Na Dan šampanjaca mi pijemo - hrvatske pjenušce

Četvrtog petka u listopadu obilježava se Dan šampanjaca, ali mi smo odlučili nazdraviti s tri vrhunska hrvatska pjenušca koji su svojom kompleksnošću i zrelošću ravni šampanjcima

Shutterstock

Inicijativu za obilježavanje Dana šampanjaca (Champagne Day) pokrenuo je 2009. kalifornijski vinski blogger Chris Oggenfus. Odredio je da to bude četvrtog petka u listopadu, a ideja je poprilično dobro prihvaćena širom svijeta. Ove godine je Dan šampanjaca 22. listopada, a tim povodom ne predstavljamo šampanjce, već odlične pjenušce iz različitih krajeva Hrvatske koji su kompleksnošću i zrelošcu ravni šampanjcima. Iz Istre tako stiže bijeli pjenušac od crnoga grožđa, Iz Iloka ružičasti od crne sorte koja se rijetko koristi za pjenušce, a bijeli s Plešivice je od crne i bijele sorte. Riječ je o pjenušavim vinima različitih stilova koja se mogu piti sama, no odlično pristaju i izbiljnim jelima.

StoryGourmet Press  Korak Brut Nature 2014., Plešivica. Cijena - 139,25 kn

U velikoj drvenoj bačvi fermentirali su chardonnay i crni pinot za bijeli pjenušac Brut Nature 2014. plešivičke obitelji Korak. Nakon druge fermentacije odležao je tri godine na kvascima, a oznaka “nature” znači da mu nisu dodavali ekspedicijski liker kojim se u proizvodnji pjenušaca mogu regulirati slatkoća i arome. Punoća, kompleksnost i raskošan okus stigli su, dakle, samo iz baznog vina. Miriše na jabuke, kruške, breskve i koricu kruha, okus mu je živ i ugodan, a fino pristaje jelima od liganja, sipa te najfinije bijele ribe. U Miva Galeriji vina butelja stoji 139,25 kuna.

StoryGourmet Press  Misal Blanc de Noirs 2016., Višnjan, Istra. Cijena - 150 kn

Od crnog pinota klasičnom šampanjskom metodom u vinariji Misal napravili su bijeli pjenušac Blanc de Noirs 2016. Jedinu hrvatsku vinariju specijaliziranu za pjenušava vina osnovao je prije 30 godina dr. Đordano Peršurić, a od 2015. uspješno je vode njegove kćeri Ana i Katarina. Bazno bijelo vino od crnoga grožđa proizvedeno je uz strogu kontrolu (niske) temperature, a nakon druge fermentacije u boci pjenušac odležava na kvascima najmanje 24 mjeseca. Preporučuju ga uz morsku ribu, tropsko voće i mlade sireve, a butelja u internetskoj prodavaonici vinarije stoji 150 kuna.

StoryGourmet Press  Papak Radosh Rosé 2014., Ilok, Hrvatsko Podunavlje. Cijena - 110 kn

Papak je Mladen, dugogodišnji glavni enolog Iločkih podruma, neko vrijeme i direktor, koji je obiteljsku vinariju osnovao je 2014. Radosh je najistočniji hrvatski vinogradarski položaj na kojem Mladen uzgaja i cabernet franc, francusku crnu sortu od koje malo tko u svijetu radi pjenušce. Berba 2014. širom Hrvatske dala je dosta loše crno grožđe pa su mnogi radili samo ružičasta vina. Ovaj pjenušac iznimno je kompleksan, pun i ugodno taničan te odlično pristaje srednje pečenim steakovima. U osječkoj vinoteci Vinita butelja je 110 kuna, što je odličan omjer kakvoće i cijene.