Tri dobre, a jeftine frankovke

Tijekom 40 dana korizme hrana je maksimalno pojednostavljena. Obroci su siromašniji, a takvima u Dalmaciji pristaju vina od plavine ili plavke, a u istri i Primorju te kontinentu, ona od frankovke (u Istri tu sortu nazivaju borgonja)

Shutterstock

Prošlo je vrijeme karnevala, prema kršćanskom učenju dani su za pokoru i čišćenje, za korizmu. Naziv joj dolazi od latinske riječi quadragesima koja opisuje Isusov 40-dnevni post u pustinji prije muke, smrti i uskrsnuća. To je vrijeme posta, molitve i dobrih djela, a kao i sva vjerska pravila, temelj ima u praktičnom životu. Svojevrsna je pokora nakon raskošnog kraja godine i raskalašenog karnevalskog ponašanja, a u pripremi hrane, krajnje pojednostavljeno, to je bilo vrijeme kad su nestajale lanjske zalihe. Obroci su bili poprilično siromašni jer su od sušenog mesa spremne bile samo kosti i kožice, a i dostupne jestive biljke bile su poprilično "škrte", ili ukiseljene. Onima koji idu zbrajati koliko je dana od čiste srijede do Velikog četvrtka, treba reći da se nedjelje ne broje. Tako će doći do broja 40. Jednostavnoj hrani primjerenoj tom dijelu godine u Dalmaciji će pristajati vina od plavine ili plavke, a u preostale tri naše vinske regije, Slavoniji i Podunavlju, Bregovitom sjeverozapadu te Istri i Primorju može se uživati u frankovkama. Podsjećamo da tu sortu u Istri zovu borgonja.

StoryGourmet Press  Frankovka Rose 2020. Orahovica, Slavonija. Cijena - 26,98 kn

Nema u ovo doba godine svježih gljiva, osim onih iz uzgoja, no ne znači da se ne može u njima uživati. Bukovače, šampinjoni pa i shitake gljive mogu se uvijek kupiti, a u čorbi od gljiva lako je oplemeniti okus suhim vrganjima, crnim trubama ili lisičarkama. Uzgojene svježe gljive propirjaju se na maslacu, doda se deset posto aromatičnijih sušenih, pa celer, vrhnje, luk, češnjak, krumpir i lovorov list, ako kuhar ima dalmatinske korijene. Slavonci će ubaciti i malo ljute papričice, a takvoj će čorbi fino pristajati polusuha Frankovka Rose iz Orahovice. Butelja vina koje miriše na crveno voće poput jagoda, malina i ribiza u Vrutku stoji 29.50 kuna.

StoryGourmet Press  Borgonja 2019. Damjanić, Fuškulin, Poreč. Cijena - 74,50 kn

Kupus i repa kiselili su se u Istri u drvenim posudama u vinskome dropu. Čistili su ih i ribali iščekujući proljeće pa pripremali jotu, maneštru u koju su od mesa stavljali samo osušene svinjske kožice ili suha rebra. Prave suhomesnate specijalitete načimali su nakon Uskrsa. U tim je jotama bilo i graha i krumpira, a slani miris suhih dijelova masnog svinjskog mesa zvao je svježa vina kakva daje borgonja. Na ribiz, malinu i cvijet ljubičice miriše Borgonja Ivana Damjanića. Pristaje i klinčiću koji znaju stavljati u jotu, a osjete se i crveni papar i papričica primjereni suhome mesu. Butelja Damjanićeve Borgonje u Miva Galeriji vina stoji 74,50 kuna.

StoryGourmet Press  Frankovka 2018. Šimanović, Kostel Pribički, Krašić. Cijena - 60 kn

Posni grah, krumpir, žganci s mlijekom, krpice sa zeljem, zlevanka, kolač od kukuruzne krupice i jaja blagovali su se za korizme u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, a tek su nedjeljom na stolu bila i jaja, sir, maslac, dizani kolači sa sirom te masnija hrana. Ipak, oni koji su radili teške poslove, smjeli su vraćati snagu i mesom pa se u grahu s repom, na primjer, kuhala kobasica ili suho meso. Takvom jelu pristaje Frankovka 2018. obiteljske vinarije Šimanović iz Kostela Pribičkog nedaleko od Krašića, najbolje crveno vino kontinentalne Hrvatske s prošlogodišnjeg ocjenjivanja u Svetom Ivanu Zelini. Butelja na zagrebačkoj internetskoj tržnici (online.trznice-zg.hr) stoji 60 kuna.