Jučerašnji potres u Zagrebu preplašio je sve građane, pa tako i poznate Hrvate. Iako su gradske službe brzo reagirale da bi smanjile štetu i pomogle pogođenima, a solidarnost i plemenitost su pokazali i brojni Zagrepčani koji su se uključili u pomaganje, mnogi prvu večer nakon potresa nisu mogli lako sklopiti oka. Unatoč činjenici što njezin dom nije pretrpio ozbiljniju štetu, mlada nada hrvatskog glumišta, 26-godišnja Tena Nemet Brankov je na društvenim mrežama otkrila da je ova elementarna nepogoda ipak uspjela ostaviti ožiljak u njezinom srcu. Naime, u potresu je stradala škola Tituša Brezovačkog koju je pohađala prije prvih velikih angažmana na televiziji i kazalištu.
‘Odmah da razjasnimo, ovo nije tužna priča o srednjoj školi, ovo je priča o Titušu, a svi koji smo ga pohađali znamo da je Tituš puno više od škole. Uistinu nisam materijalist i mislila sam da nisam vezana ni za jednu građevinu, sve do jutros, kad me prijateljica iz razreda probudila sa fotografijama naše srednje škole’, napisala je Tena te priložila fotografije razrušenog predvorja škole. ‘To je mala obiteljska škola s jutarnjom smjenom, četiri razreda po generaciji, dakle - svi sve znaju. Škola je zapravo mali muzej kružne građe s atrijem u sredini gdje se održava tjelesni odgoj i prozorima sa svake strane hodnika ktoz koje bismo se dovikivali jer smo bili lijeni otići na drugi kraj hodnika ili spustiti se kat ispod. Na mjestu gdje se nalazi zgrada Gimnazije Tituša Brezovačkog, više od 350 godina nalazile su se institucije u kojima su odgajane generacije mladih intelektualaca i onih s malo manjim poznavanjem matematike, fizike i kemije’, našalila se Tena te potom nastavila sjetnu ispovjest.
’Tituš je svojedobno bio sjemenište, konvikt, bogoslovija, statistički ured, đački dom, zatim Škola za odgajatelje i Pedagoški centar. Dakle, sama zgrada u kojoj se nalazi ima četristogodišnju povijest na području odgoja i obrazovanja mladih generacija. Nikad neću zaboravit svoj prvi ulazak u tu građevinu, a i svi ulasci nakon zasita su ostali jednako dobro zapamćeni. Doza divljenja i strahopoštovanja ček i u trenucima kad bih imala najteže testove i beskrajne odlaske na popravne iz matematike, svako jutarnje kašnjenje, trčanje uz Radićevu prolaske kroz kamenita vrata’, prisjetila se glumica.
‘Tamo smo svi, složit ćemo se, osim kvalitetnog obrazovanja dobili ogroman vjetar u leđa da odlučimo što želimo biti u životu. Svoje prve glumačke korake napravila sam baš tamo u jednoj od učionica, uz potporu svojih divnih profesorica i ravnatelja koji su uvijek imali razumijevanja za nas iako da nismo bili anđeli, daleko od toga’, istaknula je Tena, progovorivši zatim i o prvoj romansi. ‘U toj istoj učionici tog istog dana na dramskoj dogodilo se magično poravnanje svemira i upoznala sam svoju prvu ljubav - Roberta Budaka, koji kasnije zajedno sa mnom upisuje Akademiju Dramske Umjetnosti.
‘Iznimno sam vezana uz svoju gimnaziju jer mi je pružila utočište i bila mi je dom onda kada sam izgubila svoj vlastiti. Od trenutka kad sam kročila u taj mali prekrasni muzej koji mi je četiri godine bio utočište, znala sam da ću provesti tamo više vremena nego što je planirano. Od 2014.-2016. godine, na mojoj trećoj godine akademije dobila sam svoju prvu veliku TV ulogu u seriji koja se snimala u Gimnaziji Tituša Brezovačkog. Dakle, provela sam još dodatne dvije godine, radeći svoj prvi posao koji obožavam u svom bivšem obožavanom razredu koji je moja generacija obojala u šarene boje prije mature. Vrlo često nakon mature, zajedno sa svojim prijateljicama znala sam prošetati po gornjem gradu i otići u školu pozdraviti profesorice, ravnatelja i tete čistačice, ući tek toliko, samo da dotaknem zidove, da prošećem po mramornim sivim pločicama, pogledam naše žvrljotine u WC-u i provjerim ima li koja nova i duhovitija… Jednostavno samo sam odlazilia biti tamo... Na mjestu gdje su svim sadašnjim i bivšim učenicima vrata uvijek bila otvorena’, zaključila je za kraj.