Važnost suplementacije u današnje doba

Današnji užurbani način života, odnosno nedostatak vremena za hranjenje i neplaniranje obroka dovodi do nedovoljnog unosa vitamina i minerala u svakodnevnoj prehrani te ostalih hranjivih tvari u našem organizmu, a o tom problemu i rješenju istog u ovotjednoj kolumni piše nutricionistica Mirela Marić

Shutterstock

Nikada se nije više pričalo o jačanju imuniteta hranom, međutim povremeno ga je potrebno i dodatno aktivirati suplemetima. Zbog toga nam se svakodnevno na tržištu nude vitamini i minerali "iz bočice" kao nešto obavezno kako bi nam imunitet funkcionirao bez problema. Trenutno nema uvjerljivih dokaza da određena hrana ili način prehrane mogu utjecati na imunološki sustav i time preventirati zarazu ili izliječiti osobu zaraženu koronavirusom. Samo  je nekoliko  hranjivih tvari za koje postoji zdravstvena tvrdnja da utječu na imunološki sustav i odobreni su od strane EFSE (Europske agencije za sigurnost hrane), a to su vitamini C, D, A, B6 i B12 te minerali cink, selen, željezo i folati.

Shutterstock 

Velika većina nas počne s konzumacijom vitamina kao dodatak prehrani nakon različitih bolesti, za jačanje organizma uz treninge i veće napore te kao dodatak prehrani osiromašenoj vitaminima za jačanje imuniteta te nastavi trajnu konzumaciju kroz godinu. Među prepunim policama različitih proizvođača nameće se gotovo prevelik izbor šumećih vitamina, u tabletama, kao sirup ili fluid, za djecu, za starije i mlađe; izolirani pojedini vitamini ili minerali poput vitamina A, D, E ili K, željeza ili magnezija čije bi uzimanje moralo biti pod liječničkim nadzorom. Pretjerana upotreba određenih vitamina i minerala može naškoditi vašem organizmu, čak uzrokovati veće probleme. Suplementi su koncentrirani vitamini i minerali, najčešće dostupni u obliku  tableta, kapsula, tekućina ili direkt oblika za konzumaciju i danas su dostupni u svakoj ljekarni ili trgovini zdrave prehrane. No prije nego li se odlučite za konzumaciju nekog suplementa razmotrite neke važne činjenice o njima. Vitamini su neophodne susptance za zdravlje i optimalno funkcioniranje organizma i idealno bi bilo da se konuzmiraju putem hrane. Bilo da unosite previše ili premalo vitamina narušit ćete zdravlje, stoga je važno biti odmjeren i oprezan, posebno kada je riječ o suplementima.

Shutterstock 

Budući da su vitamini koncentrirani vrlo je lako unijeti preveliku dozu (dovoljno je samo progutati tabletu), za razliku od unosa istih putem hrane. Dakle, unosom voća i povrća štetne posljedice unosa previše vitamina su minimalne ili ih uopće neće biti, no unos suplemenata vitamina i minerala predstavlja rizik budući da su vitamini u njima koncentrirani i da se uzimaju zasebno. Suplementi su vrlo korisni u slučaju defcita određenog vitamina gdje bi za oporavak organizma bilo potrebno dugo vremena i ogromne količine hrane koja je bogata određenim vitaminom, a zdravlje pojedinca može biti već narušeno.

Shutterstock 

Liječnici često preporučuju uzimanje suplementa:

  • kada postoji zdravstveni problem povezan s deficitom određenog vitamina i minerala (na primjer manjak željeza, vitamina D, vitamina B12…)
  • ako je imunitet osobe oslabljen (nakon teških bolesti, terapije određenim lijekovima, iscrpljenosti organizma…)
  • za brži oporavak od povreda
  • kada postoje restrikcije u prehrani (na primjer alergije, intolerancije, striktna veganska dijeta)
  • u slučaju neadekvatne prehrane uslijed loših prehrambenih navika
  • ženama u drugom stanju ili dojiljama

Ukoliko uzimate suplemente imajte na umu da se vitamini dijele u dvije skupine:

  • one koji se otapaju u vodi
  • one koji se otapaju u mastima

Vitamine topive u vodi (vitamin C i vitamine B-kompleksa) možete uzimati u suplementima, bez opasnosti  da će izazvati veliki rizik za zdravlje budući da se višak ovih vitamina može izlučiti putem urina. Vitamine topive u mastima (D, E, K i A) uzimajte u dogovoru s liječnikom budući da se oni pohranjuju u masnom tkivu organizma i jetri na duže vrijeme pa višak ovih vitamina može djelovati toksično (otrovno) na organizam. Ukoliko uzimate suplemente minerala vodite računa (isto važi i za vitamine) da uzimate samo preporučenu dnevnu dozu, ne više od toga.

Prilikom kupovine suplemenata imajte na umu sljedeće:

  • Vitamini i minerali nisu magični štapići za dobro zdravlje
  • Za optimalno zdravlje potrebna je pravilna i raznovrsna prehrana, redovita fizička aktivnost, dovoljno sna, psihički spokoj: sami suplementi vitamina i minerala neće vas učiniti zdravima i mladolikima
  • Više nije bolje (kada je riječ o vitamina i mineralima)
  • Uzimajte samo i isključivo dozu minerala i vitamina koja je preporučena kao optimalna dnevna doza
  • Ukoliko nije riječ o vitaminima B i C prije uzimanja suplemenata vitamina i minerala konzultirajte se s liječnikom

Danas se u mnogim bolje opremljenim Poliklinikama radi vitaminsko-mineralni test iz krvi na bazi akupunkturnih točaka pojedinih vitamina i minerala ili iz kose ukoliko se radi i o teškim metalima, a na osnovu tih testova možete točno odrediti individualno vitaminsko-mineralni status u vašem tijelu i provjeriti imate li deficit nekog vitamina prije nego počnete uzimati  ciljane suplemente.

Mirela Marić, Storypress