Nikša Kušelj: 'Četrdesete su mi donijele ključne životne promjene'

Glumac, redatelj, pjesnik i glazbenik Nikša Kušelj govori o svojim novim poslovnim pothvatima - od predstave do zbirke poezije te dokumentarca. Otkriva i kako se najradije opušta, kako je nakon raskuštranosti prihvatio trezvenost te zašto voli jesen

Mara Bratoš

Unatoč jednoj od lošijih godina u ekonomskom smislu, neki će 2020. ipak pamtiti po dobrome. Jedan je od njih i glumac Nikša Kušelj, koji je jesen započeo obiljem novih i zanimljivih projekata. Osim što snima novu seriju, nedavno je u matičnom kazalištu, zagrebačkom HNK, imao premijeru predstave ‘Kafka na žalu’ redatelja Ivice Buljana, temeljenu na istoimenoj uspješnici Harukija Murakamija. Čeka ga i objava zbirke pjesama ‘Soulipstick’, a upustit će se i u avanturu s nagrađivanim redateljem Brankom Ištvančićem, s kojim je prošle godine surađivao u predstavljenom dokumentarnom filmu ‘Pouke o čovječnosti’. S obzirom na to da im je projekt uvršten u finalni krug nominacija za najvažniju europsku televizijsku nagradu - Prix Europa, bila bi šteta kada ne bismo vidjeli još koji njihov uradak.

Story: Prošle ste se godine prvi put okušali u ulozi asistenta redatelja i snimatelja. Riječ je o filmu ‘Pouke o čovječnosti’ Branka Ištvančića koji je uvršten u finalni krug nominacija za najvažniju europsku televizijsku nagradu - Prix Europa - u kategoriji najboljeg TV dokumentarnog filma. Kako onima koji ne razumiju o čemu je riječ objasniti što znači ta nominacija?

European Broadcasting Festival najveći je takav festival u Europi, a nagrada Prix Europa dodjeljuje se najboljem ostvarenju iz europske televizijske, radijske i online produkcije. Ušli smo među 20-ak nominiranih za najbolji TV dokumentarac u Europi. Odlično zvuči imati predstavnika na takvu natjecanju. Veseli me što sam dio tog projekta i mislim da će film imati bogat festivalski život.

Story: Festival će se održati od 18. do 25. listopada 2020., a nagrade će biti dodijeljene u njemačkom gradu Potsdamu 25. listopada. Planirate li i vi odlazak u Berlin?

Po svemu sudeći, festival će biti online.

Story: Što vama znači ta nagrada? Je li to potvrda da trebate nastaviti raditi i iza kamere?

Odmah sam nanjušio da je to iznimna priča, vjerojatno bi funkcionirala i kao scenarij za igrani film. Sve u svemu, odlična suradnja dvoje liječnika, psihijatara Veljka Đorđevića i Marijane Braš, te redatelja Branka Ištvančića. Bilo je zahtjevno i nadasve uzbudljivo, a predstavljena je jedna velika, nepravedno zaboravljena priča. A što se tiče mene i rada iza kamere, Branko i ja snimili smo novi film ‘Anonimno jato’ i bit će prikazan na Zagreb Doxu 6. listopada. Za taj film potpisujem scenarij.

Mara Bratoš 

Story: Pretpostavljam da je riječ o filmu o Odredu naoružanih brodova koji ste već najavljivali. Osim scenarističke, kakvu ste još ulogu imali u tom projektu?

To je dokumentarni film o najpoznatijoj dubrovačkoj postrojbi. Negdje po završetku Akademije ozbiljno sam razmišljao o snimanju filma čija bi tema bio Odred. Pisao sam moguće scenarije, a onda sam to polako zaboravio. No dogodile su se određene životne okolnosti i, evo, ideja je realizirana. Scenarist sam i narator, a povjereno mi je i nekoliko glazbenih brojeva.

Story: Još vas veseli i rad ispred kamere pa ćemo vas uskoro gledati u televizijskoj seriji. O čemu je riječ?

