ne prate... Sve to podsjeća na špijunske romane, je li bilo uzbudljivo ili samo jako stresno?

Diana se brinula o mojoj sigurnosti, ali i o sigurnosti Jamesa Colthursta koji nam je bio posrednik. Da, bilo je to kao u nekom holivudskom trileru. Moji izvori u Buckinghamskoj palači upozorili su me da kraljevska policija traži moje podatke i nekoliko dana poslije netko je provalio u moj ured i ukrali su mi fotoaparat. Nakon toga kupili smo uređaje za ometanje telefonskih signala kako se ne bi slušali naši razgovori, a Diana je pretresla sve svoje sobe u potrazi za skrivenim uređajima za prisluškivanje. Bilo je to stresnih 18 mjeseci jer nismo znali hoće li cijeli projekt biti prokazan u medijima.

Story: Jeste li se osjećali jednako nesigurno pišući neke druge knjige?

Dok sam pisao biografiju Toma Cruisea, koji je prominentan scijentolog, privatni detektiv kojeg sam intervjuirao predložio mi je da si nabavim ‘pljucu’, odnosno pištolj kako bih se mogao štititi. To je ipak bilo malo pretjerano.

Story: Pisali ste i o Meghan, vojvotkinji od Sussexa. Što mislite o njoj?

Nju je formiralo ponašanje u djetinjstvu. Branila je žrtve bullyinga, borila se protiv onih koji su ih maltretirali, uvijek bila spremna pomoći, preuzimala ulogu vođe i imala jak moralni kompas. Ukratko, bila je časna mlada žena.

Story: Koliko vam je u istraživanju njezina života pomoglo što dio vremena živite u dijelu Los Angelesa u kojem je Meghan odrasla?

Jako mi je puno pomoglo jer sam mogao intervjuirati ljude koji poznaju nju i njezinu obitelj. Imao sam nevjerojatnu sreću što sam u pravom trenutku bio na pravome mjestu. U međuvremenu sam postao dobar prijatelj s Mary i Edmundom Fryjem, vlasnicima kuće čaja Rose Tree Cottage gdje je Meghan dolazila i učila sve o ispijanju čaja prije prvog susreta s kraljicom Elizabetom II. Postao sam i jedan od pokrovitelja njihove humanitarne organizacije Bloomwhereplanted.org koja pomaže školama u Keniji i Ruandi.

Profimedia 

Story: Meghan u medijima često opisuju kao nekoga tko krši pravila. Je li to nešto što bi trebao raditi član kraljevske obitelji? Sviđa li vam se to kod nje?

Ona je progresivna u konvencionalnoj, konzervativnoj instituciji i napadaju je jer donosi pozitivne stavove o ženama i ženskim problemima. Ali, u vrlo je dobrom društvu - zalaganje princa Philipa za okoliš i stavovi princa Charlesa o organskoj poljoprivredi isprva su se odbacivali i govorilo se da idu predaleko.

Story: Pisali ste i o Catherine, vojvotkinji od Cambridgea, a u posljednje vrijeme stalno je neki britanski mediji pokušavaju posvađati s Meghan, vojvotkinjom od Sussexa.

Catherine i Meghan imaju drukčiju pozadinu, dolaze iz drukčije kulture i drukčijih su životnih stilova. Za razliku od Diane i Fergie, vojvotkinje od Yorka, koje su bile prijateljice i prije nego što su postale dio kraljevske obitelji, Meghan nije upoznala Catherine prije veze s princem Harryjem. Obje su natjecateljskog duha, ambiciozne žene koje će vjerojatno držati jedna drugu na oku. Sada kad Meghan ima sina Archieja, može o njemu razgovarati i vjerojatno će se zbog zajedničkog interesa majčinstva više povezati s iskusnom majkom Catherine.

Story: Tko je vama najzanimljivija vojvotkinja - Meghan, Catherine ili Camilla?

