MEGHAN ČESTO USPOREĐUJU S WALLIS Snažne žene za stilske revolucije

Vojvotkinju od Sussexa Meghan često uspoređuju sa zemljakinjom, ženom jednako impresivnog stila i utjecaja, Wallis Simpson, koja je promijenila tijek europske i svjetske povijesti u trećoj dekadi 20. stoljeća - zašto?

Profimedia

Dok svjetska javnost bira stranu između engleske kraljevske obitelji s kraljicom Elizabetom II. na čelu i vojvotkinje od Sussexa Meghan Markle i princa Harryja, zahvaljujući sada već kultnom intervjuu Opre Winfrey, brojni su se ljubitelji dvorskih drama i pikanterija prisjetili kako ovakvi skandali nisu ništa neobično. Štoviše, povijest engleske, kao i drugih europskih kraljevskih obitelji isprepletena je dramama koje su uključivale neželjene supruge, buduće vojvotkinje i princeze, čak i potencijalne buduće kraljice koje su se, prije svega zbog ljubavi, nalazile suprotno od tradicije i strogih regula koje dolaze u paketu s ulaskom u kraljevsku obitelj. I pritom su uvijek izgledale fantastično, pazile su na svaki detalj svoga stila jer su upravo odjevnim kombinacijama pokazivale svoju modernost, jedinstvenost i stav.

Profimedia 

Naime, ako su već bile ‘ušutkane’, barem su odjećom mogle pričati priče. Jedna od poznatijih žena koja je čak i razornije od vojvotkinje Meghan ili nevjerojatno dojmljive Diane, princeze od Walesa, uzburkala ustajale vode višestoljetne engleske monarhije bila je Wallis Simpson, Amerikanka koja je umalo stavila točku na ‘i’ otočne monarhije. Dvaput razvedena, iz malenoga grada Blue Ridge Summita u Pennsylvaniji, pučanka u punom smislu te riječi, postala je u svojim kasnim tridesetim godinama odabranica Edwarda VIII., koji je zbog nje abdicirao te bratu George VI., ocu sadašnje britanske kraljice Elizabete II., otvorio put da postane kralj u turbulentnoj 1936. godini.Wallis je bila potpuno drukčija, obožavala je europske visoke krugove u kojima su se kretali industrijalci i pripadnici kraljevskih obitelji (tako je i upoznala Edwarda na jednom od partyja za odabrane u Londonu), a gajila je jedinstven i gotovo ekscentričan stil koji je uključivao probrana dizajnerska imena. Redovito je odlazila na revije Else Schiaparelli, dizajnerice koja je mijenjala način odijevanja žena između dva velika rata 20. stoljeća.

Profimedia 

Upravo je na takvim događanjima usvajala nova saznanja o stilu te ih dodavala svojoj fasciniranosti luksuzom i skupocjenim komadima nakita. Nosila je odjeću šivanu po mjeri koja je pratila njezinu vitku figuru, naglašavala struk i isticala krhku građu. Premda sebe nikad nije smatrala lijepom, Wallis je, kako zbog abdikacije kralja Edwarda VIII., tako i zbog vlastitog, tada flambojantnog stila i za konzervativnu javnost skandaloznog ponašanja koje joj je priskrbilo titulu ‘ljubavnice’ u engleskom tisku, postala jedna od ključnih figura 20. stoljeća. Istaknuti pripadnici engleske Anglikanske crkve, kao i tadašnji britanski premijer Stanley Baldwin, otvoreno su govori protiv nje, a ona im se podsmjehivala i hitala u Francusku, gdje je provodila vrijeme sa svojim drugim najdražim muškarcem, kreatorom Christianom Diorom.

Profimedia 

Ljubav prema francuskoj i talijanskoj modi dovela ju je i u britanski Vogue, a redovito je bila označavana i kao jedna od najbolje odjevenih žena svoga vremena. Američki dizajner Main Rousseau Bocher obožavao ju je, i to toliko da joj je na kućnu adresu slao korzete rađene po mjeri kojima je naglašavala vitku siluetu. On joj je dizajnirao i vjenčanicu, kojom je ponovno šokirala javnost. Jednostavna, gotovo minimalistička vjenčanica od najfinije svile, naglašenog struka s vidljivim korzetom bila je svjetloplava, baš kao i njezine oči. S pripadajućim rukavicama od iste tkanine i zanimljivim šeširom vojvotkinja od Windsora tada je ušla u povijest i njezin utjecaj ne slabi do danas.