SMRT SHANEA MACGOWANA ŠOKIRALA FANOVE: Umro je nakon osmogodišnje bitke s teškom bolešću

Legendarni irski rocker, koji je stajao iza kultne božićne pjesme 'Fairytale of New York', preminuo je danas nakon osmogodišnje borbe s moždanom bolešću, objavila je njegova supruga u objavi na Instagramu.

Instagram

Preminuo je Shane MacGowan, pjevač i frontmen grupe The Pogues. Imao je 65 godina.

Legendarni irski rocker, koji je stajao iza kultne božićne pjesme 'Fairytale of New York', preminuo je danas nakon osmogodišnje borbe s moždanom bolešću, objavila je njegova supruga u objavi na Instagramu.

Podijelivši staru crno-bijelu fotografiju MacGowana, novinarka Victoria Mary Clarke napisala je: 'Ne znam kako to reći pa ću samo reći.'

'Shane će uvijek biti svjetlo koje držim ispred sebe, mjera mojih snova i ljubav mog života, najljepša duša, prekrasni anđeo, sunce i mjesec i početak i kraj svega što mi je drago. Otišao je da bude s Isusom i Marijom i njegovom lijepom majkom Therese', napisala je.

Vijest o MacGowanovoj smrti stigla je samo tri dana nakon što je Victoria podijelila fotografiju pjevača u krevetu, uz vijest da je napustio bolnicu St Vincent.

Dijagnosticiran mu je je virusni encefalitis, po život opasno stanje koje dovodi do oticanja mozga, a mjesecima je bio u bolnici s prekidima. Obitelj se nadala da će se Shane moći vratiti kući za blagdane.

Ovog tjedna bio je presretan što ga je posjetila pjevačica Imelda May. Victoria je podijelila sliku ponovnog susreta njih dvoje i zahvalila Imeldi na posjeti, rekavši: 'Shane je tako sretan što vidi Imeldu!!'

Dok su mnogi poznavali MacGowana prvenstveno po njegovoj božićnoj baladi 'Fairytale Of New York' i njegovim poznatim pokvarenim zubima, on je zapravo bio mislilac koji se oslanjao na razne elemente irske književne tradicije kako bi stvorio neortodoksnu glazbenu alkemiju koja je spajala tradicionalno i moderno.

Rođen je na Božić u Pemburyju, Kent, 1957. od roditelja Iraca (otac mu je radio u maloprodaji, a majka je bila plesačica). Ubrzo se preselio u ruralni Tipperary gdje je uronio u irsku kulturu ceili i show bendova.

Obitelj se kasnije vratila u Englesku, a MacGowan je dobio stipendiju za književnost na prestižnoj školi Westminster u Londonu, ali je izbačen na drugoj godini kada je uhvaćen s drogom.

Potom se uključio u rastući punk pokret u Engleskoj 1970-ih. Osnovao je vlastiti punk bend prije nego što ga je oživljavanje etničkih glazbenih utjecaja navelo da osnuje The Pogues 1982. godine. Bend je svirao tradicionalne irske  pjesme koje su dobile novi život injekcijom energije, bijesa i anarhije punka.

Bend je dosegao svoj vrhunac kod kritičara s albumom 'Rum, Sodomy and the Lash' iz 1985., a komercijalni vrhunac s albumom 'If I Should Fall from Grace with God' iz 1988. Pjesma 'Fairytale' redovito zauzima prvo mjesto u anketama za najbolju božićnu pjesmu. Na kraju su ga Poguesi otpustili 1991. zbog njegovog sve nepouzdanijeg ponašanja. Kasnije je tvrdio da od svoje 14. godine nije bio trijezan niti jedan dan u životu.

MacGowan je potom osnovao vlastiti bend The Popes s kojim je išao na turneje. Godine 2001 Sinead O'Connor ga je prijavila policiji zbog posjedovanja droge u, kako je rekla, pokušaju da ga obeshrabri od upotrebe heroina.