Meghan je najzanimljivija, ali Camilla najkontroverznija. Kad kraljica umre i princ Char­les postane kralj, doći će do debate treba li Camilla postati kraljica. To će podijeliti naciju - to će biti kraljevska verzija Brexita.

Profimedia 

Story: Kako se razlikuje pisanje knjige o Diani koja je s vama pričala preko posrednika, od pisanja knjige o Monici Lewinsky koju ste intervjuirali i one o Wallis Simpson, vojvotkinji od Windsora, koja je preminula prije više od 30 godina?

Metode se jako razlikuju. Uživao sam kopati po knjižnicama kako bih našao informacije o Wallis. Pronašao sam pravo blago pisama, kaseta i fotografija koje su mi dale svjež uvid u portret zabludjele vojvotkinje.

Story: Pisali ste i o Madonni, Davidu i Victoriji Beckham, Tomu Cruiseu i drugima. Koliko je teško pronaći nove informacije o takvim zvijezdama koje su stalno u žiži javnosti i čini se da svi znamo sve o njima?

Kopam. Uživao sam istražujući sve o Ma­donni jer sam razgovarao s toliko ljudi iz njujorške scene Downtowna koji nisu imali samo odlična sjećanja na Madonnu nego na cijelo to kulturno iskustvo. To je bilo baš zabavno.

Story: Iznenadi li vas ponekad što doznate?

Jako sam se iznenadio materijalom koji sam pronašao o vojvotkinji od Windsora i činjenicom da je ponudila da prijatelju Hermanu Rogersu rodi dijete i podmetne ga za dijete vojvode od Windsora. Izvanredno!

Story: Jeste li doznali nešto što jednostavno ne možete objaviti?

Većinom ne, ali uvijek se savjetujem s odvjetnicima. Bio sam jako oprezan kada sam pisao o Tomu Cruiseu i njegovu vjerovanju.

Story: Većinom pišete o ženama, što vas privlači njima?

Žene su složenija bića i sve je u društvu toliko nabijeno protiv njih da su im jednostavno potrebne iznimne i nevjerojatne kvalitete kako bi se izdigle na vrh.

Story: Muškarci nisu toliko zanimljivi?

U kraljevskoj obitelji, za koju sam specijaliziran, žene su te koje svime upravljaju.

Profimedia 

Story: Je li vam se kad dogodilo da o nekome želite pisati, ali kada počnete istraživati, shvatite da nisu baš zanimljivi?

Bilo je nekoliko pogrešnih početaka kada sam se borio da pišem nečiju biografiju, ali netko ju je objavio prije mene i bilo je jasno da ta osoba nije baš zanimljiva.

Story: O kome je bila riječ?

Ne želim otkrivati imena.

Story: Oduvijek ste htjeli pisati, biti novinar?

Da, ne možeš se bolje zabavljati odjeven. Osjećam se vrlo privilegirano što na ovaj način zarađujem za kruh.

Story: Koji je najbolji dio pisanja knjige?

Ta riječ: Kraj!

Story: Kada vas je zainteresirala kraljevska obitelj?

Kada sam 1982. godine radio u engleskim nacionalnim dnevnim novinama, urednici su me pitali da pišem o njima. Znao sam jako malo o kraljevskoj obitelji, ali vrlo sam brzo shvatio da je to dobar način da se pišu knjige i da se raspojasam kao autor.

Story: Jesu li vaša supruga i djeca obožavatelji kraljevske obitelji?

Supruga mi je Amerikanka pa nju oni malo zanimaju. A moja odrasla djeca u mojem radu, ali i meni, pronalaze stalan izvor za ismijavanje. Ali takva su djeca.

Story: O kome pripremate iduću knjigu?

Ima dosta tema koje istražujem, ali ne smijem ih otkriti da me netko ne pretekne.

Story: Koji bi bio naziv vaše biografije?

‘Diana i ja’.