Zasjenio je čak i Baby Lasagnu: Uopće se ne natječe na Eurosongu, no glavna je tema nakon prve polufinalne večeri

On je iskoristio svojih nekoliko minuta u programu uživo da pošalje snažnu poruku, koja je izazvala podijeljene komentare diljem svijeta.

Instagram

Sinoć je i služeno otvoren Eurosong 2024. Glazbeno natjecanje je započelo nastupom Eleni Foureire koja je izvela pjesmu 'Fuego' s kojom je 2018. godine osvojila visoko drugo mjesto. Osim nje, nastupio je i Eric Saade s pjesmom 'Popular' s kojom je predstavljao Švedsku na Eurosongu 2011. godine.

On je iskoristio svojih nekoliko minuta u programu uživo da pošalje snažnu poruku, koja je izazvala podijeljene komentare diljem svijeta. Oko ruke nosio je kefiju, tradicionalnu palestinsku maramu, a ona je bila omotana oko lijeve ruke, u kojoj je držao mikrofon, pa je čitavo vrijeme bila u kadru.

Europska radiodifuzna unija (EBU) odmah je objavila priopćenje o Ericovom potezu.

'Eurosong je televizijska emisija uživo. Svi izvođači upoznati su s pravilima natjecanja i žao nam je što je Eric Sade odlučio ugroziti nepolitičnost ovog događaja' stoji u priopćenju, dok je Eba Adielsson, producentica natjecanja, izrazila žaljenje što je pjevač iskoristio svoju sudjelovanje u programu na ovaj način', poručili su.

Eric Sade vrlo je aktivan na društvenim mrežama, a nakon kritika se oglasio.

'Taj sam šal dobio od tate kao dječak, da nikad ne zaboravim odakle mi je obitelj. Tada nisam znao da će je jednog dana prozvati “političkim simbolom”. To je kao da konja Dala (tradicionalna švedska drvena figura iz Dalarne) nazovete političkim simbolom. U mojim očima to nije ništa drugo nego rasizam', poručio je.

'Želio sam biti inkluzivan i nositi nešto što mi je važno, ali čini se da EBU misli da je moja etnička pripadnost kontroverzna. Ne govori ništa o meni, ali sve o njima. Ponavljam ovogodišnji eurovizijski slogan 'Ujedinjeni glazbom'', dodao je.

Saade je inače dijete iz miješanog braka libanonskog Palestinca Walida Sadea i Šveđanke Marlene Jakobson, a rođen je u Kattarpu, malom selu u okrugu Skåne. Roditelji su mu se razveli kada je imao četiri godine pa je odrastao uz majku, ali je s ocem vrlo blizak i ponosan na svoje palestinsko podrijetlo.

Glazbom se počeo baviti 2007. godine, kada je pjevao u švedskom boy bandu What's Up!, a od 2008. godine gradi solo karijeru. Do danas je snimio pet studijskih albuma i imao isto toliko uspješnih turneja.

Godinama javno progovara o situaciji na Bliskom istoku, točnije u Pojasu Gaze, a prethodnih se godina zalagao da se Izrael isključi s Eurovizije.

Od eskalacije sukoba u listopadu 2023. više je puta na Instagramu svojim pratiteljima pokušao ukazati na patnju Palestinaca, a prošli je mjesec najavio da će svoje sudjelovanje u eurovizijskom showu iskoristiti za prosvjed.

'Kad više ne možete nositi simbol svoje nacionalnosti u našem takozvanom 'slobodnom svijetu', još mi je važnije sudjelovati', poručio je, prenosi Glossy.