Bez velikog otvorenja i medijske pompe, prije godinu dana u Zagrebu je svoja vrata otvorila Specijalna bolnica Primamed koja je ponudila nešto potpuno novo i drugačije. Iako u Hrvatskoj još uvijek nije zaživio, koncept boutique bolnice je prisutan i važan dio zdravstvenog sustava u svim većim gradovima u svijetu. Za razliku od standardne bolnice, boutique bolnica je manja i intimnija i pacijentima na jednom mjestu nudi vrhunsku uslugu, najstručnije osoblje i uređaje najnovije generacije. Zamišljajući prvu takvu bolnicu u Hrvatskoj, njezin ravnatelj, dr. sc. Gzim Redžepi, dr. med., razmišljao je i o svim onim prostorima, osim vlastitog doma, u kojima nam je bitno osjećati se sigurno i opušteno.Udobnost, ljubaznost i sigurnost tako su nam jednako primjerice važni na putovanjima, ali i kod izbora mjesta na kojemu ćemo obaviti potrebne specijalističke preglede.
„Nije nam samo bilo važno postići osjećaj ugode u prostoru i osigurati dostupnost vrhunskih liječnika, već smo puno truda uložili i u stjecanje međunarodnih certifikata vodećih organizacija za akreditaciju čime smo korisnicima, ali i djelatnicima omogućili standardiziranje cjelokupnog procesa pružanja usluga – od zajamčene stručnosti, informatičke sigurnosti i najviše kvalitete u pogledu samih liječnika koje smo okupili. Primamed je zasad jedina hrvatska bolnica koja je član IHF-a, a već do kraja ovog mjeseca bit ćemo certificirani prema ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001 te ISO 45001 standardima“, navodi ravnatelj ove moderne zagrebačke bolnice u kojoj radi 35 liječnika, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja, a među njima je čak dvoje akademika, 12 sveučilišnih profesora i 18 doktora znanosti.
Da se radi o sve samo ne tipičnoj bolnici postalo nam je jasno čim smo ušetali u njezino predvorje koje svojim uređenjem više podsjeća na elegantan hotel nego na bolnicu. Moderan interijer s potpisom Mirjane Mikulec inspiriran je nekim od najboljih bolnica u svijetu, no ne bi, kako kaže dr. Redžepi, značio puno bez iznimno ljubaznog i vrlo stručnog osoblja koje se svakom pacijentu u potpunosti posvećuje. Unatoč otmjenom i pročišćenom dizajnu, pomno odabranim detaljima i vrlo personaliziranoj usluzi, Primamed u cjenovnom smislu ne odskače niti malo od drugih privatnih bolnica u Hrvatskoj.
„To je zbog toga što smo od početka imali viziju o uspostavljanju nove i holističke paradigme zdravstvene skrbi na domaćem tržištu. Želja nam je usporediti poslovanje s najboljim zdravstvenim praksama u Europi i svijetu, istovremeno omogućujući najširu dostupnost naših usluga. Otvorili smo bolnicu po mjeri čovjeka i prvih godinu dana rada u potpunoj tišini, dokazali smo da topli prijem, profesionalnost, točnost i stručnost u svakom pogledu mogu biti početak uspješne i pozitivne priče u zdravstvu.“
Njegove riječi potvrđuju i internetske recenzije zadovoljnih pacijenata koji su im jedina i najbolja reklama koju mogu poželjeti.
„Našim najvećim uspjehom dosad smatram izgrađeni odnos s pacijentima koji su nam ukazali povjerenje. Izrazito mi je bitna i potvrda struke i zadovoljstvo naših korisnika. Među njima je i jako veliki broj poznatih osoba, a ponosan sam i na činjenicu da mnogi profesori emeritusi, kolege liječnici u mirovini, dolaze k nama radi daljnje obrade i liječenja. Sve to za nas znači 'mission completed' za prvu godinu.“
Osim za poremećaje disanja u spavanju, u Primamedu su specijalizirani za liječenje te dijagnostiku različitih područja medicine. Među svojim djelatnostima ističu subspecijalističke preglede iz interne medicine - pulmologije, kardiologije, nefrologije, gastroenterologije, hematologije, endokrinologije, reumatologije – imunologije, a pružaju usluge specijalističkih pregleda i dijagnostike i iz područja otorinolaringologije, oftalmologije, ginekologije, radiologije, medicine rada, epidemiologije, hematološkog – biokemijskog laboratorija, ortopedije, anesteziologije, neurologije, urologije te dermatovenerologije.
