Tina Turner uspjela je baš sve preživjeti

Pjevačica Tina Turner proslavila je 80. rođendan. U proteklih osam desetljeća proživjela je brojne drame - nebrigu roditelja, nasilje u braku, teške bolesti, samoubojstvo sina... No uzdigla se iznad svega toga i svaki se put vratila jača

Profimedia

Cijeli je moj život borba. Imam osjećaj da je počela još dok sam bila u majčinoj utrobi, patila sam cijelo djetinjstvo i u braku s Ikeom. Takva sam, valjda imam tu neku snagu da isplivam na površinu - govori jedna od najvećih živućih rock i pop legendi Tina Turner.

Rock and roll diva u gotovo 60 godina dugoj ka­rijeri prodala je oko 200 milijuna ploča, dobila 11 Grammyja, ušla u Guinnessovu knjigu rekorda kao solo izvođač s najviše prodanih ulaznica za koncerte, časopis Rolling Stone uvrstio ju je na 63. mjesto među 100 najvećih umjetnika svih vremena... No u privatnom je životu proživjela užase u nasilničkom braku s bivšim suprugom Ikeom Turnerom, preživjela moždani udar, karcinom, transplantaciju bubrega i samoubojstvo starijeg sina Craiga.

Profimedia 

Ova iznimna žena rođena je 26. studenoga 1939. kao Anna Mae Bullock u zapadnom dijelu države Tennessee. Njezina majka Zelma Priscilla bila je radnica u tvornici, dok je otac Floyd Richard Bullock bio baptistički svećenik. Nakon početka Drugoga svjetskog rata obitelj se preselila u Knoxville, gdje su Annini roditelji radili u vojnoj logistici. Ondje je mala Anna počela pjevati u crkvi Spring Hill, no odrastanje sa starijom sestrom Allene nije bilo baš idilično.

Zelma i Floyd odlučili su se razvesti kad je buduća pjevačica imala samo 11 godina, i tada je privremeno izgubila majku koja je zbog supruga teške naravi pobjegla u St. Louise. Dvije godine poslije Richard se ponovno oženio, ostavio djecu svojoj majci i preselio se u Detroit.

- Nismo bile gladne. Hrane je uvijek bilo na stolu, samo što nikad nismo imale pravi bicikl i lutke. Više sam prosjedila u kući nego što sam se igrala. A obožavala sam životinje. Kad su se roditelji razveli, rugali su mi se u školi. Bila je to okrutna sredina - prisjetila se Tina stroge bake, ali i prvih susreta s glazbom.
- Nisam znala da postoje zvijezde sve do 12., 13. godine, a to sam otkrila kad nas je obitelj bijelaca počela puštati jednom tjedno u svoj dom kako bismo gledali televiziju. Dotad sam znala da postoje B. B. King, radiopostaja i country glazba - prisjetila se.

Poslije je govorila da se zbog roditeljske nebrige osjećala kao nepoželjno dijete, no to je nije odvelo u depresiju nego je nastojala živjeti i izlaziti poput svojih vršnjaka. Njezina prva ljubav bio je dečko iz susjedne škole, košarkaš Harry Taylor.
- I danas kad pomislim na Harryja srce mi brže zakuca. Bio je jako zgodan i s njim sam izgubila nevinost. Zbog toga nikad nisam požalila iako sam jako naljutila baku. Da smo se još koji put vidjeli, udala bih se za njega i rodila mu djecu - ispričala je.

Nakon što je navršila 16 godina umrla je baka koja ih je čuvala, pa se Anna sa sestrom preselila kod majke. Završivši školu 1958. zaposlila se u bolnici kao pomoćna radnica, nadajući se da će postati medicinska sestra. U to vrijeme upoznala je saksofonista Raymonda Hilla s kojim je dobila sina Craiga. Kad je njezina majka doznala da je zatrudnjela prije braka, izbacila ju je iz kuće. No Tinina veza sa saksofonistom iz benda Ikea Turnera završila je prije nego što je rodila njihovo dijete, i to žestokom svađom u koju su se umiješali članovi benda koji su ga prebili i slomili mu nogu. Tina je, naime, godinu prije toga upoznala fatalnog Ikea Turnera u noćnom klubu Manhattan u St. Lo­uiseu. On je tada bio pjevač popularnog benda The Kings of Rhythm. Kako je poslije ispričala, nije bila fascinirana njegovim izgledom, nego talentom. Nekoliko je puta pokušala zapjevati s njegovim bendom, ali Ike je nije doživljavao. Otkrila je da je Ike volio žene širokih bokova, dok je Tina bila mršavica.

