Snažna žena koja može sve

Utjecajna jordanska kraljica Rania Al Abdullah slavi okruglih 50 godina i jedna je od najpoznatijih žena ne samo arapske nego i svjetske scene, a sve čega se dotakne odradi uspješno i uvijek na svoj način - u visokim potpeticama te s odmjerenom dozom stila i ljepote

Profimedia

Nevjerojatna životna priča jordanske kraljice počela je kao tragedija. Kao i brojne palestinske obitelji tijekom nesretnih ranih 90-ih godina prošlog stoljeća, Rania je kao 21-godišnja djevojka morala naprasno napustiti Kuvajt 1991. u vrijeme Zaljevskog rata. Njezina se obitelj nakon ekspresnog odlaska iz male zaljevske države smjestila u gradu Ammanu u Jordanu, gdje im se Rania pridružila kad je završila studij poslovne administracije. Tada je počela živjeti onako kako je danas poznaje svjetska javnost.

Profimedia 

Naime, odmah nakon studija buduća kraljica bavila se marketingom te je dobila ponudu za posao u Appleu, a upravo ju je on doveo do sadašnjeg supruga Abdullaha II., kralja Jordana. Jedna od najljepših priča arapskog svijeta započela je prilično munjevito i u jednom dahu, a svemu je kumovala princeza Aisha, sestra sadašnjeg kralja koja je organizirala večeru na kojoj su se pojavili Rania i Abdullah. Tada 28-godišnja brineta došla je na druženje kao pratnja kolegi iz tvrtke Apple. U trenutku kada su se upoznali Rania i Abdulah nisu mogli ni pomisliti da će postati kralj i kraljica Jordana. Abdulahov otac, kralj Hussein, tron je namijenio svom bratu, princu Hassanu.

Profimedia 

Međutim, na sveopće iznenađenje jordanske javnosti, na samrti je sve promijenio i proglasio sina Abdulaha svojim nasljednikom. Upravo je to ubrzalo planove tada još mladog para koji je morao donijeti sudbonosne odluke. Kako je strast među njima bila jaka, par se zaručio dva mjeseca nakon sudbonosne večere, a vjenčali su se samo šest mjeseci nakon prvog susreta. Za raskošno vjenčanje Rania je odabrala dvije vjenčane haljine kreatora Brucea Oldfielda, a haljina u kojoj se udala bila je izvezena pravim zlatom. Već je time dala naslutiti da će moda biti sastavni dio njezine komunikacije s javnošću, čemu danas svjedočimo gotovo svaki tjedan, a ponajprije na njezinu profilu na Instagramu, gdje ima milijunsku publiku koja je slijepo prati i obožava. No u kraljevstvu nije sve bajno.

Profimedia 

Gorljivo su je optuživali za modno pretjerivanje, ali i za miješanje u državne poslove. Javnost se čak bunila zbog njezina netradicionalnog odijevanja i činjenice da ju se naziva ikonom stila te zbog pojavljivanja u časopisima kao što su Harper’s Bazaar, Elle i Vogue. No sve to nije umanjilo njezin entuzijazam u radu koji naziva “približavanje Zapada i arapskog svijeta” i upravo se zato često sastaje sa svjetskim državnicima, ali i redovito posjećuje modne spektakle. Ljubiteljica mode orijentalnih dizajnera, poput Zuhair Murada i Elieja Saaba, kao i europskih modnih kuća Valentino, Dior i Fendi, uvijek izgleda vrhunski dotjerano i damski, baš onako kako zamišljamo suvremenu kraljicu koja baštini progresivne ideje i mijenja svoj prilično napaćeni djelić svijeta nabolje.