Hrvatska obala je odavno osvojila turiste iz cijelog svijeta svojom ljepotom, a posebno se cijene mjesta koja pružaju osamu, ali i zanimljive sadržaje.
Na toj listi je 10 jadranskih otočića o kojima je svojedobno pisao i ugledni The Guardian. Istaknuo je da su savršeni za vožnju brodom, imaju izvrsne pješačke staze, divne plaže i neobičnu kulturu.
LOPUD
Lopud je udaljen sat vremena vožnje trajektom od Dubrovnika i daleko je od gradske vreve. S otoka se pruža panoramski pogled na planine i more, od okolnog arhipelaga Elafiti do hrvatskog kopna. Samo 249 stanovnika živi cijele godine na Lopudu, koji se prostire na 4.63 četvornih kilometara, a ima široku šetnicu uz obalu gdje se nalaze restorani, butici i trgovine sladoledom. Ljubitelji šetnje mogu prošetati iznad brda prema Šunjskom zaljevu.
SVETI NIKOLA
Sveti Nikola je najsjeverniji hrvatski otočić, udaljen je 400 metara od Poreča i prostire se na 124.281 četvornih metara, a nenaseljen je te se na njemu nalazi hotelsko odmaralište izgrađeno 2015. Vode okolo otoka su zaštićene pa je užitak roniti i često se u srpnju i kolovozu može vidjeti dupine. Otok je u prošlosti bio u privatnom vlasništvu mletačke trgovačke obitelji koja je izgradila elegantan dvorac i obnovila svjetionik iz 14. stoljeća, koji je najstariji u Hrvatskoj i gosti hotela ga mogu obići. Sveti Nikola je preuređen 2019. i izgrađeno je bajkovito selo za vilenjake naziva Istrian Fantasy Forest. Ima mnoštvo instalacija poput kućica na drveću i onih zakopanih u tlu koje sliče na kućice iz mitskih hobita te su odlično mjesto za dječju zabavu.
VELIKI BRIJUN
Na Brijunima je nekad ljeti odmarao pokojni jugoslavenski predsjednik Tito, a nakon njegove smrti je arhipelag proglašen nacionalnim parkom. Posebno je popularan najveći otok među njima imena Veliki Brijun koji se prostire na 5.72 četvornih kilometara i do njega se putuje 20 minuta trajektom od Fažane. Prekriven je gustim šumama i okružen osamljenim uvalama te nema stalnih stanovnika pa je utočište mira. Pruža posjetiteljima zanimljivosti poput tragova dinosaura, rimskih ruševina, botaničkog vrta, ornitološkog parka i golf igrališta sa 18 rupa koje je izgrađeno prije jednog stoljeća. Na Velikom Brijunu je 1978. osnovan safari park u kojemu su smještene ezgotične životinje, biljojedi koje su strani državnici poklanjali Titu. Slon Sony je bio poklon Indire Gandhi i svojedobno je nosio titulu najvećeg indijskog slona u Europi. Uginuo je 2010., a ostala je živa njegova družica Lanka.
SUSAK
Na otočić Susak, koji se prostire na 3.8 četvornih kilometara, dolazi se trosatnom vožnjom katamaranom iz sjeverne riječke luke, a jedinstven je jer je gotovo u potpunosti pješčan. Nema cesta nego staze i prema popisu stanovništva iz 2011. ondje je živio 151 čovjek. Otočić je postao i mjesto za promoviranje međunarodne umjetnosti, odnosno domaćin Susak Expoa. Nažalost, pandemija je utjecala na održavanje izložbe i otkazalo ju na neko vrijeme.
SILBA
Silba se ističe među otočićima s površinom od 15 četvornih kilometara, a nazivaju ju vratima Dalmacije. Drago je odredište za one koji vole mir i rajske plaže te ju obožavaju sve generacije. Na otoku je zabranjena vožnja automobilima pa i u određenom razdoblju ljeta se ne smiju voziti bicikli kako bi se očuvao mir za lokalno stanovništvo kojeg je 2011. bilo 292. Silba je omiljena destinacija i za ljubitelje odbojke jer ima terene na pijesku, a mnogi posjećuju i panoramski vidikovac Toreta.
KORNAT
Arhipelag Kornati, nacionalni par južno od Zadra se sastoji od 89 otočića, a zemlja glavnog otoka obiluje stablima kadulje, maslina i smokava te je zaštićena kao i njezine vode. Pomorci plaćaju velike pristojbe za posjete ovisno o veličini broda, a postoji samo devet zona u kojima se smije roniti. Postoji nekoliko pješačkih staza te otočić osigurava mir i tišinu svojim posjetiteljima.
ŠOLTA
Ovaj otok je opjevao legendarni pjevač Oliver Dragojević u pjesmi 'S ponistre se vidi Šolta', no na destinaciju, koja zauzima nešto manje od 58.98 četvornih kilometara, ne putuje mnogo ljudi. Ondje se može doći katamaranom od pola sata i uživati u selu Maslinica. Ribarsko mjestašce se nalazi na zapadnom dijelu Šolte i bogato je borovom šumom i ima luksuzni hotel pretvoren u dvorac. Posjetitelji mogu na farmama kupiti ekstra djevičansko maslinovo ulje i med od poljskog cvijeća te brati grožđe.
SVETI KLEMENT
Sveti Klement se nalazi južno od Hvara, a otok, koji se prostire na 5.28 četvornih kilometara, je 1906. godine botaničar Eugen Meneghello u svoj tajni vrt. Posadio je biljke poput ružmarina i lavande te otvorio pansion koji su njegovi potomci pretvorili u bungalove. Ima 20-ak malenih uvala u kojima je osama zajamčena.
BIŠEVO
Otočić Biševo se smjestio južno od Visa na 5.8 četvornih kilometara i najudaljeniji je hrvatski otok od hrvatskog kopna. Najpoznatija lokacija na njemu je Modra špilja, odnosno Plava špilja do koje se može jedino doći brodom preko malog ulaza u more. Najbolje vrijeme za posjet pećini je u kasnim jutarnjim satima jer predivno izgleda zbog odbijanja zraka sunca.
PROIZD
Proizd nosi nadimak tirkizni raj Mediterana jer obiluje divnim plažama i okružuje ga more boje tirkiza. Smješten je uz zapadnu obalu Korčule i potpuno je nenaseljen pa je odlična opcija za bijeg od gužvi. Do njega se dolazi polusatnom vožnjom brodom iz korčulanske luke Vela Luka, a najpopularnija plaža je Bili Boci.
Ljepote nekih od otočića pogledajte u galeriji.