KORIA - nova blaga iz starog podruma

Macerirana bijela graševina i odležani crnjak iz 2017. koja se nude pod novom ekskluzivnom etiketom velika su vina Kutjeva d.d.

Filip Hofer

Grožđe beru ručno i odmah probiru najzdravije bobice. Ostave i manju količinu prosušenih, ali dobro paze da budu bez botritisa koji izaziva truljenje. Frmentaciju pokreću prirodni kvasci, oni koji na grožđu dođu iz vinograda u podrum. I ta fermentacija traje, zajedno s maceracijom, odnosno namakanjem bobica u moštu pa potom i vinu, čak šest mjeseci. Potom je vino odležalo u novim drvenim bačvicama, pa se još smirivalo u boci. Tako su u vinariji Kutjevo napravili vino Koria macerirana graševina 2017. Zlatne je boje, dubokog smirujućeg mirisa u kojem se lako prepoznaje sorta, a obogaćeno je dugom maceracijom. Okus je suh poput najsuhljeg pjenušca ili šampanjca, a veseo. Unatoč punoći i kompleksnosti, nimalo nije naporan. Lako se pije ovo vino, a nakon što se proguta fin se okus vraća pa užitak dugo traje. To je Koria macerirana graševina 2017., izvanredno novo vino Kutjeva d.d. koje je premijerno predstavljeno 27. listopada u zagrebačkom restoranu Kaiser. Naš poznati sommelier Mario Meštrović i njegova ekipa ovom su "dukatu" pridružili naizgled jednostavno jelo, svinjsku koljenicu. Pokazali su kako za stolom ne treba komplicirati, a dojmu o vrlo dobroj kombinaciji vina i hrane zacijelo pridonijeli i prilozi: krema od cvjetače te čips od celera.

Filip Hofer  Macerirana graševina Koria kušala se uz svinjsku koljenicu, kremu od cvjetače i čips od celera

Nije graševina jedino vino linije Koria. Također iz berbe 2017. ponudili su Kutjevčani i neobičnu, ali odličnu mješavinu cabernet sauvignona i crnog pinota. Rijetko se u vinskom svijetu kombiniraju najpoznatija bordoška i glasovita burgundijska sorta, a crna Koria pokazuje da mogu biti odlični prijatelji u boci. Puno je posla prethodilo "početku jednog divnog prijateljstva", da se iskoristi legendarna rečenica Humphreyja Bogarta s kraja filma 'Casablanca', posebno u donošenju odluke kako brati grožđe. Problem je kod ove dvije sorte što crni pinot rodi rano, a cabernet kasno, pa ih je teško zajedno vinificirati. Doskočio je tome glavni enolog Kutjeva d.d. Ivan Marinclin odlukom da se grozdovi crnog pinota odrežu u trenutku pune zrelosti, pa ostave da vise u vinogradu i prosušuju se nekoliko tjedana dok sasvim ne sazrije cabernet sauvignon. Tad ih oberu pa zajedno prešaju i prepuštaju maceraciji, potom i fermentaciji. Cabernet sauvignon daje najmanje 80 posto sirovine, ali prosušeni crni pinot sasvim se dobro hrva s njim, ma koliko bio nježniji bojom, aromom i okusom, pa čak i u takvoj manjini. Uz Koria cabernet sauvignon i crni pinot ekipa iz Kaisera posluženila je filet mignon s prokulicom, gljivama, pireom, umakom od porta i aronijom, jelo koje je ponovno fino pristajalo vinu.