Od otvaranja bolnice do danas, Primamedu se pridružio i veliki broj domaćih liječnika specijalista. Uz akademika Miroslava Samaržiju te akademkinju Mirnu Šitum, koji su ujedno i članovi Upravnog vijeća bolnice, dio tima su i drugi ugledni liječnici, sveučilišni profesori, predstojnici klinika i zavoda koji su prepoznati ne samo u Hrvatskoj već i unutar međunarodne akademske zajednice, poput primjerice prof. dr. sc. Damira Katušića, dr. med., prof. dr. sc. Smiljane Štajner Katušić, prim. dr. med., prof. dr. sc. Marinka Marušića, dr. med., prof.dr.sc. Edvarda Galića, prim.dr.med, prof.dr.sr. Zdravka Babića dr. med, doc.dr.sc. Borisa Šimunjaka, dr.med., doc.dr.sc. Ivanke Bekavac Vlatković, dr.med., prim.dr.sc. Igora Čikare, dr.med, doc.dr.sc. Mislava Cerovca, dr.med., dr.sc. Marine Peklić, dr.med., i brojnih drugih.
„Upravo zbog njih i njihovog načina rada, prilagodili smo interni sustav poslovanja. Recimo, kad dođete na pregled u Specijalnu bolnicu Primamed, osim činjenice da možete dobiti pregled kod akademika ili drugih priznatih stručnjaka, automatski možete riješiti i sve pretrage te se s nalazima za samo pola sata vratiti ponovno na kontrolni pregled. Time našim pacijentima štedimo ne samo vrijeme, već i novac budući da ne trebaju plaćati dodatne kontrolne preglede. To je ono što ljude najviše veseli, a što nas čini potpuno drugačijima“, napominje dr. Redžepi.
PRVA PRIVATNA BOLNICA KOJA JE OTVORENA 24 SATA
Osoblje Specijalne bolnice Primamed u svojem se radu uvelike oslanja na umjetnu inteligenciju i uređaje najnovije generacije pa pacijente umjesto na analognom, pregledavaju primjerice na digitalnom rendgenu koji zrači oko 12 puta manje. Na raspolaganju im je i MSCT s niskom emisijom zračenja, inače, jedini takav uređaj u Hrvatskoj, na kojem rade procjenu oštećenja plućnog parenhima i vaskularnog endotela pluća, što je od vitalnog značaja za bolesnike s post-COVID- sindromom, kao i MSCT koronarografiju te sva druga područja u kojima je MSCT indiciran. Također, obavljaju i sve radiološke pretrage - rendgen i ultrazvučnu dijagnostiku, color doppler pretrage, mamografiju i slično.
No, već krajem ove godine Specijalna bolnica Primamed uvodi velike promjene. Na dodatnih 1000 kvadrata bolnice otvorit će se dvije operacijske sale za potrebe kirurgije vrata i lica, ortopedske, oftalmološke i ginekološke kirurgije te abdominalne kirurgije – proktologije i plastične rekonstruktivne kirurgije. Primamed će dobiti i vlastitu intenzivnu jedinicu, jedinicu za post intenzivno liječenje, a u tijeku su i završne pripreme za organizaciju 24-satnog vremena za njihove korisnike. Iako pacijenti koji se u Primamedu liječe od poremećaja disanja u snu već sada na raspolaganju imaju liječnike i drugo zdravstveno osoblje i tijekom noći, vizija Uprave je da Primamed postane prva hrvatska privatna bolnica koja je za svoje pacijente stalno otvorena.
RODILIŠTE I PERSONALIZIRANA USLUGA ZA TRUDNICE
Druga velika novost koju su najavili za ovu godinu je uvođenje pedijatrijskog odjela i rađaonice.