Profimedia 

- S njim je nastupala debeljuškasta pjevačica Pat iako nije znala pjevati ni približno dobro kao ja - rekla je.
Njezina prilika da se dokaže Ikeu dogodila se tijekom jedne svirke u klubu, kad je bubnjar Gene Washington dodao mikrofon Tininoj sestri, no buduća joj ga je zvijezda otela i s bendom otpjevala pjesmu B. B. Kinga. Turner se oduševio i Tininu majku počeo nagovarati da mu Tina postane prateći vokal.

- Odjurio je u trgovinu i kupio mi krznenu jaknu i cipele s potpeticom. Sredila sam frizuru, popravila zube i na nastupe počela dolaziti u ružičastom Cadillacu - rekla je.
Isprva je odnos Ikea i Tine bio prijateljski, danima bi se vozili i razgovarali. Tada se mlada pjevačica zaklela Ikeu da ga nikad neće napustiti, jer joj se žalio da su ga svi iznevjerili. Tina nije bila zaljubljena u njega, htjela je s njim zadržati prijateljski odnos, no njezin ljubavni krah, ali i Ikeov prekid veze doveli su ih jedno drugom u zagrljaj. Znala je da je Turner opasan i zločest dečko eksplozivne naravi kojem su se žene bacale u naručje, ali isprva nije mogla naslutiti da će od njega doslovno spašavati živu glavu. Na početku njihove suradnje Ike nije gubio vrijeme pa je svoj bend preimenovao u Ike i Tina Turner, kad je Tini dao umjetničko ime. Ono ga je podsjećalo na Sheena, njegov omiljeni lik iz televizijske serije o kraljici džungle. Tu njegovu naizgled romantičnu stranu ubrzo je zamijenilo nasilničko ludilo koje je glazbenica detaljno opisala u knjizi ‘Moja ljubavna priča: memoari’, izdanoj 2018. godine.

- Zatrudnjela sam 1960. s našim Ronniejem. Tada me prvi put udario, zgrabio je drveni kalup za cipele i počeo me udarati po glavi. Doživjela sam šok i uplakana otišla spavati, a on se ponašao kao da se ništa nije dogodilo. Vodio je ljubav sa mnom i govorio kako sam trudna i da nemam kamo otići. Kad sam rodila, već me drugi dan natjerao da nastupim na zajedničkom koncertu - prisjeća se.

Profimedia 

Unatoč svemu, odlučila je udati se za njega u Tijuani u Meksiku 1962. godine. Nakon toga priredio joj je još jedan šok. Odveo ju je bordel na seksi show. Njegovu agresivnost i libido dodatno je pojačavala ovisnost o kokainu, pa je znao spavati s tri žene istodobno. Kako je napisala u memoarima, sve tri žene s kojima je bio, među njima je bila i Tina, zvao bi Anne da ne bi morao pamtiti druga imena. I dok je jedna od njih Tinu stalno podcjenjivala, druga plesačica ostala je trudna s Ikeom. Ponižena s osjećajem manje vrijednosti Tina je 1968. popila 50 tableta za spavanje jer nije vidjela drugi izlaz. Nakon što joj je spašen život ispumpavanjem želuca, ponadala se da će je Ike pustiti da neko vrijeme provede s djecom, Craigom kojeg je Ike posvojio, zajedničkim Ronnyjem te Ikeom Juniorom i Michaelom koje je Turner imao iz prijašnjih veza. To se nije dogodilo. Nakon izlaska iz bolnice morala je iste večeri nastupiti.
Istodobno dvojac je već postao iznimno popularan zbog hitova ‘A Fool in Love’, ‘It’s Gonna Work Out Fine’, a Tina prepoznatljiva po energičnom nastupu sa svojom trupom Ikettes. U oskudnim haljinicama i s divljom frizurom vlasnica vitkih i mišićavih nogu (bivši predsjednik SAD-a George W. Bush 2005. rekao je da su njezine noge najslavnije u show busines­su) najveći uspjeh sa svojim suprugom postigla je uz producenta Phila Spectora kad je snimila hit ‘River Deep Mountain High.’ Potkraj 60-ih dvojac koji je postao senzacija okrenuo se više rokerskom zvuku i doživio najveći uspjeh verzijom ‘Proud Mary’ Creedence Clearwater Revivala koja je Tinin osobni pečat i danas.

