Pijte puno vode, jedite voće i izbjegavajte ugljkohidrate i bit će sve uredu – često puta ova 'filozofija života' apostrofira se kao jamac zdravlja, vitalnosti i sreće. Iako su to, bez dileme, dobre navike za život, dobro znamo da stvari nisu baš tako jednostavne. Nije lako smršavjeti, zdravlje je puno kompleksniji pojam, a pitanje unutarnje ispunjenosti i zadovoljstva danas, više neko ikad prije, na kušnji. No znanstvenici posljednjih godina mijenjaju pristup u istraživanima, posebice kad je imunitet u pitanju, nastojeći dokazati kako bismo se trebali fokusirati na očuvanje zdravlja crijeva, jer su ona naš drugi mozak, a njihova disfunkcija u podlozi mnogih bolesti – od alergija, preko pretilosti pa sve do psihičkih poremećaja.
Više od 90% hormona sreće i oko 70% imunosnih stanica nalazi se u crijevima. Upravo crijeva, ako dobro rade, potpomažu i našu vitkost i vitalnost, a hoće li dobro raditi ili ne ovisi prije svega o dobrim bakterijama koje ih naseljavaju. Znanstveni svijet slutio je još početkom 20. stoljeća koliko su dobre bakterije za nas važne. U to je vrijeme na pozornicu stupio Ilja Mečnikov. Taj dobitnik Nobelove nagrade promatrao je bugarske brđane koji su često živjeli više od sto godina i to u izrazito dobrom raspoloženju. Mečnikov je bio uvjeren da se njihova tajna krije u kožnatim torbama u kojima su prenosili mlijeko svojih krava. Seljaci su prevaljivali dug put, pa bi se mlijeko već pretvorilo u kiselo mlijeko ili jogurt kada bi napokon stigli kući. Bio je uvjeren u to da je redovita prehrana tim bakterijskim proizvodom bila zaslužna za njihov dug život. Otad dobre bakterije nisu bile samo bezimeni sastojci jogurta nego i važni čuvari zdravlja. Oni potiču apsorpciju hranjivih sastojaka, jačaju crijevnu barijeru i tako pomažu tijelu u obrani od toksina, 'bildaju' imuniteta, a imaju i protuupalno djelovanje. Dovoljno je reći da probiotici u doslovnom prijevodu znače 'sredstvo za život'. A dobre bakterije danas je jednostavnije nego ikada prije uključiti u prehranu, zahvaljujući funkcionalnim proizvodima poput b.Aktiv jogurta. Ovaj klasik, koji je već 25 godina na tržištu posvećen našem imunitetu, odnedavno ima i novo ruho. Novim, čistim dizajnom ambalaže naglašena je važnost jednostavne i temeljne namirnice od koje nastaje b.Aktiv™ LGG® – mlijeka, a pozicioniranjem novog Dukatovog logotipa s kapljicom mlijeka na vrh ambalaže ističe se 110 godina duga Dukatova baština u domaćem mljekarstvu. Ovaj visokovrijedni funkcionalni jogurt sadrži mljekarsku kulturu LGG® (Lactobacillus rhamnosus), vitamin B6 koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava te antioksidans vitamin E koji doprinosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa. Na policama je u nekoliko varijanti – natur, voćni, s dodatkom žitarica i supernamirnica. Pod ovom 'etiketom' lansirana je i prva linije mliječnih smoothieja sa supersastojcima poput spiruline i kurkume - b.Aktiv™ LGG® Smoothie Superfood.
Kako se približava ljeto, mnogi su sve više fokusirani na fizički izgled. Mogu li nam dobre bakterije pomoći u mršavljenju? Jedna studija, objavljena u časopisu British Journal of Nutrition, dokazala je kako su osobe koje su tijekom 12 tjedana, uz redukcijsku prehranu, uzimali probiotike, izgubile dvostruko više kilograma od onih koje su dobilave placebo (u prosjeku 5,2 kg nasuprot 2,6 kg). U istraživanju je sudjelovalo 250 muškaraca i žena s prekomjernom težinom, a studija je objavljenja u časopisu British Joutnal Nutrition. Kod osoba koje su uzimale probiotike također je primijećeno da je – osim do povećanja količine dobrih bakterija u crijevima - došlo i do snižavanja hormona leptina, odgovornog za regulaciju apetita.
U knjizi 'The Clever Guts Diet' dr. Michael Mosley piše o svemu što se može dogoditi kad se poremeti prirodan sklad u crijevima, navodeći pad imuniteta, probleme s alergijama, promjene raspoloženja i višak kilograma kao ključne, ali i apostrofira dvije navike koje bitno određuju naše zdravlje i raspoloženje – fizičku aktivnost i uzimanje probiotika.
