Zdrave odluke - kako uvrstiti adaptogene u svakodnevnu prehranu

Svi govore o adaptogenima, superhrani koja pospješuje zdravlje i opće stanje, zato zakoračimo u svijet maca praha, kurkume, svetog bosiljka...

Profimedia

Zasigurno ste čuli za adaptogene, i bez obzira što možda niste sigurni što ovaj pojam točno znači, zasigurno ste čuli i za pojmove maca i kurkuma, nazive biljaka koje su adaptogeni - one koje zbog iznimne prilagodljivosti ekstremnim uvjetima u okolišu svojim aktivnim spojevima i nama pomažu da prevladamo štetne učinke stresa i posljedičnih bolesti, one koje blagotvornim djelovanjem na tijelo pomažu u uspostavi zdrastvene ravnoteže, osjećaja energije, boljeg raspoloženja...

Trend korištenja adaptogena u svakodnevnoj prehrani nije novost (zasigurno ste ne jednom uživali u šalici matcha latte napitka ili zlatnog mlijeka koje se priprema od kurkume, a dobro je prisjetiti se kako su upravo adaptogen sastavni dio Ayurwede te kineske tradicionalne medicine), ali je za istaknuti kako je u stalnom porastu, što potvrđuju i brojne slavne osobe koje su zakoračile u poslovne projekte koji svoju uspješnost temelje upravo na korištenju adaptogena. Najčešći način korištenja ovih blagotvornih biljaka i gljiva je u obliku čajeva, napitaka, tinktura, grickalica, zdravih slastica, juha, variva, namaza... i upravo mogućnost korištenja adaptogena u svakodnevnoj pripremi obroka doprinosi njihovoj globalnoj popularnosti.

Najpopularniji adaptogeni su:
maca
kurkuma
tulsi (sveti bosiljak)
ginseng
ashwagandha
rodiola, ružičasti žednjak
gljive: chaga, šarena tvrdokoška (turkey tail), shiitake

Brojni su savjeti i preporuke kako pripremom jednostavnih recepata unijeti preporučene adapotogene, zdrave dodatke prehrani, kako bi pospješili opće stanje organizma. Preporuka je svaki od adaptogena koristiti uz savjetovanje s profesionalcima, poštujući preporuku o količini i vremenu uzimanja.

Adaptogene jednostavno možete dodati i pri pripremi svakodnevnih obroka:

Juhe i variva – dodajte malo kurkume u juhu od leće, gljiva ili cvjetače.
Curry jela – bogata su okusom ali zdravim masnoćama koje pomažu apsorpciji adaptogena, zato pripremite zeleni ili crveni curry.
Tjestenina s umakom – tulsi (sveti bosiljak) odličan je dodatak u umak od rajčica te pripremu klasične tjestenine ali i pizze, lazanja...
Buddha bowl – zdravu kombinaciju satojaka začinite i posipanjem adaptogena po odabiru.
Pite – posebno one od gljiva, još su ukusnije uz dodatak shiitake gljiva te adaptogena po želji.
Umaci, preljevi za salate, omleti, pečeno povrće – jela su i dodaci koja se lako pripremaju od omiljenih zdravih namirnica te kojima možete dodati adapotgene po želji.

Izdvajamo recepte za pripremu ukusnih napitaka te slastica.

Profimedia  Kurkuma latte

Maca green smoothie – jutarnji izvor energije

Za jednu šalicu pripremite 1 šalicu opranih listova špinata ili kelja, ¾ šalice vode ili orašastog mlijeka, ¾ šalice borovnica, 1 žličica maca praha I ¼ žličice cimeta u prahu. Smootjie pripremite tako da sve sastojke dodate u blender, smiksate u glatku tekućinu te svježe pripremljeno konzumirate.

Pink moon – umirujući večernji napitak

Pripremite: 1 šalica biljnog mlijeka (bademovog, rižinog, zobenog, kokosovog), 2-3 žličice nektara od datulja ili nekog drugog prirodnog sladila, ¼ do ¾ žličice ashwagandhe u prahu, po prstohvat (ili više, ako želite) mljevenog cimeta, muškatnog oraščića i kardamoma, 1 žlicu liofiliziranih (osušenih zamrzavanjem) malina ili jagoda ili ¼ do ½ žličice praha od cikle ili hibiskusa (ili neke ružičaste mješavine u prahu za smoothieje) te ½ žlice maslaca od indijskih oraščića ili badema. Biljno mlijeko zagrijavajte na laganoj vatri dok ne postane vruće. Dodajte sve ostale sastojke osim biljnog maslaca pa nastavite zagrijavati na laganoj vatri nekoliko minuta. Maknite s vatre, dodajte maslac od indijskih oraščića ili badema pa smiksajte štapnim mikserom tako da se mješavina zapjeni, a maslac stopi s ostalim sastojcima. Ulijte u šalicu pa, ako želite, ukrasite posipanjem malo upotrijebljenih osušenih bobica ili praha i, ako imate, osušenih latica neprskanih ruža. Popijte za opuštanje ili prije spavanja za bolji san.

Kurkuma latte – za jačanje organizma i protiv prehlade

Za pripremu su vam potrebni: 1 šalica kravljeg, bademovog, zobenog ili sojinog mlijeka, 1/4 žličice paste od kurkume, med po želji, 1 žličica đumbira u prahu, 1/2 žličice cimeta, 1 žličica kokosova ulja.
U posudi pomiješajte pastu od kurkume i mlijeko. Dodajte đumbir i cimet. Sve zajedno zagrijte na srednje jakoj vatri nekoliko minuta, te kada se prohladi dodajte prirodnu masnoću i med. Poslužite, pijte toplo uz povremeno miješanje.

Profimedia  Zdrave sirove slastice

Zdrave kuglice s maca prahom - odličan izvor energije

Sastojci su: 1/2 šalice badema, 1/2 šalice indijskih orašćića, 1 do 2 žlice suhog voća, 3 do 4 žlice kokos ljuskica, 2 žlice rastopljenog kokosovog ulja, 1 žličica maca praha, 3 do 4 žlice meda. Kuglice pripremite tako da orašaste plodove usitnite u blenderu, te ih u zdjeli pomiješajte sa nasjeckanim suhim voćem, kokos ljuskicama, medom, rastopljenim kokosovim uljem te maca prahom. Sve sastojke dobro povežite, oblikujte u kuglice te odložite u hladnjak kako bi se stisnule.