Tatjana Jurić: 'Što treba jesti da se ne udebljamo u izolaciji?'

Odgovore donose stručnjaci

Arhiva

Sa svih nam strana možemo čuti da lijeka za korona virus nema, a jedini način kako se možemo obraniti od njega i zaštiti zdravlje je ojačati imunitet. No što to točno znači? Radijska voditeljica Tatjana Jurić odlučila je provjeriti kod dr. sc. Mirele Marić, mag.nutr. i Voditeljice Centra za regulaciju tjelesne težine u zagrebačkoj Poliklinici Aviva kojim namirnicama možemo poraditi na našem imunitetu, ali i kako u trenucima kada mnoge žene razbijaju glavu o suvišnim kilograma koje ćemo nakupiti u periodu izolacije, spriječiti toliko neželjeno debljanje…

Tatjana: Često čujemo da je za borbu protiv virusa i bakterija ključan imunitet. Kojim ga namirnicama možemo podići?

Borbu protiv virusa i bakterija započinjemo u startu dobrim higijenskim navikama, osobito redovnim pranjem ruku što pruža najbolju zaštitu od virusa. Jednako važan je redovan i kvalitetan san koji uz pravilnu prehranu dovodi do jačanja našeg imuniteta. Ne možemo izdvojiti jednu ili dvije namirnice koje kao čarobni štapić podižu naš imunitet već govorimo o pravilno prilagođenoj prehrani u kojoj posebno mjesto zauzimaju namirnice koje doprinose zdravlju našeg probavnog trakta u kojemu se proizvodi 70-80 posto imunoloških stanica. Namirnice bogate vitaminima A, C, D i E, cinkom i selenom te probioticima čine dobitnu kombinaciju u borbi protiv virusa i bakterija. Prednost treba dati unosu sezonskog povrća (mrkva, brokula, špinat, rajčice, paprika) i voća (bobičasto voće, naranče, limun, kivi), te unosu dovoljnih količina proteina (riba, meso, jaja i mliječni proizvodi) kako ne bi došlo do slabljenja imunološkog sustava. Dodatni doprinos jačanju imuniteta osiguravamo unosom fermentiranih mliječnih proizvoda i orašastih plodova (bademi, orasi, brazilski oraščići), te korištenjem začina poput origana, đumbira ili cimeta koji imaju antimikrobni i protuupalni učinak.

Tatjana: Postoje li dodaci prehrani kao što su razni vitamini i minerali, ali i drugi preparati, čiji biste unos svakako preporučili ovih dana kao pomoć u osnaživanju imuniteta?

Vitamine i minerale najbolje je uzimati u prirodnom obliku konzumirajući što raznovrsniju prehranu, međutim zbog stila i tempa života ponekad to nije moguće pa stoga mnogi posežu za dodatnim suplementima. Zbog specifičnih okolnosti karantene nismo u mogućnosti provoditi dovoljno vremena na suncu te stoga preporučujem suplementaciju vitamina D u preporučenim dnevnim dozama (15-20 mikrograma/dan). Ukoliko iz nekog razloga ne konzumiramo namirnice koje su bogate vitaminom A, C ili E, te mineralima selenom ili cinkom, možemo taj nedostatak ispraviti kratkoročnom suplementacijom. Ovdje bih naglasila važnost cinka koji dokazano ima snažan antivirusni učinak, a najbolje ga je uzimati u obliku cink glukonata. Za jačanje imuniteta dodatno preporučujem uzimanje beta-glukana i probiotika. Beta-glukan potpomaže djelovanje imunološkog sustava čime pridonosi bržem i učinkovitijem otklanjanju bakterijskih i virusnih infekcija, a probiotici održavaju zdravu crijevnu floru i omogućavaju nesmetanu proizvodnju imunoloških stanica i pravilan rad cijelog sustava.

Tatjana: Hrvati su i inače pretili - očekivalo bi se da u ovakvim situacijama izgubimo apetit, ali ne, iz osobnog primjera mogu reći da jedemo i kad treba i kad ne treba, a kalorijske potrebe u ovim uvjetima ograničenog kretanja su nam ionako smanjene. Kako tome stati na kraj? Kako planirati obroke kad smo sada po čitave dane - na korak do kuhinje i frižidera?

Nemojte drastično mijenjati svoje prehrambene navike nego pripazite na količine i kvalitetu vaših obroka. Nije isto radite li od kuće ili odlazite na posao pa sukladno tome treba planirati dnevni unos kalorija. U oba slučaja preporučam 3 glavna obroka sa 2 međuobroka koji će osigurati dovoljan unos energije i održavanje imuniteta na visokoj razini. Za one koji su kod kuće energetske potrebe su nešto veće od bazalnog metabolizma (prosječno 1500-1800 kcal/dan) dok za osobe koje rade preporuke energetskog unosa ostaju nepromijenjene (prosječno 1700 – 2500 kcal/dan).

Što je sve još Tatjana provjerila kod dr. sc. Mirele Marić, mag.nutr. pročitajte u novom broju magazina Story koji možete kupiti od srijede, 1. travnja 2020. godine.