Domaći voditelj o stilu odijevanja: 'Modni uzor mi je princ Charles'

Televizijski voditelj Davor Meštrović otvorio nam je vrata svog ormara, izdvojio omiljene kombinacije, opisao svoj stil te otkrio kako, unatoč prevarama, i dalje kupuje online

Robert Gašpert

U fraku i s cilindrom na glavi ­televizijski voditelj Davor Meštrović inkarnacija je nekih prošlih vremena kojima nismo uživo svjedočili, ali ih u mašti itekako jasno vidimo. I nije riječ o povratku u prošlost ili pripremi za fašnik, nego o odjeći koja će danas itekako poslužiti svrsi, a iz ormara ju je izvadio za nadolazeći Vienna Opera Ball - jednu od najvećih godišnjih kulturnih manifestacija u Beču koja okuplja austrijski državni vrh, uglednike iz političkog, gospodarskog i kulturnog života te njihove goste iz inozemstva, a za koji su on i supruga Senka dobili pozivnicu. Da, ovaj komad koji izgleda novo i skupocjeno zapravo je desetljeća proveo u ormaru nakon što ga je Davor naslijedio od svog djeda veterinara te mu udahnuo novi život.
- Gospodin Andrija Pažur iz krojačnice na televiziji u međuvremenu je umro, ali on je preuredio frak, promijenio gumbe i podstavu. Divna obiteljska uspomena koju je spasio od zaborava. Cilindar je bečki, kupljen prije nekoliko godina kada sam s Karmelom Vukov Colić i snimateljem Natanom ondje snimao priče o austrijskom adventu - kaže Davor koji je na svojim putovanjima kupio mnogo jedinstvenih i upečatljivih odjevnih predmeta.
A neke od njih sada je izvukao iz ormara i pokazao samo za Story.

Robert Gašpert 


- Vesta s medvjedićem dio je kolekcije Ralph Lauren, inače je vrtoglavo skupa, ali kupljena je u Polo Outletu nedaleko od Tucsona u Arizoni. Dok sam je isprobavao, vani je peklo sunce, bilo je 39 stupnjeva, ručke na automobilu bile su vrele. Ralpha Laurena i njegovu konfekciju, motive američke zastave, brojne kombinacije s medvjedićima i oksfordske plave košulje pratim otkad sam prvi put bio u Kanadi i Americi 1991. godine. Kombinacija sa zelenim kućnim ogrtačem forma je takozvanog smoking jacketa - muškarci bi ga odijevali nakon večere kada su uz cigare i konjak raspravljali o politici. Njega i kućne papuče ˝nosim za Božić, kasno navečer nakon polnoćke. Blagdanska kućna atmosfera kad smo puni dobrih želja i darova, taman još konjačić prije sna… Riječ je također o američkom brendu, Brooks Brothers. Kad sam počinjao kao novinar i voditelj, na televiziji se prikazivala serija ‘Murphy Brown’ s Candice Bergen, a lik Miles Silverberg nosio je upravo njihovu odjeću. Ona je simbol jednostavne, praktične, klasične, nepromjenjive američke mode - priča nam Davor koji se s pregršt zanimljivih komada vratio i iz Engleske nakon stipendije i novinarske radionice u Oxfordu. Jedan od njih je bordo-plava prugasta kravata s grbom Sveučilišta u kojem je upisan njihov moto ‘Dominus illuminatio mea’, odnosno ‘Gospodin mi je svjetlost i spasenje’.

