Zaljubljenici u prirodu i aktivnosti na otvorenom, mladi par Ana Soldo i Petar Dučić jedan su od onih čiji profili na Instagramu oduševljavaju zadivljujućim fotografijama s putovanja. Istražujući ljepote prirode koja nas okružuje, Ana i Petar redovno s pratiteljima na društvenim mrežama dijele dogodovštine iz krajeva koje posjećuju, a povodom posljednjeg putovanja, onog na Island, za Story.hr su otkrili kako je izgledalo putovanje u doba pandemije, čime ih je Island oduševio, ali i koji je to suvenir pri povratku u Hrvatsku završio u smeću.
Kako je ovo prvi intervju s vama za Story, predstavite nam se u par rečenica molim vas…
Anna: Ja sam Anna. Kineziolog, osobni trener, učitelj skijanja i veliki outdoor fanatik. Radim posao koji volim i sretna sam što kroz njega imam kvalitetan i zdrav život, a velika motivacija su mi moji klijenti s kojima svakodnevno treniram. Često istražujem nova mjesta s mojim Petrom koji mi je velika podrška u svemu i najdraži suputnik.
Petar: Ja sam Petar, zaljubljenik u Annu. I prirodu, a kako sam često bivao po prirodi, i fotkao neobuzdane količine fotografija, usput se i educirao o fotografiji… postao sam i zaljubljenik u fotografiju. Po profesiji sam programerski inženjer, i radim u našoj najuspješnijoj IT firmi - Infobipu. Trenutno na poziciji 'engineering director'. Posljedično, sjedim povelike sate dnevno, pa mi je sport neizostavni dio života, da ostanem 'u komadu'. I fizički i psihički. Pa mogu reci da sam i zaljubljenik u sport.
Nedavno ste posjetili Island... zbog čega je odabir pao baš na tu lokaciju?
Imali smo nesreću ili ipak sreću preboljeti COVID-19 unazad mjesec dana, a time su nam se 'otključale' neke nedostižne destinacije. A kao par kojem prilično teško pada biti na jednom mjestu nije trebalo dugo da krenemo kombinirati nešto novo. Island nam je dugo bio na popisu želja, ali smo ga nekako odgađali zbog njegove iznimne popularnosti koja ga je zadesila unazad par godina. Tako da je sada, uz otežane mogućnosti putovanja, bio i manje gužvovit i smještaji su bili puno slobodniji. Desio se i jedan detaljčić koji je samo potvrdio našu odluku - naime na Islandu je eruptirao vulkan!
Kako izgleda putovanje na Island zbog COVIDA-19?
Za ulazak na Island obavezan je PCR test bez obzira jeste li cijepljeni ili ste preboljeli COVID-19, a ako niste ni jedno ni drugo uz test je obavezna samoizolacija od sedam do 14 dana. Testiraju vas na aerodromu i test se ne plaća. S obzirom na to da nema direktnih letova Hrvatska - Island, morate paziti na pravila zemlje preko koje letite. U našem slučaju to je bila Njemačka, pa smo morali napraviti 'brzi test' prije leta. To se može dosta praktično odraditi na Zagrebačkom aerodromu i rezultat je gotov kroz 20 minuta.
Za sve letove u doba korone morat ćete čitati nejasne i iscrpne upute država i aviokompanija preko kojih putujete. I naravno, ovisite o riziku da se to 'preko noći' promijeni. To je rizik koji preuzimate putovanjem u COVID-19 vremenima. Ali, nama se preuzimanje tog rizika itekako isplatilo…
Što ste sve posjetili? Koje su vaše top tri lokacije na Islandu?
