Mali trenuci od velikog značenja! Za mnoge su slatki zalogaji upravo to i nisu ih se spremni odreći. Tako je otprilike razmišljao i Juraj Močilac, autor sve popularnijeg slatkog bloga Žlica šećera, na kojem objavljuje veganske slatke recepte, kolače, torte i druge slastice u kojima i sam uživa i koji – unatoč nazivu – u sebi nemaju baš ni grama šećera.
"Nije neka tajna da sam oduvijek bio slab na slatko. Torte, kolači, čokolade, sladoled... sve je dolazilo u obzir. No u jednom trenutku osvijestio sam da konzumiram previše (rafiniranog) šećera, stoga sam odlučio eksperimentirati sa zdravijim varijantama slatkiša, a u međuvremenu sam u potpunosti prešao na vegansku prehranu i shvatio da uživam u izradi slastica koje volim dijeliti s drugima", kaže Juraj koji se zbog 'full time' posla koji radi ne stigne baviti blogom koliko bi htio, no trudi se svaki tjedan svoje pratitelje razveseliti barem jednim novim, slatkim receptom.
Veganstvo, koje živi već četiri godine (a prije toga je bio vegetarijanac) nije, kaže, došlo preko noći. I ne podrazumijeva 'samo' vegansku hranu, već čitavu filozofiju življenja, s obzirom na to da Juraj, primjerice, koristi i vegansku kozmetiku, odjeću, obuću i, dakako, brine o ekologiji. Sve što iz njegova doma 'izađe live' i što nesebično dijeli s pratiteljima na svojem blogu i Instagramu, pomno je testirano i isprobano i kao takvo okusom oduševljava i one koji nisu vegani. Njegovi kolači mogu se probati u nedavno otvorenom zero waste i vegan kafiću Filteraj na Europskom trgu u Zagrebu. Ljeto se pomalo bliži kraju i počinjemo uživati u plodovima jeseni - kruške, batat i bundeve ove će jeseni imati sasvim posebno slatko lice te vam donosimo tri recepta s bloga Žlica šećera u kojima su upravo te nemirnice glavne zvijezde.
PITA S BOROVNICAMA, KRUŠKAMA I VANILIJOM
ZA PRHKO TIJESTO:
200 g rižinog brašna
100 g heljdinog brašna
prstohvat soli
40 g kokosovog šećera
100 g veganskog maslaca ili margarina
2 čajne žličice ksantan gume u prahu
6 – 7 žlica hladne vode
ZA NADJEV:
220 g borovnica (svježih ili smrznutih, ja sam koristio svježe)
50 g kokosovog šećera
50 ml vode
1 čajna žličica agar agara
500 g krušaka (meni su bile dovoljne dvije veće kruške, ovisno koju sortu uzmete)
6 žlica javorovog slada
1 žlica ruma
500 ml sojinog mlijeka
1 vanilin šećer
3 žlice kukuruznog škroba ili aru praha
1 čajna žličica kokosovog ulja
U zdjeli pomiješajte sve suhe sastojke, potom dodajte ohlađen i na kockice narezan maslac ili margarin pa krenite mijesiti tijesto. Postupno dodajte jednu po jednu žlicu hladne vode. Kad tijesto postane kompaktno i kad se više ne lijepi za rubove zdjele, umotajte ga u prijanjajuću foliju i stavite u hladnjak da se stisne 30 do 60 minuta.
Dok čekate da se tijesto stisne, ogulite kruške i narežite ih na tanke ploške. Stavite ih na tanjur ili u zdjelu pa prelijte sa 3 žlice javorovog slada i žlicom ruma. Dobro ih promiješajte tako da sve ploške budu namočene i pustite ih da odstoje. U lončiću skuhajte borovnice sa 50 g kokosovog šećera i 50 ml vode. Kad su se raskuhale, pustile boju i omekšale, dodajte jednu čajnu žličicu agar agara i kuhajte ih još minutu-dvije dok se ne zgusnu. Ako vam budu preguste, slobodno dodajte još malo vode.
Kad se tijesto stisnulo, razvaljajte ga malo šire od širine kalupa koji koristite. Kalup lagano namastite kokosovim uljem pa utisnite tijesto u njega, a dno nabockajte vilicom. Potom ravnomjerno rasporedite smjesu s borovnicama, a na nju posložite namočene kruške. Pecite 2-25 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici na 180° C.
