Slavimo dan luka! Pišemo o ovom sveprisutnom povrću

Beskrajno je svestran i prilično neizostavan sastojak brojnih recepata

Profimedia

Jeste li znali da i luk ima svoj dan i da je taj dan upravo danas, 27. lipnja? Danas, dakle, slavimo ovo beskrajno svestrano povrće, neizostavan sastojak brojnih recepata. Porijeklom iz Azije, ova podzemna lukovica cijenjena je diljem svijeta zbog dubine i okusa koje dodaje slanim jelima. Kad je luk potpuno zreo, ima sočno meso i suhu, papirnatu ljusku, te oštar okus koji nakon dugotrajnog kuhanja postaje prekrasno sladak. Sorte luka razlikuju se po veličini, snazi ​​i boji. Ima ih čak 500 no najviše koristimo njih nekoliko.

Pixabay 

Žuti luk je najpoznatija sorta; blijedo zlatne je kožice, zelenkasto-bijelog mesa i jakog okusa. Najbolje pristaje uz jela koja se dugo kuhaju ili kao osnova u gulašima, temeljcima i juhama, te se odlično slaže s mesom.

Crveni luk je atraktivna, blaža alternativa žutom luku sa svojom sjajnom ljubičastom ljuskom i mesom crvene boje. Odličan je izbor za tacose, salate, pa čak i kao dodatak za pizzu a najbolji je za kisljenje.

Profimedia 

Tu je i luk srebrenac koji je najnježniji te ujedno i najbolji odabir za sirova jela poput sendviča, wrapova i salata.
Šalotka odnosno ljutika je podvrsta luka; mali je i ima delikatan okus a sastavni su dio francuske kuhinje; dobar je izbor za namaze i paštete.

Pixabay 

Mladi luk je nezreo luk izvučen prije nego što je lukovica u potpunosti formirana, a može se prepoznati po dugim zelenim listovima. Poput crvenog luka, prilično je blag i često se koristi sirov u salatama.

Kada se nasjecka, sastojak luka alicin se, kada dođe u dodir sa zrakom, pretvara u sumporni spoj od kojeg suze oči. Tijekom godina kuhari su osmislili mnoge načine kako to spriječiti (zamrzavanje luka ili nošenje zaštitnih naočala tijekom sjeckanja), ali rijetko su ti načini baš potpuno učinkoviti. Najbolji način je ne rezati luk u korijenu jer je tu najviše ulja.

Profimedia 

Luk je, pogađate, i prilično zdrav i to sve njegove vrste. Dobar je izvor dijetalnih vlakana,vitamina C, vitamina B6, folne kiseline, kalija i mangana. Luk sprječava upalne procese, štiti od virusa i dijabetesa, čuva srce i krvne žile, poboljšava probavu i čisti krv od toksina a poboljšava i raspoloženje te pomaže osigurati dobar san.

I za kraj napomenimo da luk nalazimo tijekom cijele godine, naravno, ovisi i koje sorte, no najveći izbor je upravo ljeti - od onih velikih, svježih, do onih koji su se počeli sušiti i te su spremni su za skladištenje preko jeseni i zime. Stoga pravac na tržnice i osigurajte si potrebnu količinu ove zaista svestrane namirnice!