nova stranica

Hrvatski glumac odselio je u Španjolsku i zaljubio se preko ušiju: 'Ljubav koju doživljavam od nje nikada nisam osjetio'

Iz Španjolske, gdje živi i radi, javio nam se glumac Marko Braić i otkrio čemu se sve veseli kada dođe u rodnu Pulu, kako je na kampiranju našao ljubav te hoćemo li čuti njegova svadbena zvona.
Foto: Goran Čižmešija

Novi dom glumac Marko Braić našao je u Španjolskoj gdje posljednjih mjeseci živi sa svojom djevojkom Andreom Petrović. Za Story otkriva kako su se upoznali i je li ga tetovirala te što mu najviše nedostaje iz Hrvatske. Zvijezda filma ‘Lijepa večer, lijep dan’ te serije ‘San snova’ i avanturističkog realityja ‘Survivor’ usporedio je ljeta u Barceloni i rodnoj Puli te otkrio zašto će propustiti filmski festival koji posjećuje još od djetinjstva.

Ljeto nam se vratilo u grad… Bez čega za vas ljeto jednostavno nije ljeto?

Bez mog motora kojim mogu na plažu ili na spontana putovanja Španjolskom kako bih je bolje upoznao. 

Foto: Privatan album

Razlikuje li se ljeto u Barceloni od onoga u Puli?

U suštini i ne toliko. Čak mi je manje toplo u Barceloni. Možda zato što je grad prepun zelenila, ima dosta hlada i povjetarca s mora koji se može osjetiti u gradu. Osim toga, dosta kućanstava nema klimu pa jednom kada se tijelo navikne, vrućine mu postanu podnošljivije. Svakako, dom je uvijek vezan uz nećake i obitelj pa mi je uživanje s njima ljeti jedino što mi je u Barceloni uskraćeno.

Čime su vas Barcelona i Španjolska osvojile da ste ondje odlučili živjeti?

Znao sam da ću otići negdje, već dugo to želim. Razmišljao sam o gradu i shvatio da se smijem kad god se sjetim Španjolske i Barcelone. I znao sam da taj osjećaj moram pratiti. Volim biti kod kuće i žao mi je što nisam tamo, ali opet, moj je karakter našao mjesto za sebe. To me barem zasad čini sretnijim. Došlo je vrijeme da udovoljim svom privatnom životu.

Foto: Instagram

Kako preseljenje utječe na vašu karijeru? Budući da je Španjolska veća država, nosi li to i veći broj prilika, angažmana?

Pokazalo se da nikada više prilika nisam imao otkako se bavim glumom u posljednjih deset godina. Jako sam sretan. Nekidan sam završio sa snimanjem kratkog filma. Redatelj je Grk, asistent redatelja, kao i ekipa su Katalonci, ja Hrvat, jedna kolegica Palestinka, druga Šveđanka. Bio je predivan osjećaj vidjeti toliko različitosti koje pričaju jednu priču. Upravo vam pišem iz Valencije u kojoj snimam svoju prvu španjolsku seriju.

Nedostaje li vam što iz Hrvatske?

Jako mi nedostaje moja obitelj, naročito nećaci. Isto tako, moja hrana iz vrta i jezik. Psovati ili ljutiti se na svom jeziku.

Nedavno je u domaća kina stigao film ‘Lijepa večer, lijep dan’. Kako vam je bilo raditi na njemu?

Bilo je odlično. Lijepo je bilo osjetiti povjerenje redateljice Ivone Juke, a ono je svakako bilo uzajamno, što je olakšalo snimanje. Ponosan sam što sam dio takvog filma.

Foto: Story Press

S kakvom mišlju biste željeli da publika napusti kino nakon pogledanog filma?

Ono što vidim jest da dosta ljudi ostane zamrznuto na svojim sjedalima nakon završetka projekcije. Ljudi se i sami iznenade šoku koji dožive. Ne možeš ostati ravnodušan, ma kakve god poglede imao na ljude, ljubav i svijet koji te okružuje. U empatiji, ako je imamo, svi smo jednaki.

Film se natječe i za glavnu nagradu na Pulskom filmskom festivalu. Hoćete li ga gledati pod zvjezdanim nebom?

Nažalost, neću moći zbog posla. Pula mi je doma i na tom sam festivalu odrastao, ali vjerujem da će biti još prilika. Nadam se da će se istarska publika odazvati i uživati u filmu.

Foto: Privatan album

Na zagrebačku premijeru došli ste u pratnji djevojke, slikarice i tattoo majstorice Andree. Kako je počela vaša ljubavna priča?

Upoznali smo se na kampiranju i prvi nam je spoj bio u šatoru, jako smiješna situacija i za nas najtočnije okolnosti. Znate kako kažu: “Partner/ica ti je onakav/a gdje je nađeš.” Odmah smo znali što i kako želimo i to je sve uvelike olakšalo. Situacija nas je vrlo brzo stavila u dosta zahtjevne okolnosti, što nam je pomoglo da se suočimo s izazovima koje ‘normalni’ parovi prolaze tek nakon minimalno pet godina veze. Ljubav i podršku koju doživljavam od nje nikada ranije nisam osjetio u životu.

Je li vam napravila koju tetovažu?

Tetovirala me i preporučio bih je svima, a naročito djevojkama. Radi fine line tetovaže i jako je nježna. Nisam imao osjećaj da me tetovira.

Foto: Privatan album

Žene se često ispituje: “Kada ćeš se udati?” Slušate li od svojih i vi slično pitanje: “Kada ćeš se ženiti?”

Na Balkanu svi to slušamo. Možda već od 21. godine. Jer “mi nismo čekali”, “vrijeme ti je”, “kako ćeš kasnije trčati za djetetom” i sve one dobre stare.

Hoćemo li čuti svadbena zvona?

Niti jeka im se sada više ne čuje.