Iz Sibira je doselila u Zagreb i otvorila super mjesto u gradu!
Poduzetnica besprijekornog stila, Anastasija Knežević, otkriva zašto ju je očarala Hrvatska, kako je došla na ideju osnovati Muzej 80-ih, koji mnogim posjetiteljima izmami suze na oči, te priča o svom umjetničkom putu od Sibira preko Zagreba do Shanghaia
Serijalom inspirativnih priča sa ženama koje su hrabro krenule na put za svojim snom i sada uspješno žive svoju umjetnost – privatno i poslovno – FREYWILLE nas vodi u živopisnu šetnju zagrebačkim muzejima koje se ovog ljeta isplati posjetiti. Ovoga puta Anastasija Knežević provela nas je interaktivnom izložbom Zagreb 80-ih i kroz najljepše FREYWILLE kolekcije nakita za istinske umjetničke duše poput nje same.
Poduzetnica i inicijatorica otvaranja Muzeja Zagreb 80's Anastasija Knežević svojim najvećim uspjehom, privilegijem i, kako kaže, nebeskom nagradom smatra što je kao dijete izvukla sretnu kartu i iz Sibira doselila u prelijepu Hrvatsku, za koju nije ni znala da postoji na kugli zemaljskoj. Još joj, kaže, poteku suze kad vidi sve te ljepote Hrvatske, zemlje koja je tako malena, a opet tako skladna i različita, koju kao da je Bog stvorio za sebe.
"Istra, Dalmacija, Krka, Plitvice, otoci, Velebit…, mogla bih tako u nedogled nabrajati. Svaki put me obuzme osjećaj zahvalnosti što baš ja mogu živjeti ovdje, u ovim ljepotama", kaže Anastasija, žena upečatljive crvene kose, koju je naslijedila od djeda Vladimira, majka, strastvena plesačica, umjetnica, lavica koja voli život i najzaslužnija je za odlično mjesto u Zagrebu – Muzej Zagreb 80's – svojevrsnu rekonstrukciju svakodnevnog života, baštine, sjećanja i emocija zagrebačke obitelji.
Inspiraciju za ovaj jedinstveni koncept, kakav dosad nismo imali priliku vidjeti, dobila je nakon posjeta muzeju DDR-a u Berlinu. Osim što je izložila brojne simbole minulog vremena, koje mnogim posjetiteljima ovoga muzejskog koncepta izmame suze na oči, Muzej Zagreb 80's mjesto je brojnih interaktivnih događaja. Tu se uči kuhati “ajngemahtec”, šivati gumbiće, zabijati čavliće, najmlađi uče domaćinstvo, a svakog petka od 19 do 24 sata održava se žurka ili rekonstrukcija kućnog tuluma iz 80-ih. DJ Tomislav Tomašević pušta glazbu 80-ih, a žurka – baš kako je to bilo nekada na plesnjacima – završava sentišem.
“Osim novog postava, novost je i partnerstvo s udrugom Retro info za očuvanje kompjutorske baštine, pa imamo live igraonicu s više od 200 igara iz 80-ih. Prije godinu dana franšizu su kupili kineski partneri iz Shanghaia, a velikim uspjehom smatram i otvorenje naše interaktivne izložbe u Shanghaiu 2020. pod nazivom 'Zagreb-Shanghai 80s'. Naime, na prvom katu izložbe prikazan je Zagreb 80-ih, a na drugom Shanghai, pa posjetitelji imaju priliku usporediti dva komunističko-socijalistička sistema u zlatnoj dekadi. Izložba će se prikazivati deset godina, svake godine u drugom velikom kineskom gradu”, otkriva Anastasija, koja je karijeru počela kao prevoditeljica u Podravki, pa je zahvaljujući tom poslu bila prevoditeljica Nursultanu Nazarbajevu, predsjedniku Kazahstana, tijekom njegova službenog posjeta Hrvatskoj.
Tada je imala priliku boraviti na čarobnim Brijunima i u Titovim vilama, što će pamtiti cijeli život. Nakon toga radila je kao financijska direktorica u jednom švicarskom holdingu za prodaju električne energije u Europi, ali nakon osam godina odlučila se posvetiti majčinstvu i privatnom poduzetništvu.
Otvorila je malu trgovinu delicija iz cijeloga bivšeg SSSR-a (kavijar, armenijski konjaci, gruzijska vina, sibirske pinjole, dimljena riba…), a nakon sedam godina uspješnog poslovanja, tvrtku je prodala jednoj ruskoj poduzetnici koja je proširila poslovanje na ruski bistro i uvoz ruske kozmetike. Danas je uglavnom posvećena sebi, muzeju, ali i novom duhovnom projektu - sestrinstvu Anastasija - gdje će osvješćivati žene o snazi njihova uma i tijela, važnosti postizanja harmonije te izlječenju putem plesa, odnosno ženstvenog pokreta.