Dok se pita peče, skuhajte puding od vanilije. U loncu pomiješajte sojino mlijeko, škrobno brašno (gustin ili aru prah), vanilin šećer i 3 žlice javorovog sirupa te kuhajte nekoliko minuta dok se dobro ne zgusne. Na kraju dodajte žličicu kokosovog ulja. Kako kokosovo ulje prelazi u kruto stanje na temperaturama nižim od 23-24° C, ovo će nam pomoći da se krema pri hlađenju dodatno stisne i postane čvršća.
Pustite da se pita i puding malo ohlade pa prelijte puding preko krušaka i stavite u hladnjak da se dobro ohladi, najbolje preko noći. Po želji pospite tostiranim bademima i svježim borovnicama.
BROWNIE OD BATATA
550 g ljubičastog batata
50 g rižinog brašna
2 žlice kakaa
na vrh žličice burbon vanilije u prahu
4 žlice javorovog sirupa ili nekog drugog tekućeg zaslađivača
2 žlice kikiriki maslaca (još bolje ako imate lješnjakov ili bademov!)
2 žlice rastopljenog kokosovog ulja
1 čajna žličica ruma
50 ml bademovog mlijeka (može i neko drugo biljno GF mlijeko)
30 g nasjeckane tamne čokolade
Batat operite, prepolovite i pecite u pećnici 30-40 minuta na 190° C. Pustite ga da se malo ohladi pa ga ogulite i zgnječite u pire. Ili alternativno - ogulite batat, narežite na manje kockice i skuhajte u vodi dok ne postane mekan. U zdjelu s pireom dodajte sve ostale sastojke osim nasjeckane tamne čokolade pa izmiksajte električnim mikserom do guste i pomalo ljepljive smjese. Ako vam smjesa bude pregusta, možete dodati još malo mlijeka ili ako vam je prerijetka, slobodno dodajte još malo brašna. Na kraju smjesi dodajte nasjeckanu tamnu čokoladu pa izmiješajte kuhačom ili gumenom špatulom.
Kalup manjih dimenzija (ja sam koristio onaj za kruh) obložite masnim papirom pa ravnomjerno rasporedite smjesu i pecite u pećnici 30-40 minuta na 180° C. Ovisno o pećnici, trebat će mu više ili manje vremena pa ga svakako povremeno probodite čačkalicom i provjerite je li gotov. Možda će vam se učiniti da nije dovoljno pečen, ali tako treba biti. Dodatno će se stisnuti prilikom hlađenja, a posebno kad ga ostavite u hladnjaku na nekoliko sati.
Kad se brownie potpuno ohladio, na pari otopite malo tamne čokolade pa prelijte preko kolača i pospite tostiranim bademima/lješnjacima/orasima/kokosom.
KOLAČ OD BUNDEVE
ZA BISKVIT:
180 g integralnog pirovog brašna
1 prašak za pecivo
prstohvat soli
1 šalica pirea od bundeve*
1/2 banane
1 čajna žličica ekstrakta vanilije
4-5 žlica agavinog sirupa
1,5-2 dcl biljnog mlijeka (autor koristio rižino)
ZA KREMU:
1 i 1/2 šalica prethodno namočenih indijskih oraščića**
125 ml sojinog jogurta
sok od 1/2 limuna
1 žličica vanilije
3 žlice javorovog sirupa
1 žlica gustina
Zagrijte pećnicu na 180 °C. U jednoj posudi pomiješajte sve suhe sastojke za biskvit, a u drugoj sve mokre. Potom ih sjedinite i izmiksajte električnim mikserom u jednoličnu gušću smjesu.
Pecite u pećnici oko 20 minuta ili dok čačkalica ne izađe suha i pustite da se u potpunosti ohladi. Obično volim biskvit izvaditi koju minutu ranije od predviđenog vremena kako bi zadržao sočnost.
Dok se biskvit hladi, pripremite kremu tako što ćete sve sastojke ubaciti u blender i blendati dok ne dobijete finu, gustu smjesu.
Kremu stavite u hladnjak da se dobro ohladi. Kad se sve ohladilo, biskvit premažite kremom i ukrasite po želji. Kolač sam posuo cejlonskim cimetom i tostiranim bademima.
* -Pire od bundeve napravite tako da bundevu razrežete, ogulite i očistite, a potom je narežite na sitnije komade i pecite u pećnici 20 – 30 minuta. Pustite da se ohladi pa štapnim mikserom napravite pire.
** -Indijske oraščiće najbolje je namočiti u hladnoj vodi i ostaviti u hladnjaku preko noći, no ako vam se žuri ili ste nestrpljivi, možete ih namočiti i u kipućoj vodi te pustiti da stoje barem 30-40 minuta.