Sjedili smo te gledali kako vulkan izbacuje pepeo i lavu do 100 metara u vis, a scene kako je padao mrak bile su sve fascinantnije
Uh, daleko najteže pitanje. Može top 30? Island ima jako specifičnu geomorfologiju, zbog svog vulkanskog podrijetla i okrutnog vremena koje vlada na toj geografskoj širini. Ledenjaci, vulkani, bezbroj moćnih slapova, stijene u čudnim formacijama, geotermalna polja, gejziri… Ali, hajdemo izdvojiti top 3. Prvi je zasigurno vulkan. Direktno s aerodroma otišli smo posjetiti vulkan koji je eruptirao. Sjedili smo te gledali kako vulkan izbacuje pepeo i lavu do 100 metara u vis, a scene kako je padao mrak bile su sve fascinantnije. S obzirom na to da vulkan povlači lavu iz jezgre i jako je duboko, prognozira se da će ga zatvoriti samo neki jači potres. Sve u svemu zasigurno najmoćnija scena koju smo vidjeli. Drugo je Diamond beach - crna pješčana plaža na koju se nasukavaju sante leda, koje more ispire te izgledaju poput stakla. Nevjerojatno. Treće bi vjerojatno bilo geotermalno polje. Ne možete svaki dan vidjeti kako vruća para izlazi iz planine, zar ne? Imali smo sreće da smo bili jedini na polju, uz paru koja je izlazila iz brojnih rupa i blato koje konstantno ključa iznad 100 stupnjeva Celzijusa. I da, bolje začepite nos, jer se radi o sumpornim plinovima. Izuzetno je nezahvalno izdvojiti samo tri, ali cijeli izlet smo snimali Instagram Storyje koji su bili jako popularni tako da su nas te povratne informacije dodatno motivirale. Većinu tih Storyja sam ostavila u “naglascima” / “highlights” na svom Instagram profilu @anna_soldo pa koga zanima može proći kroz ostale super zanimljive destinacije ili mi se jednostavno javiti ako vas neka od lokacija zanima detaljnije.
Kako ste provodili dane, što vas je najviše oduševilo? Ispričajte nam neku anegdotu s putovanja...
Dane smo provodili nomadski. Prvi puta smo putovali kombijem u kojem možemo spavati i jesti, a taj način putovanja je iznimno oslobađajuć. Puno toga možete odlučiti u hodu te produžiti boravak na nekom vama posebnom mjestu, sačekati zalazak sunca ili pak voziti malo duže ako vam se ne spava… Dodatno smo si gledali popuniti svaki dan s aktivnostima, najčešće kupanjima ili planinarenjima. U prosjeku smo svaki dan hodali između 10 i 20 km. Ali zato smo bolje spavali, bez obzira na noć koja je tada trajala svega par sati. Anegdota? Kada smo došli na Mývatn, jezero na sjeveru Islanda, sparkirali smo se u kamp i odmah išli platiti. Cura koja je radila na recepciji kaže - 'aha, vi ste iz Hrvatske. Mislim da su u kampu dvije cure iz vaše države'. Rekoh - da, stvarno. U kampu je bilo tri auta, a da je još netko odlučio potegnuti put iz Hrvatske u ovo doba je stvarno nerealno. Ali ujutro, u zajedničkoj kuhinjici - dvije cure rade kavu i pričaju nešto na poznatom jeziku. Ivana i Mateja iz Splita, inače su radile u Reykjaviku, ali sada gledaju nazad u Lijepu našu, pa prije povratka moraju napraviti famozni 'Ring road' - kružnu rutu oko Islanda. Istu kao i mi, samo u suprotnom smjeru. Inače, Island je, kao većina nordijskih zemalja, dosta popularna destinacija za društvo iz regije. Kroz našu rutu smo sreli smo još par susjeda iz Srbije, i Damjana iz Crikvenice - legendu i jedinog konobara koji nas je počastio kroz cijeli Island. I to nekakvom crnom slanom rakijom.
Što ste nosili od opreme sa sobom iz Hrvatske? Koliko su vam bili teški tereni na Islandu za planinarenje i koliko se teren razlikuje od onog u Hrvatskoj?
