Vruća oaza zdravlja

Još su stari Grci i Rimljani znali da je opuštanje u vrućoj kupelji dobro za tijelo i dušu. Danas je odlazak u saunu, kako bismo znojenjem izbacili toksine, omiljeno u cijelom svijetu, a donosi i brojne blagodati za zdravlje

Profimedia

Zaista obožavam infracrvenu saunu, i to ne samo zato što je koža poslije lijepa i sjajna nego i zato što se boravkom u njoj obnavljaju stanice ˝te dolazi do detoksikacije organizma. Pomaže i u gubljenju težine te relaksaciji - objasnila je holivudska slatkica Jennifer Aniston blagodati sauna kojih postoji nekoliko vrsta - finska, blatna, parna, bio... Pojam ‘sauna’ dolazi iz Finske, a u slobodnom prijevodu znači ‘znojna kupaonica’. Zabilježeno je da su i stari Grci znali uživati u zatvorenim prostorijama poput sauna i vrućem zraku, nakon čega bi se rashlađivali hladnom vodom.

Profimedia 

I Rimljani su znali za taj način opuštanja pa su, primjerice, Dioklecijanove terme mogle primiti tri tisuće ljudi i imale su sav potreban sadržaj: garderobe, sportske dvorane, bazene s hladnom i vrućom vodom. U srednjem vijeku saune nestaju pod jakim utjecajem crkve, ali uspjele su opstati one u Finskoj i sjevernoj Rusiji. Prava finska sauna postala je popularna tek 1936. godine, kada su finski sportaši u njoj uživali na Olimpijadi u Berlinu, a nakon Drugog svjetskog rata proširila se Europom.

Profimedia 

Sauna pruža brojne zdravstvene blagodati jer utječe na jačanje srca i krvotoka, čisti pore, vraća energiju, a djeluje i kao tretman protiv starenja jer povećava sposobnost primanja kisika. No trebale bi je izbjegavati, ili koristiti isključivo uz dopuštenje liječnika, osobe koje imaju bolesti srca i krvotoka, probleme sa štitnjačom, čir na želucu, groznicu, akutne infekcije, tumor... Naposljetku, mnogo je dobrih razloga za opuštanje u nekoj od sauna pa ako još niste bili, otiđite barem da vam se ugriju kosti u ovim hladnim danima.