"Na temelju rezultata ranije provedenih genetičkih istraživanja smatralo se da je plavac mali nastao križanjem sorata dobričić i tribidrag (zinfandel). Naknadno provedene analize, koje su uključile novije metode, pokazale su da je svaka od ovih sorata potencijalni roditelj plavca malog, ali zajedno ne mogu činiti roditeljski par", dio je to teksta koji će biti objavljen u drugom, dopunjenom i proširenom izdanju knjige 'Sorte vinove loze Hrvatskog primorja'.
Tribidrag je drugi naš naziv za crljenak, sortu u SAD-u znanu kao zinfandel, u Italiji kao primitivo, a u Crnoj Gori i Makedoniji kao kratošija. Prof. Edi Maletić sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta pojašnjava kako su tribidrag i dobričić sigurno u odnosu roditelj - potomak s plavcem malim, oba mu mogu biti otac, a nijedan majka. Plavac mali crni tako je siroče koje daje vrlo dobra, odlična pa i izvanserijska vina. Na Pelješcu kažu da su najbolja u prva tri mjeseca poslije berbe, ili nakon što odleže tri godine. Ovaj petak predstavljam tri trogodišnjaka.
Plavac mali Bonaparte ime je dobio po cesti koja prolazi kroz vinograde Rota, a prije više od dva stoljeća sagradili su je i koristili vojnici Napoleona Bonapartea. Miriše na crne zrele višnje, pojavljuje se i dašak klinčića, a na tradicionalni plavac mali podsjećaju karakteristični zemljani tonovi. U svakom se gutljaju osjećaju i uravnoteženi tanini. Vino fino pristaje tradicionalnim dalmatinskim jelima poput pašticade, popratit će vrlo dobro i gulaš od divlje svinje, na primjer, a butelja se može pronaći za 45 kuna.
U unutrašnjosti Pelješca vinarija Miloš iz Ponikvi ima vinograde koji su veliki spomenik ljudskom trudu, a iz kojeg stiže i grožđe za Plavac Miloš 2017., vrlo dobro vino, na granici s odličnim, koje će za dvije-tri godine biti i bolje. Iz čaše prvo zamiriše pekmez od šljiva, potom svježe voće, a i okus mu je ugodno voćan. Odležalo je 24 mjeseca u velikim bačvama od slavonske hrastovine, ima relativno niske alkohole, 13,5 posto, a butelja stoji oko 80 kuna i odličan je izbor za restorane, pristajat će sočnim steakovima, te za točenje na čaše.
Kalifornijski vinar Miljenko Grgić osnovao je 1996. vinariju u Trsteniku na Pelješcu. Odlično je vodi Krešimir Vučković, a rade plavac i pošip od grožđa s Pelješca i Korčule. Vina njeguju u bačvicama, što plavcima daje mekoću, a ne oduzima karakter sorte. Na velikom kušanju odležanih plavaca prošle godine Grgićevi plavci iz 1999. i 1998. pokazali su se kao izraženo zrela vina, ali bez natruha starikavosti i jako fino su popratila janjetinu s krumpirom, lukom, paprikom i mirisnom domaćom rajčicom. Aktualni Grgićev Plavac 2017. stoji 219 kuna.