Zašto neka hrana i piće nisu dobri za naše zube?

Od kokica i gaziranog pića pa do agruma - što izbjegavati ili kako pravilno konzumirati da ne naštetimo zubnoj caklini

Profimedia

Kad govorimo o zdravlju zubi, izreka “ono si što jedeš” u ovom slučaju itekako drži vodu. Naša usna šupljina prozor je u naše zdravlje ako i opću dobrobit. Karijes, najčešća bolest zuba, prisutna je kod velikog broja ljudi, dapače, istraživanja pokazuju da će čak 80% ljudi do svoje 34 godine imati problema s njim. No, iako je jedan od najčešćih zubnih problema, karijes se itekako može spriječiti.
Pored dobre oralne higijene i ispiranja fluoriranom vodom, istražili smo i neke namirnice i napitke koje treba izbjegavati ili manje konzumirati kako bismo spriječili propadanje zuba.
Evo neki od njih:

GAZIRANA PIĆA: Ne samo da su bezalkoholna gazirana pića puna šećera, nego ih većina sadrži i fosfornu i limunsku kiselinu, što može naštetiti zubnoj caklini. Gazirana pića koja sadrže ljepljive šećere koji se razgrađuju u kiseline lako prijanjaju na zubnu površinu. Te kiseline mogu omekšati zube i pospješiti stvaranje plaka koji nagriza caklinu a razgradnja cakline dovodi do karijesa. Čak je i obična mineralna štetna za zube.

KAVA i ALKOHOL: Da, i kava i alkohol nisu dobri za naše zube. Naime, oboje osušuju usta, smanjuju količinu pljuvačke što je posljedično loše za zube. Također, to su tamna pića koja mogu obojati caklinu. Ipak, ako se ne možete odreći tih napitaka, pijte ih skupa s vodom kako biste što prije isprali kiselinu i šećere. I ne, nemojte odmah nakon pića prati zube, to je zapravo kontraproduktivno, jer ćete čak ubrzati propadanje cakline. Radije pričekajte sat vremena nakon konzumacije.

LJEPLJIVI SLATKIŠI: Ljepljivi slatkiši poput lizalica i karamela omiljeni su desert oralnim bakterijama. Također, bomboni sadrže štetnu kombinaciju šećera i kiselosti Pokušajte slatkiše zamijeniti svježim voćem ili žvakaćom gumom bez šećera.

Profimedia  Lizalice i bomboni loši su zubnu caklinu, radije ih zamijenite svježim voćem

SUHO VOĆE: Iako je riječ o zdravim namirnicama, također pate od istih ljepljivo-slatkih problema s visokim udjelom šećera. Osim toga, lako zapnu za zube da i ne skužite i onda rade štetu. Prema nekim istraživanjima klinike Mayo, “hrana koja se lako lijepi za vaše zube, vjerojatnije će prouzročiti više štete od hrane koju slina lako ispire”. Radije odaberite svježe voće ili, ako već jedete suho, odmah nakon konzumacije, isperite usta i koristite zubni konac.

KOKICE: Kad već govorimo o hrani koja zapinje za zube, onaj komad kokica koji se smjesti između zuba ili zubnog mesa također potiče rast bakterija.

AGRUMI: VOĆKE I SOKOVI: Voćni sokovi su svakako zdraviji od gaziranih pića; ipak, česta konzumacija hrane niske pH vrijednosti, poput bezalkoholnih pića, voćnih sokova, kiselih krastavaca, svježeg voća i jogurta može dovesti do nepovratne erozije zuba.
Također, izbjegavajte konzervirano voće; voće samo po sebi ima dovoljno šećera, a zamislite tek nakon konzerviranja u sirupastom saharinu.