Amazonska džungla pretvorit će se u savanu; nastavit će se otapanje ledenjaka i globalno zatopljenje, pa bi prosječna temperatura mogla biti veća i za četiri stupnja; mnogi dijelovi Zemlje, sukladno tome, postat će nemogući za život, a doći će i do izumiranja biljaka i životinja (a potom i ljudi, jer smo svi dio tog prirodnog lanca!)! Ove katastrofične prognoze u svojem je planetarno popularnom dokumentarcu 'A Life on Our Planet' iznio legendarni engleski prirodoslovac David Attenborough. Ovaj čovjek posvetio je svoj život bioraznolikosti i očuvanju okoliša, upozoravajući neprestano na prekomjerno krčenje šuma, povećanje emisije štetnih plinova, porast globalne temperature, izumiranje biljnih i životinjskih vrsta…, a u svom posljednjem uratku ovaj 95-godišnjak bez zadrške tvrdi – 'naš kolektivni odnos prema prirodi vodi nas u propast'. 

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
Profimedia 

Dokumentarac 'A Life on Our Planet' započinje simbolički – u gradu Pripjatu u Černobilu koji je sada već 25 godina, nakon eksplozije nuklearne elektrane, simbol grubog ljudskog nemara i 'terora' nad prirodom. Attenborough upozorava kako je do sada Zemlja doživjela pet izumiranja vrsta te da dinosauri nikako neće biti posljednji. Dapače, današnje klimatske promjene, koje se događaju zbog ljudskog nemara, dovest će vrlo brzo, možda čak već za 20-ak godina, nestajanje nekoliko biljnih i životinjskih vrsta. Iako nije nimalo ugodno slušati takve prognoze, ovaj prirodoslovac ipak kaže kako još nije kasno promijeniti takav tijek događanja, ali za to trebamo obnoviti naš planet i njegovu bioraznolikost, tj. prestati krčiti šume i fosilna goriva, prednost dati organskoj poljoprivredi, obnovljivim izvorima energije i kružnom gospodarstvu, ali i – primjerice - jesti manje mesa te smanjiti ljudsku populaciju. Kad smo kod kružnog gospodarstva, ono traži drugačiji način razmišljanja i promjenu navika. Nameće se potreba za kvalitetnijim proizvodima i proizvodima čiji dijelovi mogu poslužiti za ponovnu proizvodnju novih, kao i potreba da savjesno odlažemo otpad i recikliramo.

Iako je ovaj dokumentarac izazvao šokantne reakcije, mnogi ljudi zapravo su svjesni situacije u kojoj se nalazimo – sve nepodnošljivije vrućine, tornada u Europi i druge klimatske nepogode ustvari su vapaj prirode upomoć. I izumiranje biljnih i životinjskih vrsta koje Attenborough spominje vrlo je aktualno pitanje. Znate li koja je Attenboroughova najdraža životinje i zašto? Vretenci! Riječ je o kukcima starijima od dinosaura, u narodu poznatiji kao vilin konjici (eng.dragonfly), koji su pokazatelji očuvanosti prirode, čistoće voda i bioraznolikosti, a koji danas žive i na područjima gdje nastaje Studena - podno zelenih padina Pakračke Gore i obronaka Psunja.

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
JU Virovitičko-podravske županije Vretenci su kukci stariji od dinosaura

Stoga je Studena započela suradnju s Javnim ustanovama za očuvanje zaštićenih dijelova prirode Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, kako bi im pomogli u očuvanju ovih najbržih letača u svijetu kukaca. Studena surađuje i s Posjetiteljskim centrom Dravska priča, koji je smješten u bivšem ljetnikovcu grofa Draškovića, u malom slavonskom mjestu Noskovci, u Virovitičko-podravskoj županiji. Dravska priča nalazi se u višestruko zaštićenom području prirode, a postav centra, koji je vrlo zanimljiv za edukaciju, ali i kao obiteljsko izletište, usmjeren je prije svega na očuvanje prirodne baštine, što je i misija Studene

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
JU Virovitičko-podravske županije Posjetiteljski centar Dravska priča

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
Matija Turkalj Posjetiteljski centar Dravska priča

'Naše vode dugujemo prirodi, a starost vode iz naših krajeva mjeri se u tisućama godina. Kako smo otkrili da su vretenca bioindikatori čistoće prirode i voda u područjima gdje ih nalazimo, a sa sigurnošću znamo da ih nalazimo u našim krajevima, zaključili smo da ako pomognemo zaštititi njih, pomogli smo i očuvanju čistoće naših voda. Tako je i došlo do ove divne suradnje', rekla je Ivana Fočić, brend menadžerica Studene.

Osim što podupire očuvanje vretenaca, Studena se aktivno uključila u rastući trend kružnog gospodarstva. Naime, prema podacima Eurostata, u Europi se godišnje baci 25 milijuna tona plastičnog otpada, a kako Studena želi biti predvodnik pozitivnog trenda i pomoći u borbi protiv onečišćenja, predstavljena je 0,5 litarska Studena u 100% recikliranim bocama

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
Story 

'Ako se naše boce "vrte u krug", neće završiti u prirodi i ugroziti bioraznolikost i važne ekosustave o kojima svi ovisimo. Velika odgovornost je na proizvođačima, ali i na svima nama koji jednostavno moramo odbaciti bacanje kao svakodnevni stil života. Poručila bih našim potrošačima: Budite #prirodnoFrajeri i #prirodnoFrajerice i reciklirajte! A ako ne mislite reciklirati plastične boce, molim vas, nemojte niti kupovati napitke u njima', kaže brand menadžerica Studene.

Svi znamo koliko je recikliranje i briga o okolišu bitna i baš zato darujemo one najmarljivije. Studena slavi svoje pobjede s vama i odlučila je razveseliti obitelj kojoj su očuvanje okoliša i recikliranje plastike dio svakodnevnice. Bacanje plastike je tako out! Dar za #prirodneFrajere i #prirodneFrajerice je vikend za cijelu obitelj u Dravskoj priči: 2 noćenja (dvije odrasle osobe + djeca, bez obzira koliko ih ima) s punim pansionom (vikend započinje večerom u petak, završava ručkom u nedjelju). Aranžman uključuje i uživanje u kompletnom sadržaju Dravske priče: multimedija, bicikliranje, kanuing, poučna staza i promatranje ptica, a može se iskoristiti do kraja 10. mjeseca.

Ako smatrate da je ovaj giveaway osmišljen baš za vašu obitelj provjerite nagradni natječaj na Facebooku Storyja te u komentar ispod objave koja komunicira nagradni natječaj napišite naviku koju ste prenijeli na svoje klince, na koju ste posebno ponosni, a vezana je za recikliranje i očuvanje okoliša. Najkreativniji komentar će zaslužiti ovaj super izlet, a vremena imate do 19.7. do 23:59 sati. Više detalja oko natječaja pogledajte OVDJE.

Otkrijte koji je to kukac stariji od dinosaura, a skriva važnu tajnu
Studena 

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Studena.