skandal

Uhićen princ, osramotio je britansku kraljevsku obitelj: 'Trenutno je u pritvoru'

Policija je u priopćenju navela da je uhitila muškarca u šezdesetim godinama iz Norfolka pod sumnjom za nedolično postupanje u javnoj službi.
Princ Andrew Foto: Andrew Lloyd / Alamy / Profimedia

Bivši princ Andrew Mountbatten-Windsor priveden je zbog sumnje na neprimjereno ponašanje u obnašanju javne dužnosti, izvijestio je BBC. Kako mavode britanski mediji, osramoćeni princ uhićen je na svoj 66. rođendan.

Policija je u priopćenju navela da je uhitila muškarca u šezdesetim godinama iz Norfolka pod sumnjom za nedolično postupanje u javnoj službi. Također su potvrdili da se provode pretrage na lokacijama u Berkshireu i Norfolku.

'Osumnjičeni se trenutačno nalazi u policijskom pritvoru. Sukladno nacionalnim smjernicama, nećemo otkrivati identitet uhićenog. Napominjemo i da je postupak u tijeku, stoga je potrebno suzdržati se od objava koje bi mogle predstavljati nepoštivanje suda', stoji u priopćenju.

Foto: AA / Backgrid UK / Profimedia

Glasnogovornik je naveo da policija pretražuje adresu u Norfolku, za koju se vjeruje da je riječ o kući Wood Farm, u kojoj andrew trenutačno boravi u svojevrsnoj izolaciji, kao i adresu u Berkshireu, vjerojatno Royal Lodge u Windsoru, gdje je živio više od 20 godina do ovog mjeseca.

'Nakon temeljite procjene otvorili smo istragu o ovoj optužbi za nedolično ponašanje u javnoj službi. Važno je zaštititi integritet i objektivnost naše istrage dok s partnerima radimo na rasvjetljavanju navodnog kaznenog djela. Svjesni smo velikog interesa javnosti i pravodobno ćemo pružiti dodatne informacije', izjavio je pomoćnik glavnog zapovjednika Thames Valley policije.

Vijest o uhićenju objavljena je oko sat vremena nakon što su policijska vozila viđena na imanju Sandringham. Šest neoznačenih automobila stiglo je na imanje kralja Charlesa u Norfolku nešto nakon 8 sati ujutro.

Princ William, princ Andrew i Kate Middleton Foto: Stephen Lock / Polaris / Profimedia

Svjedoci su izjavili da je osam osoba bilo u civilnoj odjeći, ali su djelovali kao policijski službenici. Jedan muškarac navodno je nosio službeno policijsko prijenosno računalo. Kolona vozila viđena je u blizini Wood Farma, gdje Andrew boravi, piše Daily Mail.

Andrew je od ovog mjeseca smješten u Sandringhamu, nakon što ga je stariji brat iselio iz Royal Lodgea u Windsoru u jeku afere zbog veza s Jeffreyjem Epsteinom. Uselio se u Wood Farm, udaljenu kuću na rubu imanja Sandringham, gdje je posljednje godine života proveo i njegov otac, vojvoda od Edinburgha.

princ Andrew i princ William Foto: Doug Peters / Alamy / Profimedia

Policija se pojavila u Sandringhamu nakon što je britanski premijer Keir Starmer poručio da 'nitko nije iznad zakona' u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Andrew još nije ispitan, a detektivi procjenjuju niz optužbi vezanih uz trgovinu ljudima i navodno nedolično ponašanje u javnoj službi. Kralj Charles navodno je poručio da je spreman pomoći policiji u istrazi.

Foto: Profimedia

Postoje tvrdnje da je Andrew, u ulozi britanskog trgovinskog izaslanika, Epsteinu možda prosljeđivao osjetljive informacije. Također se navodi da je u Buckinghamsku palaču možda doveo ženu za koju se sumnja da je u Veliku Britaniju stigla putem Epsteinova zrakoplova poznatog kao Lolita Express. Andrew odbacuje sve optužbe.