Sve to vrijeme Ike Turner bio je njihov menadžer, umjetnički direktor, producent, a posljednji veliki uspjeh slavni supružnici doživjeli su 1973. pjesmom ‘Nutbush City Limits’ koju je napisala Tina. Dvije godine nakon njezina neuspješnog solo albuma ‘Tina Turns the Country On!’, koji je opet producirao Turner, nastupila je u filmskoj verziji rock opere ‘Tommy’. Paralelno s njezinim novim projektima u njoj je sve više gorjela odluka da zauvijek napusti nasilnog muža.

Profimedia 

- Seks s Ikeom postao mi je robija, jedna vrsta silovanja, pogotovo kada bi počeo ili završio udarcima. S njim gotovo nikad nisam mogla doživjeti vrhunac, zbog čega bi me optuživao da se ne trudim dovoljno. Tako je bilo i kad neka pjesma ne bi postala hit. Sve ružno među nama postajalo je još ružnije i ispunjeno mržnjom sa svakim njegovim ušmrkavanjem kokaina. Zalio me vrelom kavom po licu i prouzročio mi opekline trećeg stupnja. Moj nos toliko mu je puta poslužio kao vreća za udaranje da sam često osjećala kako mi se krv slijeva niz grlo dok pjevam. Slomio mi je vilicu i gotovo da se ne sjećam kako moje lice izgleda bez crne modrice oko oka - otkrila je šokantne činjenice.

Sve joj se prelomilo 1976., kad su otišli u Dallas gdje se Ike oporavljao od višednevnog drogiranja. Tijekom putovanja nosila je bijeli dizajnerski kombinezon kad ju je Ike tjerao da jede otopljenu čokoladu. Tina je to odbila, na što joj je on rekao neka se goni. Tada mu je prvi put uzvratila istom mjerom i skupo platila. Podivljali glazbenik mlatio ju je šakama od aerodroma do hotela. Polomljena čekala je da Ike zaspi, sjela u automobil i pobjegla glavom bez obzira. U džepu je imala samo 36 centi i kovčeg odjeće. Tu prvu noć provela je u motelu, gdje joj se vlasnik smilovao i dao prenoćište i obrok.

- Znala sam da mu se više neću vratiti. Bio je u stanju ubiti me, ali više se ni smrti nisam bojala. Priznao mi je da je jednom imao pištolj u džepu i da nisam pobjegla, ubio bi me. Djecu sam isprva ostavila kod njega. Zato svim ženama koje se nađu u sličnoj situaciju savjetujem da djecu spašavaju što prije - rekla je.

Tina je u brakorazvodnoj parnici 1978. dobila pravo na korištenje umjetničkog imena, dva automobila marke Jaguar, ali i naslijedila dugove od otkazane turneje zbog Ikeove ovisnosti. Nakon toga više nikad nije kontaktirala s njim, ni jedno ni drugo nisu se pojavili na svečanosti primanja u Rock’n’roll kuću slavnih, a nije se ni ‘službeno’ oprostila od njega kad je 2007. umro od predoziranja kokainom. Godine 1985. Tur­ner je dao intervju za časopis Spin u kojem je besramno zaključio: “Da, udarao sam je, ali nisam je udario više nego što prosječni muškarac tuče svoju ženu”. U intervjuu Associated Pressu 2001. negirao je tvrdnje bivše supruge o zlostavljanju, žalio se da je medijski demoniziran i da se zanemaruje njegova povijesna uloga u počecima rock and rolla.

