Od svih neobičnih hobija najviše nas je zaintrigirao onaj Roka Vuškovića, koji je godinama zaljubljen u glazbu i pčele, a samo za Story glazbenik je otkrio kako se zaljubio u pčele te kako balansira pjevačku karijeru s onom profesora glazbe na Učiteljskom fakultetu.
Story: Jedan ste od rijetkih glazbenika kojemu je hobi pčelarstvo.
Pčele su jedne od najsavršenijih i najkorisnijih životinja, a moja ljubav prema njima traje od ranog djetinjstva, kada sam odlazio u Slavoniju rodbini koja se marljivo brine o pčelama i proizvodi vrhunski med. Uvijek sam se motao oko košnica, nekoliko puta sam i nastradao od njihova uboda, ali ni ta neugodna iskustva nisu umanjila divljenje tim vrijednim bićima koja su danas ozbiljno ugrožena zbog zagađenja zraka. Zato me oduševila knjiga ‘Povijest pčela’ koja opisuje razmjere štete koja bi nastala eventualnim potpunim nestankom pčelinjih zajednica.
Story: Kakav med najviše volite i koristite?
Sto posto prirodan med od bagrema, lipe i drugih vrsta, i to isključivo onaj koji proizvodi moj bratić Ivan Ivković. Njegove su košnice daleko od smoga, betona i asfalta, u prirodi, točnije u selu Rezovac pokraj Virovitice, gdje vodi OPG Ivković. Profesionalno sam se posvetio glazbi i imam ludi tempo, ali zato kad god stignem, odem na selo uživati u miru, vidjeti što je novo s košnicama i opskrbiti se medom jer ga stvarno puno koristim.
Story: S obzirom na to da trošite glasnice na pjevanje, koje pripravke koristite za njihov oporavak? Možete li nam otkriti neki tajni napitak?
Nekoliko dana pjevanja zaredom ostavi trag na glasnicama koje liječim pripravkom od meda, limuna i domaćeg maslinova ulja. To su glavni sastojci za očuvanje imuniteta, brzu regeneraciju glasnica i bolnoga grla pa ih zato uvijek imam u kući.
Story: Za što sve koristite med?
Volim kuhati, to me opušta pa eksperimentiram s raznim sastojcima i ne držim se slijepo recepata. Med koristim za slastice, primjerice palačinke, stavljam ga u kavu umjesto šećera, odličan je za umak uz pečena rebra, a nedavno sam prijateljima poslužio fenomenalno predjelo - tostirani kruh s namazom od mekog kozjeg sira, tartufate i žlice meda s kriškom prepečene slanine.
Story: Osim što uživate u pčelarstvu, pjevate, svirate klavir, gitaru i bubnjeve, predajete i glazbu na Učiteljskom fakultetu. Stignete li se svemu kvalitetno posvetiti?
Trudim se ništa ne raditi polovično, poslu pristupam uz maksimalni angažman pa onda dođu i rezultati u obliku uspjeha pjesme ‘Ima boljih’, koju pjevam u duetu s Betom Sudar koja je još pri vrhu svih nacionalnih top-lista najslušanijih pjesama, što mi je jako drago. Posebno sam ponosan na novi singl ‘Ni u snovima’ kojim sam podigao letvicu iznad svega što sam dosad napravio. Puno nastupam, svirke su uglavnom navečer, a danju održavam nastavu, stvaram nove pjesme, redovito vježbam s bendom... Dani su mi stvarno ispunjeni obavezama, ali glazba je moja ljubav i strast, zahvalan sam što živim od nje i za nju.
Story: Diplomirani ste saksofonist. Je li vas nečija glazba inspirirala za taj studij?
Zvuk saksofona fascinira me od djetinjstva. Zaljubio sam se u zvuk i način sviranja Branforda Marsalisa iz Stingove pjesme ‘Englishman In New York’. To je bio početak upoznavanja sa svim mojim glazbenim idolima koji su koristili saksofon u svojim pjesmama - Phil Collins, Dave Matthews Band, Dino Dvornik, a oni su mi i danas glazbeni uzori koji me tjeraju da svakom novom izvedbom budem za nijansu bolji.