Ne kupujem baš vina na akcijama, bojim se gdje su ih držali, ali prije otprilike godine dana naletio sam u trgovačkom lancu na Sauvignon Slavka Kalazića iz Zmajevca u Baranji po smiješnoj cijeni, ispod 30 kuna. To je vino u debeljuškastoj, burgundijskoj boci i jeftinije je od onoga od iste sorte u „ravnoj“ bordoškoj boci. Uzeo sam dva „debeljka“, došao kući, otvorio jednog pa se vratio u prodavaonicu i pokupovao sve koje su preostale. Uživali smo povremeno u njima do ožujka i pritvora zbog korone, a tad otkrili da ih prodaje i tvrtka koja je relativno uredno dostavljala robu po Zagrebu. Tako je i inače otužno i samotno proljeće bilo barem jednom do dva puta tjedno u znaku tog vina. Treba svakako probati i odležanija crna Kalazićeva vina pod nadimcima patka, jelen i vepar. Skuplja su nekoliko puta od ovog sauvignona, no vrijede svake lipe.
Chardonnay je, uz sauvignon, najpopularnija bijela sorta na svijetu. Nisam njihov veliki ljubitelj, rizlinzi su mi puno više seksi, no tri ili četiri puta godišnje naletim na chardonnay koji me izbaci iz cipela, ili ostavi bez riječi. U pravilu je jedan od njih iz plešivičke obiteljske vinarije Korak. To je vino na kojem ne piše je li vrhunsko, kvalitetno ili nekvalitetno, ali piše položaj Laškovec i Sur lie, što je francuski izraz za njegu vina na kvascima. Godinu dana je u bačvicama na finom talogu uz njegovo miješanje i buđenje kvasaca svaki tjedan. Potom dozrijeva još godinu dana u velikim drvenim bačvama pa se bez filtriranja i dodavana SO2 puni u boce u kojima odležava još šest mjeseci prije prodaje. To je stara metoda iz Burgundije, francuske regije iz koje stižu najbolji chardonnayi na svijetu, koja vinu osigurava svježinu, punoću i dugovječnost.
Plavac mali je najpopularnija hrvatska crna sorta. Zakon dopušta da za sortu kažemo i crvena, ali plava ne. No grožđe jest plavo, ako je zdravo, bobice su malene, a vina jako tamna pa je jasno zašto mu je puni naziv plavac mali crni. Brime je bazna etiketa vinarije Rizman koju vode braća našeg proslavljenog nogometaša i trenera Igora Štimca. Plavac Brime jeftiniji je od plavca Primus, ali nimalo jeftin nije dojam koji ostavlja. Vinogradi su s južne strane pelješkog mosta, u Komarni, najmlađem hrvatskom vinogorju. Prvi trsovi tamo su posađeni 2007. kad su i radovi na pelješkom mostu započeli prvi put. Vinogradarstvo je djelatnost koja se pokreće kako bi djeca imala što raditi, a unuci mogli uživati, Vinogradi Komarne već godinama daju vina u kojima uživamo, a radove na pelješkom mostu smo godinama svaki put iznova otvarali, no još ne znamo kad ćemo konačno premostiti taj „ocean“ i povezati Hrvatsku s Hrvatskom. No, tješimo se finim i pristupačnim vinima poput Plavca Brime.