Znanstvenici su uspoređivali uzorke stolica profesionalnih igrača ragbija s uzorcima zdravih muškaraca koji nisu bili fizički aktivni. Kod sportaša su pronašli puno dobrih bakterija koje pozitivno utječu na zdravlje, posebice crijeva. Naravno, ne trebate biti profesionalni sportaši kako biste “boostali” dobre bakterije, jer bilo kakva fizička aktivnost dobro utječe na zdravlje probavnog trakta. Poželjno je odabrati aktivnost koja postiže otkucaje srca 20% iznad uobičajenih, što se postiže već 30-minutnim žustrim hodanjem tri do pet puta tjedno.
'Jedna studija iz 2021. istraživala je kakav utjecaj na sastav crijevnog mikrobioma imaju aerobne i anaerobne aktivnosti. Rezultati su vrlo zanimljivi. Ispitanici koji su trenirali anaerobno, nisu iskusili nikakve promjene u svom crijevnom mikrobiomu, a ispitanici koji su trenirali aerobno, imali su znatne promjene. Njihov je crijevni mikrobiom postao raznolikiji te je porastao broj „dobrih” bakterija. Ako želimo tjelovježbom izvući maksimum potencijala našeg crijevnog mikrobioma, moramo se dobro izmoriti. Sudeći prema najnovijim istraživanjima, naš superorganizam najviše profitira od aktivnosti od kojih ćemo mi, ali i bakterije u našim crijevima, ostati bez zraka', kaže dr. Andrija Karačić, specijalizant abdominalne kirurgije u KB-u Sveti Duh, autor brojnih edukativnih članaka na portalu b.Aktiv.
On je, između ostalog, govorio o probioticima i kao važnoj 'nutrikozmetici', naglašavajući osovinu 'crijeva-mozak-koža' ključnom za zdravlje kože.
'Koža ispitanica koje su u istraživanju uzimale probiotik bila je značajno vlažnija, elastičnija i sjajnija, a bore pliće nego u ispitanica koje su uzimale placebo. Razlike su se vidjele već nakon 4 tjedna primjene probiotika, a bile su dramatične nakon 12 tjedana', pojašnjava dr. Karačić na portalu b.Aktiv, naglašavajući kako – osim na izgled kože – dobre bakterije imaju utjecaj i na različita upalna stanja kože, posebice na akne u pubertetu.
'Akne su poremećaj koji se često povezuje s osovinom „crijevo-mozak-koža“. Smatra se kako emotivne promjene tijekom puberteta, kao što su lako razumljive epizode anksioznosti i depresije tijekom odrastanja, dovode do promjena u mikrobiomu crijeva što prouzrokuje povećanu propusnost stijenke debelog crijeva čime dolazi do pretjerane aktivacije imunosnog sustava, ali i olakšanog prolaza upalnih faktora u krvotok', pojašnjava ovaj stručnjak.
Bolovi u trbuhu, proljev ili opstipacija, nadutost… sve su češći problemi modernih generacija. Povezani su, naravno, s prehranom i predstavljaju nelagodu koju uzrokuju “greške u komunikaciji” između crijeva i mozga. Stručnjaci upozoravaju kako je iznimno važno reducirati masnoće, začinjenu i polugotovu hranu. Dan je preporučljivo započeti malim porcijama svježe, neprerađene i vlaknima bogate hrane. Primjerice, smoothie je idealan prvi obrok.
Super Smoothie sa spirulinom novi je član linije b.AktivTM LGG® Super Smoothie, prve linije mliječnih smoothieja na tržištu sa supersastojcima. Ova supernamirnica bogat je izvor proteina, brojnih vitamina i minerala, a odlikuju ju i moćna antioksidacijska i protuupalna svojstva. Novi b.AktivTM LGG® Super Smoothie sa spirulinom spoj je najpopularnijeg funkcionalnog jogurta na tržištu, sočnih komadića jabuke, breskve i limete te čak dvije supernamirnice: spiruline i kurkume. Savršen je izbor za doručak kod kuće, međuobrok na poslu ili nakon sportskih aktivnosti.
Smoothie je idealan obrok za početak dana, jer nam daje energiju, no on je iz istog razloga super i nakon treninga ili iscrpljujućeg radnog dana. Praktičan je za konzumaciju i, dakako, puno bolje rješenje od uobičajenih brzih proizvoda za kojima posežemo kad smo u gužvi. U našoj anketi, koju donosimo u nastavku, želimo saznati koje voće vi najradije želite vidjeti u svojem smoothie-ju te u kojem obliku najradije unosite dobre bakterije.
Tvoj omiljeni b.Aktiv je:
*Sadržaj nastao u suradnji s Dukatom.