Kako ostvariti uštede energije u vrijeme ljetnih vrućina?

Koja je idealna temperatura u prostoriji; na što sve trebate obratiti pažnju kad kupujete klimu, ali i kad ju jednom montirate u svoj prostor; te kako imati energetski učinkovitiji dom?

Shutterstock

Ljeto tek što je počelo, a iza nas su već tri toplinska udara. Ekstremno visoke temperature iz godine u godinu čine svakodnevicu sve više nepodnošljivom ukoliko spas ne potražimo u – rashladnim uređajima. No velike temperaturne razlike mogu biti štetne za zdravlje, posebice za srčano-žilni sustav, pa razlika između vanjske i unutarnje temperature, zbog zdravstvenih razloga, ne bi trebala biti viša od sedam stupnjeva. To posebno vrijedi za djecu, starije, osobe s kroničnim bolestima i osobe s prekomjernom tjelesnom težinom. Od klime, dobro nam je poznato, nerijetko 'zaradimo' i glavobolju, upalu sinusa, uha i očiju, ali i prehladu i – psihički zamor. No i vrućina nas psihički 'ubija', pa je važno pronaći 'pravu mjeru'.

Shutterstock 

Klima uređaji ne služe isključivo za hlađenje zraka, već mogu kontrolirati razinu vlažnosti i čistoću zraka te tako stvoriti ugodu u prostoru. Iz HEP-a savjetuju kako hlađenje prostora na preniske temperature ljeti nije poželjno jer dolazi do povećanog isušivanja zraka što je energetski i zdravstveno nepovoljno. Idealna temperatura unutarnjeg prostora je oko 25 stupnjeva, a svaki stupanj niže temperature utroši tri do pet posto više energije.

Kako bi klima radila optimalno, prije svakog ljeta i intenzivnog korištenja, trebalo bi napraviti servis, a jednom mjesečno i očistiti filtere.

Prilikom kupnje klima-uređaja preporučuje se odabrati onaj s inverterom, jer se u odnosu na klasične uređaje postižu uštede od 20 do 40%. Ovi uređaji rade punom snagom do postizanja željene temperature u prostoru, a nakon toga se ne isključuju, već održavaju postignutu temperaturu. Time se izbjegavaju nagle promjene u temperaturi prostora, kao i česta uključivanja i isključivanja uređaja, čime se dodatno opterećuju električne instalacije i troši više energije.

Pri kupnji klima uređaja treba obratiti pažnju na faktor hlađenja i grijanja (označen s COP i EER) koji se uglavnom kreće u granicama od 2,5 do 4. Što je taj faktor veći, uređaj je energetski efikasniji. Faktor hlađenja ili grijanja nam govori koliko se puta više rashladne ili toplinske energije dobije u odnosu na uloženu.

Prilikom izbora odgovarajućeg klimatizacijskog uređaja posavjetujte se sa stručnjakom i ne kupujte uređaj većeg kapaciteta nego što vam je potrebno. Na izbor kapaciteta klima uređaja utječe veličina prostora, površina staklenih otvora, toplinska izoliranost prostorije, broj ljudi koji borave u prostoru te broj toplinskih izvora (npr. štednjak, hladnjak i ostali električni uređaji).

I mjesto gdje montiramo uređaj može doprinijeti uštedama, pa je tako idealna sjeverna strana kuće ili mjesto gdje je zaklonjena od direktnog sunčevog zračenja.

Ako nije prevruće, umjesto klime možete koristiti ventilator, koji će prostor ohladiti za tri do pet stupnjeva, uz nešto manju potrošnju energije.

Shutterstock 

No ono što mnoge građane zabrinjava dok klima uređaj neprestano radi su i troškovi električne energije. Hepi je inovativni proizvod HEP Opskrbe s najpovoljnijom cijenom struje za vaše kućanstvo. I dok već u startu korisnici ostvaruju 5% popusta na osnovni cjenik, samoočitovanjem brojila mogu smanjiti račun za 100 kn godišnje ili, pak, skupljanjem bodova ostvariti dodatne popuste, a i mi sami, svojim navikama, značajno možemo doprinijeti uštedama. Više o savjeta uštedama električne energije građani mogu potražiti OVDJE.

Više o energetskoj učinkovitosti možete pronaći na stranicama HEP ESCO-a, tvrtke u vlasništvu HEP grupe koja razvija, provodi i financira projekte energetske učinkovitosti. ESCO MODEL osigurava niže troškove za energiju i održavanje ugradnjom nove opreme i optimiziranjem energetskih sustava. Što je veća potrošnja energije, to je i primjena ESCO modela isplativija.
Nakon otplate investicije, koja se u pravilu 'vrati' kroz pet do osam godina, HEP ESCO izlazi iz projekta i sve pogodnosti predaje klijentu.
Provedbom mjera energetske učinkovitosti, kao što su zamjena stolarije, ugradnja termostatskih ventila i prelazak s jednog energenta na drugi, sprečava se neracionalno rasipanje energije, smanjuju se troškovi za održavanje, poboljšava kvaliteta prostora u kojem se svakodnevno boravi i doprinosi konceptu održivog razvoja na globalnoj razini. To su prepoznali brojni partneri, među kojima su, primjerice, i škole u nekoliko županija (Karlovačkoj, Međimurskoj, Varaždinskoj), čime optimiziraju svoje troškove, ali i čine puno za okoliš. I svatko od nas može dati svoj doprinos. Osim odgovornim korištenjem energije (primjerice, da zatvaramo prozore dok radi klima-uređaj te da, dok provjetravamo prostor, ugasimo klimu), u posljednje vrijeme pravi je hit i zgradarstvo, tj. povećanje energetske efikasnosti u zgradama, što je jedan od ključnih koraka prema smanjenju štetnih emisija u okoliš. Kad znamo da je sektor zgradarstva odgovoran za preko 40% ukupne potrošnje energije u Hrvatskoj, jasno je koliko je to važan korak za okoliš. Više o mogućnostima energetske učinkovitosti, pročitajte OVDJE.

*Sadržaj nastao u suradnji s HEP-om.