Vjetrovita vinska trica

O toploj peći i vinima koja podjednako dobro griju iznutra

Dražen Kokorić

"Zbog olujnog vjetra za sav promet zatvorena je autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje, obilazak je državnim cestama preko Gračaca, Obrovca i Karina. Na Krčkom mostu zabranjen je promet za motocikle, kamp-prikolice s tri ili više osovina, kombi vozila visine preko 1,9 metara i autobuse, a u prekidu su trajektne i katamaranske linije..." - česti su, posebno zimi, ovakvi izvještaji o stanju u prometu, no vjetar, bio olujni, pa i orkanski, nije razlog da se ne sjedne uz toplu peć i uživa u čaši dobrog vina. Štoviše, ima i odličnih hrvatskih vina koja nose nazive vjetrova. Vina s mora, naravno. Kontinentalcima vjetrovi nisu takav problem da bi im se umiljavali dajući vinima njihova imena. Predstavljam dva fina "vjetrovita" pošipa te kultni, ali i buroviti plavac.

StoryGourmet Press  Jugo 2019. Ventus, Vrisnik, Hvar. Cijena - 65 kuna u vinariji

Na Jadranu jugo puše s jugoistoka. Na sjeveru je češći u proljeće, a na jugu u jesen i zimi. Stvara velike valove, donosi toplije i uglavnom vlažno vrijeme, prate ga često pljuskovi i grmljavina, a jako utječe na raspoloženje. Izaziva fjaku, kažu Dalmatinci. Vinarija Ventus iz Vrisnika na Hvaru po jugu je nazvala vino od pošipa. Riječ je o novoj vinariji koju je Ivo Plenković, nakon dugogodišnjeg rada u tvrtki Zlatan Otok kod slavnog prezimenjaka Zlatana, otvorio s partnerom Mladenom Gurdulićem. Sva su vina nazvali prema vjetrovima pa je njegov rosé Maestral, mješavina bijelih sorata prča, maraštine, žilavke i bratkovine je Levant, a trbljan i plavac daju vino Bura. Pošip Jugo u vinariji stoji 65 kuna.

StoryGourmet Press  Garbinada 2017. Madirazza, Potomje, Pelješac. Cijena - 112,98 kuna

Olujni jugozapadni vjetar koji stvara velike valove te donosi obilne oborine i smanjuje vidljivost na moru je garbinada, a zovu ga i lebić. Jači je u jesenskim i zimskim mjesecima, ljeti obično traje samo nekoliko sati, a češće puše na srednjem i južnom Jadranu nego na sjevernom. Garbinada je i vino koje od probranog grožđa pošipa s korčulanskog položaja Smokvica radi vinarija Madirazza iz Potomja na Pelješcu. Vinom dominiraju arome citrusa, grejpa i suhog livadnog cvijeća, okus mu je kremast, dugo traje i primjeren je finim jelima od bijele morske ribe pa i liganja koje se u ovo zimsko vrijeme dobro love. Ako ne zapuše garbinada, naravno. Butelja je u Vrutku 112, 98 kuna.

StoryGourmet Press  Bura Dingač 2017., Orebić, Pelješac. Cijena - 250 kuna pa naviše, ako ga još negdje ima

Olujna bura puše duž cijele hrvatske obale Jadrana, u hladnijim mjesecima te na sjevernom dijelu češće i snažnije, a posebno je opasna podno planina: Velebita, ali i Biokova. Bliže obali udara na mahove i stvara opasnu pjenu u kojoj se čovjek može "utopiti" i ako nije u vodi, a prema otvorenom moru slabi. Dingač Bura nema veze s vjetrom, nego je to prezime obitelji iz Orebića. Niko Bura radi kultni plavac mali s Dingača u ograničenoj količini pa se često berba koja je posljednja izašla na tržište više ne može kupiti, a sljedeća još nije spremna. Zbog toga može izazvati i buru cijenama. Berbu 2017. Vrutak je prodavao za 250 kuna, više je nema, a drugi su tražili 50-ak pa i 100 kuna više.