Od sibirskog života najmanje joj nedostaju crni zrak i surovost Sibira, jer grad u kojem se rodila svjetski je izvoznik koksa (ugljena), te hladnoća. Nedostaje joj, kaže, samo ruska banja, tj. domaća drvena sauna sagrađena od cijelih debla borovine u kojoj se duh u potpunosti obnavlja.
"To vam je kao svojevrstan ritual novog rođenja. Osušene mlade zelene grane breze, složene u metlice, pare se u vreloj vodi, pa se cijelo tijelo u tom ritualu lupka tim vrelim i mirisnim grančicama. Potom osoba izlazi na svježi snijeg ili u bačvu punu ledene vode, a nakon što se dobro natrlja, vraća se na ritual ispijanja vrućeg čaja sa slatkim od malina", prepričava ova strastvena žena.
Kako se financijska menadžerica našla u svijetu muzeja?
'Život su faze i igra, tako i ja uvijek idem u nešto novo. Tako je bilo i s Zagreb 80's. Odlučila sam da će to biti interaktivni koncept, da će ga posjetitelji moći doživjeti kroz sva četiri ljudska osjetila; pa tako uplovljavaju u vremeplov kapsulu, mogu se odijevati, slušati ploče i kazete, igrati šah, provozati fiću, pomirisati parfeme, zaviriti u erotski kutak, igrati igrice. 80-e su proglašene najsretnijom dekadom na Zemlja, bez sukoba i ratova, gdje je vladalo veliko ljudsko zajedništvo, najluđa moda i stil. Šteta je to ne oživjeti', smatra Anastasija napominjući kako Zagreb zaista nudi rapsodiju kulturnih sadržaja. Ona je i sama velika ljubiteljica kulture.
“U Zagrebu jako volim Klovićeve dvore, uvijek su atraktivni zanimljivi i šaroliki, Od hrvatskih slikara u srcu mi je Josip Generalić, koji izaziva u meni dragost jer je prenosio izvornu ljepotu podravskog kraja, a možda i zato što sam baš tamo doselila iz Sibira”, kaže Anastasija koja obožava i FREYWILLE nakit te FREYWILLE butik u Preradovićevoj 2, koji je uređen poput male galerije pa se u njemu mogu vidjeti FREYWILLE umjetničke minijature od emajla nadahnute velikanima slikarstva kao što su Klimt, Van Gogh, Monet, Mucha, Hundertwasser i Gauguin, a odnedavno je tu i kolekcija posvećena glavnoj junakinji dadaizma Sophie Taeuber-Arp.
"Nakit je za mene vrsta energije, a FREYWILLE nakit ima izuzetno snažnu energiju jer je svaki komad izrađen ručno, kompleksnom i autentičnom bečkom tehnikom pečenja i bojenja emajla, a dodana mu je i snažna energija umjetničkog djela. Kada žena stavi na sebe takav sklop dviju umjetnosti, nemoguće je ne diviti joj se", smatra Anastasija koja ne može zamisliti dan a da na sebe ne stavi lijepe naušnice, ogrlicu, neki detalj… A sve pomno bira dok ne osjeti harmoniju.
Na pitanje koliko joj je umjetnost važna u svakodnevnom životu, odgovara:
"Umjetnost je širok pojam i u oku je promatrača, ali za mene znači izražavati se. Barem ja na to tako gledam. Kad radite u banci, obvezni ste nositi službenu odjeću, ali ispod nje možete imati raskošno donje rublje, lijepe naušnice, malu maramu, ruž, parfem i energetski ćete biti najseksepilnija i najženstvenija žena na planetu. To je snaga jedinstvene umjetnosti. Svatko od nas je svoje umjetničko djelo, kreirano od nas samih. Tako i s prijateljima. Želim se uvijek družiti s boljima, uspješnijima, kreativnijima od sebe jer sam željna znanja i razvoja, a to je najdostupnije preko drugih osoba. Tako se obogaćujemo. Kod ljudi jako cijenim otvorenost, opuštenost i, dakako, humor; to je za mene znak visoke inteligencije", kaže Anastasia koja je i velika gurmanka pa je tako zavoljela i hrvatsku kuhinju, prije svega štrukle. "Nježno tanko tijesto, bogat nadjev, punoća okusa... Štrukle ću definitivno uvijek stavit na prvo mjesto", kaže.
No ako će vam kao gostu pripremiti neko sibirsko jelo, to će zasigurno biti mesne raviole - peljmeni, koje se jedu s ljutim senfom, octom, maslacem i kiselim vrhnjem, jer bez njih se teško može preživjeti sibirska zima.
Više o FREYWILLE kolekcijama doznajte na Facebook stranici brenda ili OVDJE.
Fotografije: Robert Gašpert
Snimljeno u muzeju Zagreb 80's, Radićeva 34
*Sadržaj nastao u suradnji s brendom FREYWILLE.