Tinini počeci nakon Ikea nisu bili nimalo laki. Isprva je preživljavala uz pomoć prijatelja i čisteći stanove. Polako je pronalazila nove poslove. Nastupala je u televizijskim emisijama i počela otplaćivati dugove zbog poništenih ugovora i propalih turneja. Izdala je dva albuma ‘Rough’ i ‘Love Explosion’ kojima se pokušala vratiti na scenu, no kako s njima nije doživjela veći komercijalni uspjeh, bila je prisiljena pjevati po hotelima. Srećom, u Europi je i dalje bila priznata i popularna pa je 1982. potpisala ugovor s engleskim Capitolom. Njezin procvat dogodio se prepjevom pjesme ‘Let’s Stay Together’, legendarnog Ala Greena, i nakon što se pjesma popela do prvog mjesta britanskih top-ljestvica, Capitol je preuzeo rizik i omogućio joj da snimi cijeli album. I onda se 1984. dogodio njezin veliki povratak na svjetsku scenu albumom ‘Private Dancer’. Na njemu su se nalazili nezaboravni hitovi ‘What’s Love Got to Do With It’, ‘Better Be Good To Me’, pjesma Marka Knopflera ‘Pri­vate Dancer’ i ‘Show Some Respect’. Godinu poslije snimila je ‘It’s Only Love’ u duetu s Bryanom Adamsom, sudjelovala u snimanju ‘We are the World’, a na Live Aid koncertu nastupila s Rolling Stonesima. Na krilima pjevačke i živote renesanse dobila je ulogu u kultnom filmu ‘Pobješnjeli Max 3’ u kojem je utjelovila Aunty Entity i otpjevala naslovnu pjesmu ‘We Don’t Need Another Hero’ koja joj je donijela još jedan Grammy.

Profimedia 

Uspjeh se nastavio i albumom ‘Break Every Rule’ na kojem je veliki hit ‘Typical Male’, a nakon toga dobila je još tri Grammyja zaredom kao ženski rock vokal. U siječnju 1987. ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kad je tijekom turneje pjevala na najvećem nedobrotvornom koncertu svih vremena, pred nevjerojatne 184 tisuće ljudi. Tijekom te turneje snimila je album ‘Tina Live in Europe’ koji joj je donio četvrti Grammy. Pakleni ritam nastavila je i 1989., kad je snimila uspješan album ‘Foreign Affair’ na kojem su se nalazile nezaboravne ‘The Best’, ‘Steamy Windows’ i ‘I Don’t Wanna Lose You’. Početkom 90-ih malo je usporila, snimila kompilaciju ‘Simply the Best’ s tri nove pjesme, sudjelovala na nekoliko grupnih albuma poput ‘Two Rooms’, tribute Eltonu Johnu i zaigrala malu ulogu u filmskoj parodiji ‘Posljednji akcijski junak’. Posebna joj je bila 1993., kad je izišao film ‘What’s Love Got to Do With It’ - priča snimljena prema njezinoj autobiografiji ‘I, Tina: My Life Story’ iz 1986. u kojoj je pjevačicu sjajno odigrala Angela Bassett, a Ikea Laurence Fishburne. Njezina ljubav prema filmu nastavila se i pjesmom ‘Goldeneye’ o najslavnijem tajnom agentu Jamesu Bondu. Godine 1999. snimila je album ‘Twenty Four Seven’, a nakon toga najavila posljednju turneju. No za ovu nevjerojatnu ženu to nipošto nije bio kraj, 2004. objavila je kompilaciju ‘All the Best’ s nove tri pjesme, da bi 2008. na nagovor bliske prijateljice Sophije Loren počela još jednu turneju - ‘Tina’.

Nakon Ikea Tina dugo nije bila u ozbiljnoj ljubavnoj vezi. No sudbina je htjela da 1985. na okupljanju EMI-jevih izvođača u Londonu upozna mladoga glazbenog menadžera, tada 30-godišnjeg Nijemca Erwina Bacha. Poslije su se sreli na aerodromu Heathrow da bi godinu dana poslije tajili svoju vezu.

- Možda zvuči smiješno, ali uvijek sam bila nervozna na početku veze, pogotovo jer nisam znala kako će reagirati na moje perike. I seks mi nikada nije bio prioritetan. Poslije prvog braka nisam bila s puno muškaraca, a gotovo sam bila u celibatu godinu dana dok nisam srela Erwina. Moje je srce luđački tuklo, znala sam da je to ljubav na prvi pogled. Erwin je samo tri godine stariji od mojeg najstarijeg sina. Prijate­ljice mi se pomalo čude, misle da naša veza nema budućnost, ali naučila sam da u životu ništa nije vječno i uvijek mislim svojom glavom. Živjela sam neprekidno u doticaju s drogom, a kad mi ju je Ike jednom ponudio, otpuhala sam mu je u lice. Tako i sad o našoj vezi imam svoj stav. I ako on nađe neku drugu ili ja nekog drugog, bit ćemo pošteni i iskreni jedno prema drugom - rekla je, i zacijelo u tom trenutku nije mogla znati da će s Bachom do danas provesti 34 godine.

