Patlidžan - neobično povrće koje ne jedemo dovoljno često!

Iako nije riječ o popularnoj namirnici, patlidžan ima brojne prednosti pa bi ga bilo dobro redovno jesti; donosimo i recept za jedno od jela s ovim povrćem

Profimedia

Pomalo kreće sezona patlidžana, zanimljivog, neki će reći i neobičnog povrća koje, osim ugodnog okusa i raznih načina za pripremu, pruža i niz jedinstvenih zdravstvenih prednosti. Na žalost, nije baš omiljeno povrće, što je šteta jer je srodno s rajčicama, paprikama i krumpirom a veganska ga kuhinja prepoznaje i kao dostojnu zamjenu za meso jer je dobar izvor proteina. Poznat je još i kao balancana, napoznatiji je onaj duguljasti, ljubičaste boje; gorkastog je okusa i spužvaste teksture. Potječe iz Indije gdje se jede gotovo 3000 godina a u Europu je došao negdje u 14. stoljeću.
Patlidžan je vrlo zdrava namirnica, pomaže u prevenciji osteoporoze, ublažava simptome anemije, pomaže kardiovaskularnom sustavu. Štiti i zdravlje probavnog sustava, potiče mršavljenje, kontrolira dijabetes pa i stres a može smanjiti i rizik od nastanka raka. U njegovom sastavu su vitamin C, K, B6, tiamin, niacin, magnezij, fosfor, bakar, dijetalna vlakna, folna kiselina, kalij i mangan. Patlidžan sadrži jako malo zasićenih masnih kiselina, ima niski glikemijski indeks zbog čega je idealan za dijabetičare te ima jako malo kalorija.

Profimedia 

U kulinarstvu ga se smatra komplementarnom namirnicom koja balansira sve druge okuse, a odlično se kombinira s velikim brojem namirnica. Iako je gorkast, ako posolimo patlidžan pola sata prije pripreme, sol će neutralizirati gorčinu i okus će postati bolji. 

Postoje razni načini pripreme patlidžana, od pečenja, pohanja, punjenja, na salatu, s tjesteninom… a mi donosimo recept za - pizzu!

Profimedia 

Sastojci:

Tijesto za pizzu
1 veća tikvica narezana na kriške
1 patlidžan, narezan na kriške
Umak od rajčice
mozarella sir
pola šalice narezane kobasice
naribani svježi parmezan
1/4 žličice mljevene crvene paprike
1/4 žličice suhog origana

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva C. Posložite tikvice i patlidžan na lim za pečenje. Ako prije pečenja ustvrdite da su gorke, posolite ih i pustite da odstoje da sol izvuče gorčinu. Isperite ih, polijte s malo maslinovog ulja i potom zapecite u pećnici po 15 minuta sa svake strane, dok ne omekšaju i dobiju boju. Povećajte temperaturu pećnice na 220 stupnjeva C. U lim za pečenje stavite tijesto za pizzu, premažite ga umakom od rajčice, tikvice i patlidžan ravnomjerno rasporedite po umaku; dodajte mozzarellu, kobasice, ribani parmezan, papar i origano.
Pecite na 220 stupnjeva 10 minuta ili dok se sir ne otopi. Poslužite i uživajte!