Iz Dikine kuhinje: Kako radimo sladoled?

U “Dalmatinskoj kuhinji” Dike Marjanović-Radice možemo pronaći brojne recepte za pripremu ove svima omiljene ljetne slastice; provjerimo neke od njih

Profimedia

Možemo li se složiti da je sladoled većini omiljeno ljetno osvježenje? Ne bi nas onda trebalo čuditi da i u “Dalmatinskoj kuhinji” Dike Marjanović-Radice ima jako puno recepata za ovu slasticu, od općeg objašnjavanja kako se sladoled radi pa do kombiniranja raznih okusa i sastojaka.

Za početak, u kuharici stoji da za izradu sladoleda treba poseban aparat, koji čini da se smjesa smrzne pri niskoj temperaturi ali i da je potrebna “velika točnost, urednost i čistoća”. Ako je sladoled dobro napravljen, piše u kuharici, on može izdržati 10 minuta na tanjuru prije nego se otopi. Dika Marjanović-Radica također piše da se sladoledi mogu raditi od dvije temeljne smjese: od šećernog sirupa i od vanilije, s tim da se od prve, piše ona, rade voćni sladoledi a od druge oni kremasti. Napominje i da je svakom voćnom sladoledu dobro dodati malo limunova ili narančina soka jer oni ističu aromu ostalog voća. Također, kao trik za bolji i tečniji sladoled preporučuje korištenje snijega od bjelanca, i to kad se sladoled počinje smrzavati jer će tako sladoled postati gust i dobiti na količini.

Profimedia 

Što se tiče okusa sladoleda, u “Dalmatinskoj kuhinji” možemo zaista naći brojne recepte; nabrojimo samo neke od njih: sladoled od čokolade s vrhnjem, sladoled od badema, od limuna, od naranči, od voća te sladoled od kave. Upravo za taj sladoled donosimo recept po uzoru na onaj iz legendarne Dikine kuharice.

Sastojci:
9 jaja
1 l slatkog vrhnja
23 dkg šećera
1 kom vanilije
1/4 l crne kave

Profimedia 

Priprema:
Prvo na pari treba tuči 8 žumanjaca i jedno cijelo jaje sa šećerom i sltakim vrhnjem te vanilijom i crnom kavom. Kad se dobro istuče pusti se da se ohladi te se smjesa stavi u aparat za sladoled i dalje radi prema uputama proizvođača.