Robert Gašpert 


- Tu je i oksfordska plava košulja koja podsjeća na nebo iznad kampusa. Kad vidim svijetloplavu košulju u izlogu, ne mogu se svladati. Iz Engleske dolaze i moji omiljeni baloneri Burberry kojih sam u 30 godina skupio nekoliko. Prvi je kupljen u Amsterdamu, a nosim ga i danas. Uvijek se rado vraćam komadima starim i dvadesetak godina. Situacija je takva da je jeftinije baciti ih nego kemijski očistiti, no to nije u redu. I ja tražim povoljne stvari na sniženju, ali trebalo bi u tome imati mjeru. Ovi baloneri podsjećaju na to da ima i neprolaznih stvari koje, uz redovito kemijsko čišćenje, traju doživotno. Cipele su također engleske, Church’s, kupljene na ljetnoj rasprodaji u Zagrebu. U posljednje vrijeme često na YouTubeu gledam videa restauracije cipela. Iznošene, pune rupa i izgrebane dolaze postolaru koji ih obnovi tako da izgledaju neprepoznatljivo. Nije mi problem kupiti jeftine cipele u Zari jer su udobne i moderne, ali engleska cipela je savršenstvo i kad vam se čini da je potpuno ‘sažvakana’, dobar postolar može je obnoviti. Novine su jednom uhvatile kadar cipele princa Charlesa kupljene 1968. godine koje nosi i danas, on je moj uzor - ističe ovaj Zagrepčanin poznat po istančanom modnom ukusu i pomno biranim odjevnim kombinacijama.
Svoj je stil pronašao još u mladosti i do danas ga nije puno mijenjao. Baloneri, kaputi, cipele, košulje uglavnom su godinama istih boja i krojeva, a jedina stvar koju ne bi više nikada odjenuo su hlače širokih nogavica.

Robert Gašpert 


- U srednjoj školi u modi su bile hlače uskih nogavica, a u trgovinama su se prodavale traperice širokih nogavica, takozvane zvoncare, koje ste morali dati suziti ako ste htjeli izgledati normalno. A kako su svi krojači radili u tekstilnoj industriji, obrta za popravke bilo je malo, bili su rijetki, krojači bahati i dugo se čekalo. Mama zna šivati, ali sužavanje je kod nje bilo natezanje i stalno je govorila da sam nešto preusko zamislio - prisjeća se uz smijeh.
Danas je, pak, puno lakše doći do željenih kreacija, no Davor priznaje da nije često u šopingu, uglavnom prati sniženja.
- Trošim u siječnju i lipnju. Internet je to podigao na novu razinu jer omogućuje još povoljniju kupnju. Cipele i baloner na kraju u Zagrebu ispadaju najpovoljniji. Ako pratite sniženja, ako imate njihove potrošačke kartice, dovoljno je pratiti obavijesti i kombinirati - objašnjava.
Unatoč prevarama na internetu koje je osjetio i na vlastitoj koži kada naručena roba nije bila ni približno nalik onoj na fotografijama, ‘kupnji iz naslonjača’ i dalje je vjeran.
- Jači sam nego ikad, provjeravam, prepoznajem sumnjive oglase i mislim da više neću naletjeti na minu. Onima koji kupuju na službenim stranicama brendova u 15 godina nije se dogodio nijedan problem. Internet je stvarno doveo svijet do kućnog praga. A neke stvari koje se prodaju za stotinjak kuna možete iz Kine naručiti za deset kuna, i to u dlaku jednake - kaže.

Robert Gašpert 


Veliko povjerenje ima i u suprugu pa kupnju ponekad prepusti njoj.
- Toliko je stvari koje je supruga odabrala tijekom godina, a zbog kojih smo koji put ušli i u minus na tekućem... Prvu polo majicu koju je kupila 1997., prvi šal i kućni ogrtač iz 1996. nikada neću baciti. Na njima se godine i ne vide. U svakom slučaju pitam za mišljenje i suglasnost, ima svoju viziju, ali i ja smijem reći svoje mišljenje. No supruga ima posljednju riječ - objašnjava.
Za emisiju ‘Dobro jutro, Hrvatska’ koristi pomoć stilista, s kojim odlazi u kupnju.
- Da to demistificiramo - imam pravo na kupovinu dva do tri puta godišnje, nabavljamo nove stvari, ali to ni izdaleka nije luksuzno. Još sam nešto naučio - stvar koja je skupa i luksuzna na ekranu može izgledati poput krpe i obrnuto - ističe Davor.
Za njegovu frizuru također je zaslužna ekipa na HRT-u, točnije kolegica Zdravka Bolf koja ga šiša godinama te je i osmislila njegovu najnoviju frizuru.
- To je dio moje pripreme za ekran, Zdravka me zna više od dvadeset godina i zna kako će izgledati na ekranu. Zaista, kad ju je malo osuvremenila, čak i dodala malo ekstravagancije, pojavili smo se u svim novinama. Dakle, takvi smo mi na HTV-u, prava kreativna ekipa - poručuje.