Najdraže kreacije princeze Diane

Točno je 23 godine od preranog odlaska 'princeze srca' Lady Diane

Profimedia

Te 1995., dvije godine prije tragične smrti u prometnoj nesreći u tunelu Alma u Parizu, Diana, princeza od Walesa, u TV intervjuu je izjavila da bi željela biti jednog dana… kraljica.

Ali, pritom nije govorila o britanskoj monarhiji i kraljevskoj obitelji u koju je ušla onog trenutka kada je upoznala princa od Walesa, Charlesa, 1980. Diana je, naime, željela biti ‘kraljica srca’, što je u konačnici i postala.

Profimedia  Objava zaruka u veljači 1981.

Profimedia  Vjenčanica o kojoj se i danas priča, s potpisom Davida i Elizabeth Emanuel

Danas, kada je prošlo već23 godine od njezine smrti 31. kolovoza 1997. u ranojutarnjim satima, postaje jasno koliko je dobro ispunila tu svoju želju, nadu i ono što ju je držalo entuzijastičnom u teškim trenucima razvoda i gubitka kraljevske titule.

Svakog kolovoza Britanci se, kao i brojni njezini štovatelji diljem svijeta, prisjete tko je ona bila i to u znak proslave njezina života i naslijeđa - onog koji je autentičnost cijenio više od protokola, a humanost iznad prestiža.

Profimedia  Odjevna kombinacija u kojoj se pojavila 1994. nakon što je večer prije Charles na BBC-u priznao svoju nevjeru

Svoj celebrity status (u 80-ima i 90-ima bila je najpraćenija i najviše fotografirana žena svijeta) iskoristila za podizanje svijesti o brojnim gorućim problemima, od kuge do nasilja u obitelji i mentalnog zdravlja. Na naslovnice je došla 1987. kada se namjerno rukovala s oboljelim od AIDS-a, radeći na tome da razbije mit i stigmu da se HIV/AIDS može širiti dodirom.

I u mjesecima prije nego što je napustila ovaj svijet, usmjerila je svoj medijski reflektor i postavila ga direktno na opasnosti od nagaznih mina u Angoli. Upravo ta njezina inicijativa spasila je brojne živote diljem svijeta zbog rezolucija koje su donesene nakon njezina posjeta toj afričkoj državi, a tiču se očuvanju zdravlja i sigurnosti civila u ratnim zonama.

Profimedia  Za posjeta Bijeloj kući 1985. kada je zaplesala s Johnom Travoltom na oduševljenje svih

Bila je, prema riječima bivšeg premijera Velike Britanije Tonyja Blaira, "narodna princeza". K tome, cijelo svoje vrijeme u kraljevskoj obitelji, kao i nekoliko godina nakon razvoda, nosila je neke od najljepših kreacija svijeta modne industrije, družile se s kultnim modnim fotografima i bila muzom brojnih dizajnera.

John Galliano naprosto ju je obožavao, torbica Lady Dior izravno je nadahnuta njezinim kraljevskim, a opet tako chic stilom, dok je svaki magazin koji je izašao na kioske s njezinom fotografijom bio rasprodan u nekoliko sati.

Magnetičnost Lady Diane nenadmašna je u svjetskim razmjerima, a tome najbolje svjedoči i činjenica da danas, u 2020., dok svijetom hara pandemija koronavirusa, Lady Diana ponovno dobiva mjesto u medijima i brojne se zvijezde i političari, kao i uglednici iz svih slojeva društva te opća javnost, rado prisjećaju njezinog lika i djela. Kako je tijekom njezina sprovoda u rujnu 1997. rekao njezin mlađi brat, Earl Spencer, Diana je uistinu bila posebna.

"Želio bih na kraju zahvaliti Bogu na malim milostima koja nam je ukazao u ovo strašno vrijeme. Za to što je Dijanu odveo dok je bila najljepša i najblistavija i kad je osjećala radost u privatnom životu. Iznad svega, zahvaljujem se za život žene koju ponosno mogu nazvati svojom sestrom, jedinstvenom, kompleksnom, izvanrednom i nezamjenjivom Dianom čija ljepota, kako unutarnja tako i vanjska, nikada neće biti ugašena iz naših misli."