Uglavnom smo nosili sportsku opremu. Puno slojeva, jer Islandski je vjetar nemilosrdan. Planinarski izleti bili su uglavnom jednodnevni tako da nismo nosili više od pet do šest kilograma na leđima. Foto oprema, voda, dodatni sloj opreme i koja čokoladica. Što se tiče težine terena, teren je vulkanski. Prekrasan i crn, ali jako krušljiv i lomljiv. U usporedbi s našim čvrstim vapnencem, vulkanske stijene mogu biti dosta opasnije u slučaju litica te puno više umarajuće jer vam tlo često 'bježi pod nogama'. Ali, kako uz svoje klijentice često i ja odrađujem treninge, još uvijek držim formu te su i ovi izazovi protekli bez trauma, samo uz pokoju kap znoja.
Kakva je hrana na Islandu? Što vam se najviše svidjelo? Što vam se od pića dopalo?
Glavna i tradicionalna obilježja Islandske kuhinje su janjetina i riba, koja ima međunarodni ugled jako dobre kvalitete. Osim toga često smo nailazili na fast food objekte, koji pomalo istiskuju tradicionalnu kuhinju, a rezultat su intenzivnog turizma. Pizze, hamburgeri, krumpirići, hot-dog i naravno neizostavni fish and chips možete pronaći na svakom uglu, a Islanđani drže i (ne)slavni rekord najveće konzumacije Coca Cole po stanovniku. Što bi njihovi pretci - vikinzi rekli na tu dijetu? Nas je oduševio neobičan restoran koji se nalazi u plasteniku gdje uzgajaju rajčice cijelu godinu. Zanimljiva je činjenica da je grijanje geotermalno, a struje troše kao jedan grad od 6000 ljudi te uvoze bumbare iz Nizozemske za oprašivanje. Unutra sve miriše na rajčicu i bosiljak te je ugođaj skroz opuštajuć. Imaju nekoliko specijaliteta i zaista sve je domaće i jako ukusno. Od pića, islandska voda je izvrsna. I pivo koje je sve popularnije upravo zbog slavne islandske vode. Ali, kao u svim nordijskim zemljama, osjetno skuplje nego u Hrvatskoj.
Koje suvenire ste ponijeli kući? Što inače kupujete na putovanjima ( koncentrirate li se na odjeću, detalje za stan...suvenire...)
Na putovanjima najčešće kupujemo obitelji i prijateljima, a sebi nosimo puno nezaboravnih doživljaja i fotografija. Odlazimo u trgovinu zadnji dan i tražimo za svakog nešto specifično. Petrova sestra Ivona je ekolog, pa često donosimo kamenje po torbama, a kako smo bili te sreće da budemo na metar udaljenosti od vulkana i polja lave, ovaj puta donijeli smo joj vjerojatno najmlađi kamen na svijetu - tek izašao iz 'pećnice'. Nekoliko prijatelja tražilo nas je da donesemo sušenu -smrdljivu ribu koja je inače veliki izazov za probati. Zbog svog intenzivnog mirisa završila je u nekoliko zip vrećica, ali i dalje... osjetila se u koferu. Čim smo se vratili kući stavili smo je na balkon s puno vrećica. Pogodite što se dogodilo? O da, slučajno je smrdljiva riba zalutala u kontejner.
Koja je sljedeća destinacija koju želite posjetiti?
Nismo sigurni koja je sljedeća destinacija, ali krajem ljeta planiramo posjetiti Morocco. Razlog je planinarski event Highlander koji se proširio skoro na sve kontinente svijeta, a nastao je u Hrvatskoj, za kojeg smo ponosni ambasadori. Krajem godine planiramo i u posjet našim kumovima koji su se nedavno preselili u Seattle. S obzirom na to da i Amerika ima prekrasnu prirodu, u planu nam je proći i dio obale s kamperom. Kako smo na Islandu otkrili putovanje kamperom, otključan nam je totalno novi vid istraživanja ovog prekrasnog planeta!