Da nema Europske unije, ne bismo imali vina u buteljama od 0,75 litara. Direktiva 106 o pakiranju iz 1975. propisala je standardnu veličinu vinske boce. Prije toga fina vina su uglavnom prodavali u bocama od 0,7 litara. Odluka o 0,75 litara, ili 75 centilitara, možda je bila simbolična zbog godine u kojoj je donesena, a ona o prijašnjih 0,7 litara bila je praktična. Na početku 18. stoljeća, kad su staklene boce počele postajati sve popularnija vinska ambalaža, puhači stakla zbog kapaciteta pluća bocu veću od 75 centilitara nisu ni mogli napuhati. Danas imamo četiri puta manje boce piccolo od 0,1875 litara, polubutelje (0,375 litara), te višestruko veće: od magnuma u koji stanu dvije butelje do melkiora čija je zapremnina 18 litara ili 24 butelje. Piccolo i polubutelje trebali bi biti važni ugostiteljima, s njima mogu poslužiti jednog ili dva gosta koji ne žele puno popiti, a magnum, 1,5-litarska boca, važna je vinu. U njoj je srazmjerno upola manje zraka nego u običnoj butelji. Zrak izaziva sazrijevanje, starenje pa i kvarenje vina, što znači da će u magnumu vino dulje biti mlado. Mnogi kolekcionari baš zbog toga kupuju vino u tom formatu, a nije nevažna ni činjenica kako je toj boci prava količina vina za dvoje. Ako jedan ne pije. Šalu na stranu, magnum je i izvrsna boca za poklon vinoljupcu pa ova trica predstavlja tri dobra crnjaka s istoka, zapada i juga Hrvatske koja se lako mogu naručiti ili kupiti u magnumu i staviti nekome pod bor.
Ciconia Nigra Cuvee vinarije Josić neobična je mješavina bordoške kupaže cabernet sauvignona, cabernet franca i merlota sa syrahom koji potječe iz doline francuske rijeke Rhone. Osjete se u vinu arome i okusi trešnje, maline, kupine, crnog ribizla, klinčića, zrna kave, crnog papra, tamne čokolade. Hrast je dobro integriran s mekim taninima. Fino pristaje suhomesnatim baranjskim specijalitetima, gulašima, mesnim pečenjima, te desertima od gorke čokolade, s obzirom da je riječ o zrelom petogodišnjaku. U internetskoj prodavaonici thewineandmore.com 1,5 litarska boca stoji 381,68 kuna.
Simbol za vina pouzdane kvalitete je obitelj Benvenuti iz Kaldira pokraj Motovuna, s vrlo čestim "izletima" ka vinskim vrhuncima. Među prvima su se ozbiljno posvetili i teranu, sorti koja je u 19. stoljeću Istri bila posađena na oko 40.000 hektara, što je dvostruko veća površina od svih današnjih hrvatskih vinograda. Od 2015. rade odležani i veliki, gotovo veličanstven teran od grožđa s položaja Santa Elizabeta, koji jedva da se može i kupiti zato što je veliki dio rasprodan i prije nego što izađe na tržište. I 'običan' im je teran odličan, a ovaj iz berbe 2015. u magnumu u Vrutku stoji 362,98 kuna.
Između 10 i 60 metara nadmorska je visina Tihobraće polja između grada Visa i mjesta Milna s pogledom prema otocima otoka Budikovac i Sušac. Vinograd tamo ima i Milan Senjanović koji je 2003. kupio prvo zemljište i vinom se počeo baviti iz hobija, a poslije mu je to postao i posao. Danas u buteljama ima vina Vugava, Opolo i Crljenak te Plavac Tihe braće, koji nosi i naziv polja iz kojeg potječe grožđe. Viška vina teško odlaze s otoka zato što ih je malo pa ih pokupuju turisti, no zagrebačka vinoteka Vivat Fina vina Plavac Tihe braće iz 2018. u 1,5-litarskoj boci za 199,50 kuna.