Iz Dikine kuhinje: Inćuni

Prošli put smo pisali o srdelama a sad se bavimo još jednom plavom ribom koja je zastupljena u “Dalmatinskoj kuhinji” Dike Marjanović-Radice

Profimedia

Kako smo pisali u zadnjem nastavku naše rubrike “Iz Dikine kuhinje”, prestao je lovostaj na sitnu plavu ribu, što znaći da se srdele i inćuni vraćaju na naše tanjure. Zadnji put smo pisali o srdeli a ovaj put se bavimo inćunima, ribom za čiju pripremu recepte nalazimo u “Dalmatinskoj kuhinji” Dike Marjanović-Radice.

U ovoj kuharici inćune nalazimo ga pod nazivom brgljuni te su opisani kao riba koja se lovi od proljeća pa sve do zime, a za jelo je najbolja u proljeće i ljeto. Kako piše u kuharici, inćuni se uglavnom prže, kuhaju, mariniraju ili stavljaju u brudet.
Inćuni se smatraju jednom od najvažnijih riba u prehrambenom lancu našeg mora. Na prvi pogled nalikuju srdeli ali su tanjeg tijela, sa šiljastom glavom i izraženim očima, plavozelene boje u gornjem dijelu tijela te donjim dijelom plavosrebrne boje. Hrani se planktonom, a sami su hrana svim značajnijim predatorima.

Profimedia 

Ova riba bogata je proteinima, vitaminima i mineralima koji pomažu u održavanju dobrog zdravlja. Dobar su izvor omega – 3 masnih kiselina koje doprinose smanjenju upalnih procesa u tijelu, pomažu u sniženju krvnog tlaka, te sprječavaju zgrušavanje krvi. Inćuni sadrže i kalcij, magnezij i fosfor koji su važni za izgradnju i održavanje zdravlja kostiju a nalazimo i selen koji doprinosi održanju zdravlja srca i krvožilnog sustava, te je dobar za one s problemima sa štitnjačom.

Inćuni su u Dalmaciji bili poznati kao jelo za doručak, uz kruh, ulje i masline a zanimljivo je da prerada i prodaja inćuna na našem području seže još u 15. stoljeće, na Visu. Jednostavni su za pripremu, postoji mnogo načina kako ih možemo jesti a vjerojatno najpoznatiji su oni marinirani. Inćune mariniramo u limunovom soku i vinskom octu s malo soli, a nakon pola sata mariniranja se poslažu u zdjelu i preliju maslinovim uljem. U nastavku donosimo i recept po uzoru na naj iz “Dalmatinske kuhinje”, u kojem se inćuni prže i serviraju uz umak od kapara.

Profimedia 

Sastojci:

1 kg inćuna, očišćenih
2 šalice kukuruznog brašna
sol
ulje
za umak:
12.5 dkg maslaca
1.5 žlica brašna
1/4 hladne vode
sok pola limuna
žlica kapara

Priprema:
Prvo pripremimo umak - ugrijemo maslac, dodamo brašno i vodu i tučemo na pari dok smjesa ne postane pjenasta. Zatim joj dodamo limunov sok i žlicu nasjeckanih kapara, sve promiješamo i spremno je za posluživanje. Sad možemo pržiti inćune - dobro ih očistimo, obrišemo i odstranimo glave. Uvaljamo ih u brašno i ostavimo tako pola sata nakon čega ih pržimo u tavi na vrućem ulju. Poslužimo ih uz umak od kapara.