- Tina je jedina žena za koju bih učinio sve na svijetu da ponovno bude sretna. Ona je to zavrijedila zbog svega što je proživjela. Siguran sam da je pred nama sjajna budućnost - otkrio je Bach 1990., nakon čega nisu izostali ironični komentari. Čovjek koji je pomogao uspjehu Paula McCartneyja i Pink Floyda 15 godina molio je Tinu da se uda za njega, što je ona odbijala iz dva razloga - traume iz prvog braka i mačke s kojom je živjela. Naposljetku, vjenčali su se 2013. prema budističkim običajima u svojem švicarskom domu Chateau Algonquin, a među 120 uzvanika bili su i Oprah Winfrey, David Bowie, Giorgio Armani... Za medeni mjesec supružnici su odabrali Italiju, no nakon lijepih trenutaka zaredali su se Tinini zdravstveni problemi i strašna obiteljska tragedija.
- Naš medeni mjesec nije trajao dugo jer sam uskoro nakon vjenčanja dobila moždani udar. Nisam mogla ustati, u mojim mišićima nije bilo snage, morala sam ponovno učiti hodati. Koja ironija za nekoga tko je cijeli život proveo plešući na pozornici - rekla je glazbena ikona kojoj je nakon toga dijagnosticiran i karcinom crijeva.
Poslije je govorila da je pogriješila jer se odrekla klasičnog medicinskog liječenja u korist homeopatske terapije. Naime, njezin ju je homeopat uvjerio da je bolesna zbog toksične vode, pa je u cijevi i slavine u kući ugradila pročišćavajuće kristale.

Profimedia 

- Ta me praznovjernost zamalo stajala života. Erwin mi to nikada nije spočitnuo, uvijek je s puno ljubavi bio uz mene. I ignorirao priče zlobnika da je sa mnom samo radi slave i bogatstva. Valjda su se napokon uvjerili da govore gluposti kada mi je donirao bubreg: postoji li izraz veće ljubavi od toga? O tome je odlučio bez puno razmišljanja, samo mi je rekao da ne želi nijednu drugu ženu ili neki drugi život, da je sretan s ovim što imamo i da će napraviti sve što je moguće da ostanemo zajedno. Zato njegov donirani bubreg zovemo ‘beba’. To je kao da sam trudna, jer stalno u sebi nosim djelić njega - rekla je.

Nakon što je sve to herojski preživjela prošle godine šokiralo ju je samoubojstvo njezina starijeg sina Craiga koji je radio kao agent za nekretnine. Strašnu vijest Tina je doznala dok je bila na Armanijevoj reviji u Parizu. O sinu Craigu pričala je prije 13 godina u emisiji ‘The Oprah Winfrey Show’:

- Djeca su vidjela modrice. Ikeova djeca nikad nisu reagirala, ali jest Craig, bio je jako osjećajan dječak. Uvijek je bio tužan. Jednog dana kad me Ike tukao u sobi, Craig je ušao i pitao me jesam li dobro - ispričala je pjevačica koja je nakon sprovoda u intimnom krugu u Los Angelesu sinov pepeo prosula u ocean.

- Moji su sinovi odrasli ljudi i imaju svoje obitelji. Viđamo se često, koliko god nam to obaveze dopuštaju, a najviše me vesele dvije unučice. Moja draga sestra Allene umrla je prije tri godine. Ništa me drugo ne veže uz Ameriku. Ondje je previše pretencioznih ljudi. Ništa od toga sjaja nije stvarno ni životno. Život je nešto potpuno drugo - rekla je Tina prije tragedije kad se odrekla američkog i uzela švicarsko državljanstvo. Životnu vedrinu, unatoč svemu, pokazala je prošle godine u travnju na premijeri mjuzikla ‘Tina’ o svome životu u Londonu. Tada je sa svojim Erwinom zablistala u crnom odijelu, s mladenačkom energijom i širokim osmijehom.

- Proživjela sam pakao u prvom braku, ali nekako sam krenula dalje. Znam da su sve te bolesti i sva bol iza mene. Najvažnije je da još stojim na nogama i da se napokon mogu osvrnuti za sobom i shvatiti zašto sam imala takav život. Dobro se uvijek izrodi iz lošega, veselje iz boli. Nikada nisam bila toliko sretna kao sada. Svaka žena mora prekinuti nasilnu vezu. I svaka će se ponovno roditi, poput feniksa. Erwin je moje sve. Obožavam ga, mi smo jedno. A što najviše volim s njim? Pa život! - zaključila je.