Jeste li čuli za yuzu? Ako pratite gastronomsku scenu onda vam ovo voće nije novost kao ni činjenica da je 2022. njegova godina. Za one koji znaju manje, yuzu je manje poznati citrus od svojih rođaka mandarine, naranče i limuna, koji se uglavnom uzgaja u Japanu, Koreji i Kini. Ovo je voće dovedeno u Japan i Koreju za vrijeme dinastije Tang, a danas se, osim u Aziji, uzgaja i u Australiji, Španjolskoj, Italiji i Francuskoj.
A zašto danas pišemo o njemu? Yuzu u posljednje vrijeme nevjerojatnom brzinom osvaja svijet kulinarstva. Iako se zbog svoje kiselosti i trpkosti baš ne jede samostalno u njemu se može uživati na razne načine, primjerice, najčešće se pojavljuje u raznim vrstama octa, hard seltzerima, majonezi… U restoranskoj sceni, kuhari koriste njegov okus koji je miks između limete, limuna i grejpa kako bi naglasili svoje juhe, povrće, rezance i ribu. Osim soka, posebno se hvali njegova korica koja se može ubaciti u razna jela. Tako yuzu odlično funkcionira u slanim jelima, ide uz piletinu, osvježava salate, te sjajno nadopunjuje svježe plodove mora, čak i sushi. Dodaje ga se i u slastice, posebno se spominje yuzu u kolaču od sira. Ukratko, gdje god biste ubacili limun ili limetu, možete i yuzu samo će rezultat biti još bolji!
Yuzu je i jako zdravo voće. Iako izgledom jako podsjeća na mandarine i naranče, kad su u pitanju ljekovita svojstva mnogo je bogatiji od popularnijih rođaka. Naime, istraživanja potvrđuju da sadrži puno više vitamina C od ostalih citrusa a sadrži i magnezij, željezo, cink, kalcij, riboflavin, niacin i vitamin E. Osim toga, stručnjaci tvrde i da je sjajno prirodno sredstvo za borbu protiv stresa i depresije - navodno ako samo mirišete ovo voće 10 minuta, vaše će raspoloženje biti vidno bolje, s puno nižom razinom osjećaja napetosti i anksioznosti. Također, yuzu ima antiupalna, antidijabetička, antioksidanska i antikanecrogena svojstva.
Očekivano, yuzu je posebno popularan u istočnoazijskoj kuhinji. Njegov sok, kora i sjemenke služe kao gurmanske arome za ocat, začine, umake i marmelade. U japanskoj kuhinji često se dodaje u paste, praškove, marmelade, želee, slatkiše i čaj. Budući da ima sličnu kiselost kao limun i limeta, odlična je zamjena za bilo koje od ovih voća u preljevima, začinima, desertima, pečenim proizvodima i pićima. Yuzu eterično ulje se također koristi i to obično u kozmetici, parfemima i aromaterapiji.