Riječ je o novoj seriji Nove TV i osebujnom pjevaču lakih nota, dakle odlazim u estradne vode. Plešem, pjevam i nastup je urnebesan. Odlično se snalazim u ulogama glazbenika, gitarista, pjevača u različitim glazbenim stilovima, od klasike do Metallice.

Story: Iza vas je i premijera predstave ‘Kafka na žalu’ u zagrebačkom HNK. Kako izgleda rad u kazalištu u vrijeme pandemije? Dolazi li publika na predstave ili je i dalje oprezna?

Napravili smo pravo malo čudo. Čuvali smo se, pazili jedni na druge, jer to je bio jedini način da privedemo predstavu kraju, a publika dolazi. Zahvalni smo joj i dajemo najbolje od sebe. Ispred kazališta događaju se zanimljivi koncerti, dijelovi predstava, pjesme, a to je jedan od načina koji kazalište održava kontakt s publikom.

Story: Brine li vas kakva će nam biti jesen? Naime, planirate još poslovnih projekata, a jedan je od njih i objava zbirke poezije ‘Soulipstick’. U kojoj je to fazi?

Jesen mi je omiljeno godišnje doba i nekako ispadne da se tada dogode za mene važne stvari. Završavam ‘Soulipstic’, slijedi lektura pa odabir pjesama. Neke ću pjesme realizirati uz malu pomoć velikih glumaca Dragana Despota, Siniše Popovića i Gorana Grgića. Osim što su veliki glumci, imaju specifičnu boju glasa, a glumcu je glas instrument i oni to rade vrhunski. Jedva čekam čuti kako zvuče pjesme u njihovoj interpretaciji. Ta me suradnja osobito veseli. Doduše, nisu mi mogli pobjeći jer dijelimo garderobe.

Story: Koliko se ‘Soulipstick’ tematski razlikuje od vaše prve zbirke ‘Fleur de sel’ uz koju ste izdali i album ‘Berači soli’?

‘Berači soli’ su nosač zvuka sa 12 pjesama iz zbirke ‘Fleur de sel’. Na njemu ima bossa nove, primjesa laganog jazza, popa, a donosi kantautorski štih i poigravanje različitim glazbenim pravcima. ‘Fleur de sel’ je morski đir, Mediteran sa svim karakteristikama slanog, slatkog i gorkog. Nova zbirka ‘Soulipstic’ je direktnija, ironičnija i ima uličnu poetiku, ali vrlo sofisticirane teme. Na dobar način vuče na rap, a s druge strane nosi šarm zagrebačke škole šansone.

Story: Kada ste otkrili ljubav prema poeziji? Kada ste napisali prvu pjesmu?

Od najranije dobi volim poeziju. Prvo su to bile pjesme rugalice, potom je u školskim zadaćama obavezna bila pjesma. Onda su na red došli bend i pisanje tekstova pa pisanje songova, reklama za predstavu, za film i, eto, još me drži.

Story: Osim pisanja i glazbe, što vas još opušta? Odlično kuhate, u što se čitatelji mogu uvjeriti na stranicama novog broja StoryGourmeta.

Volim plivanje i brzo hodanje. Usto sam i pasionirani biciklist.

Story: Uskoro, točnije 15. listopada, navršit ćete 49 godina. Kako ćete proslaviti rođendan? Kako biste opisali svoje četrdesete?

Tridesete su bile malo obijesne i raskuštrane, a u četrdesete se uvukla trezvenost i dobro je da je tako jer su se dogodile neke ključne životne promjene. Naziv listopad ne zvuči tako optimistično iako je riječ o jednom o najljepših mjeseci u godini. Oktobar ima puno više dobrih asocijacija, misli povezanih s filmovima, knjigama, glazbenim naslovima... Na ruskom oktjabr, na talijanskom ottobre. Već sam otplovio. Nietzsche, Ljermontov, Biljana Srbljanović, Niko Kovač, Slavko Štimac rođeni su 15. listopada, jako zanimljiva skupina zvjezdane braće u znaku Vage.