Filip Hofer  Ivo Kozarčanin i glavni enolog Kutjeva d.d. Ivan Marinclin

Novu liniju vina u Kutjevu su nazvali Koria prema vinogradarskom položaju. Riječ je o padinama Krndije s kojih se vidi glasoviti Vinkomir pa grožđe s Korije kao da je moglo "učiti od najboljih". Tamo su još 2009. i 2010. posadili 3,2 hektara graševine, 1,8 cabernet sauvignona i 0,72 hektara crnog pinota, a nakon nekoliko eksperimentalnih berbi u prvu pravu krenuli su 2017. kad su posebno za ta vina nabavili i nove bačve. Njihov se utjecaj osjeti u vinima, ali nije prenaglašen. Pripremajući se za predstavljanje vina s Korije, imali smo priliku kušati i berbe 2018., 2019., i 2020. koje se još "školuju" u podrumu. Koria Graševina 2018. iz jednom korištenih bačvica očekivano je uglađenija, osobine sorte su izraženije, ali vino je podjednako kompleksno i puno. Berba 2019. luda je i mlada, a 2020. još luđa i mlađa, no to ne znači da se neće mijenjati. Tko je pratio razvoj tako dugo maceriranih bijelih vina, zna da se mijenjaju iz mjeseca u mjesec i puno im vremena treba da dosegnu vrhunac. No, zato taj vrhunac i poprilično dugo traje.

Filip Hofer  Koria je oduševila i voditelja i gastro blogera Domagoja Jakopovoića Ribafisha

Radeći crnjake Koria, bobice grožđa su u berbama 2017. i 2018. macerirali tri tjedna, 2019. i 2020. dva, ali u mirisu i okusu razlike se ne osjete jako. Cabernet sauvignon dominira vinima iz 2017. i 2020., a u berbi 2018. kroz njegove arome (pre)zrele višnje i čokolade osjete i tek sazrijela trešnja kao i nježni mirisi cvijeća i zemlje tipični za pinot. U berbi 2019., pak, crni pinot kao da je pljusnuo puno korpulentnijeg partnera i gotovo da dominira. I ta će se vina, naravno, promijeniti do punjenja u boce, pa i poslije, a bit će to jako lijepo pratiti pa jednom napraviti slično predstavljanje različitih berbi.

Filip Hofer  Kušala se i vrhunska graševina iz 2020.

Prije novih vina kojima je Kutjevo d.d. napravilo stilski iskorak kakav velike vinarije vrlo rijetko rade, predstavljena je i Graševina vrhunska 2020. Osvojila je zlatnu medalju i titulu "Best in show" na ovogodišnjem ljetnom ocjenjivanju Mundus Vini u njemačkom Neustadtu an der Weinstrasse, a riječ je o odličnom primjeru mineralne i osvježavajuće te istovremeno pune i zrele kutjevačke graševine, standardu kojem bi u ovom stilu vina sve slavonske vinarije trebale težiti.

Filip Hofer  Uživalo se i u Graševini de Gotho 2019.

Uživalo se i u Graševini de Gotho 2019., nasljednici berbe 2018. koja je prošle godine osvojila platinastu medalju na ocjenjivanju britanskog časopisa Decanter. Najviše Decanterovo priznanje iznenadilo je lani i ljude u vinariji koji su većinu boca prije objave rezultata raspodijelili kupcima pa u podrumu gotovo ništa nije ostalo. Srećom, berbu 2019. nisu pustili na tržište kako bi popunili rupu nastalu pomamom za "platinastim" vinom pa je sad dočekala finu zrelost i pred kupce vinoljupce izlazi u najboljoj formi. Inače, Gotho je jedan od starih naziva za Kutjevo. Cistercitska opatija iz 1232. i imanje na čijim je temeljima i današnji stari podrum, zvali su se "Vallis honesta de Gotho", pa je i naziv ovog vina u stvari "kutjevačka graševina". A da ponovno citiramo Casablancu, ekipi Kutjeva možemo poželjeti da nastave s ovakvim novitetima legendarnom Bogievom rečenicom “Play it again, Sam” ili “svirajte tako ponovno”.

Dašak atmosfere s ekskluzivnog kušanja vina Kutjeva d.d. u zagrebačkom restoranu Kaiser osjetite u našoj galeriji.