„Trudnicama koje izaberu našu bolnicu želimo omogućiti ne samo vrhunsku zdravstvenu uslugu vezanu za porod, već i da se i za vrijeme boravka kod nas osjećaju kao u premium hotelskom smještaju. Zbog toga smo veliku pažnju posvetili uređenju soba te nam je prilagodba individualnim željama i potrebama svakog pacijenta u tom smislu izrazito važna“, navodi ravnatelj.
Da su drugačiji od drugih, pokazali su i nedavno kad su pokrenuli akciju „Veliki krug, malih ljudi“ u kojoj je prikupljeno više od milijun kuna pomoći za stanovništvo ratom pogođene Ukrajine. O svojem su pothvatu javno progovorili tek nakon što su prikupili pola milijuna kuna i nakon što su akciju podržale brojne tvrtke i poznate osobe poput Matea i Izabel Kovačić, Gibonnija, Enisa Bešlagića, Zlatana Zuhrića Zuhre, Borisa Novkovića, Petra Vlahova, Slavka Goluže, Marija Stanića i brojnih drugih.
HUMANITARNA AKCIJA KOJA JE UJEDINILA OSOBLJE BOLNICE
„Dolazim iz obitelji u kojoj je bilo normalno staviti se na raspolaganje ljudima u nevolji. Moj pokojni otac bio je zlatni donator Univerzijade 1987. godine, veliki donator zagrebačke Sveučilišne knjižnice, a pokrenuo je i brojne humanitarne projekte o kojima smo doznali tek nakon njegove smrti jer se time nikad nije hvalio. Stoga, nisam dvojio niti sekunde oko pokretanja akcije za Ukrajinu. Sretan sam što sam u Primamedu okružen ljudima s kojima dijelim iste vrijednosti altruizma i empatije i što nitko od nas ne može stajati prekriženih ruku i gledati patnju izbjeglica. Osobno sam za vrijeme studija volontirao u međunarodnim organizacijama – UNDP, MIA, USAID i tad sam po prvi put spoznao što znači kad netko izgubi krov nad glavom i kad je u konstantnom strahu i neizvjesnosti za sebe i budućnost svoje djece.“
Proteklih nešto više od godinu dana dr. Gzim Redžepi našao se i u središtu neželjenog medijskog interesa kojega komentira riječima:
„Odgojen sam u obitelji u kojoj je obećanje obveza i u kojoj su čast, moral i dobrota neizostavni dijelovi odgoja te su me uvijek učili da vidim samo dobro u ljudima. Za mene postoje samo ljudi, ona najsavršenija bića na svijetu kojima je ponekad potrebna pomoć te ljudi koji mogu odvojiti nešto od sebe i pomoći drugima. Unatoč pojedinim medijskim spekulacijama, nikada nisam napravio ništa nemoralno niti na štetu drugoga. No, vjerujem kako će vrijeme sve to pokazati. Parafrazirat ću ovom prilikom jednu narodnu izreku - kamenom uvijek gađamo slatke, dobre voćke koje se nalaze visoko na stablu i do kojih ne možemo doći. Mislim da ona najbolje opisuje situaciju koju trenutačno prolazim po pitanju medijske pozornosti.“
U profesionalnom smislu, ističe, najponosniji je na rad u Klinici za plućne bolesti Jordanovac te na sudjelovanje u koordinaciji i provođenju transplantacijskog programa pluća na Jordanovcu.
U toj bolnici završio je i specijalizaciju, subspecijalizaciju te doktorat na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. 2015. dr. Redžepi je završio i postdiplomski studij Menadžmenta kvalitete u zdravstvu, a o godinama provedenim na Jordanovcu govori ovako:
„Akademik Samaržija, pokojni profesor Slobodnjak te kolege s Jordanovca, uključili su me u tim za izradu, provođenje i implementaciju transplantacijskog programa pluća u Hrvatskoj. Naime, do 2013., osim redovnog rada na odjelu, obnašao sam i funkciju koordinatora za transplantaciju pluća Jordanovac, u doba kada su se transplantacije pluća radile u Beču. No, zahvaljujući znanju i stručnosti tima akademika Samaržije, Klinike za torakalnu kirurgiju KBC-a Zagreb, Klinike za plućne bolesti Jordanovac i Klinike za anesteziju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu KBC-a Zagreb, od ove godine transplantacija pluća radi se u Hrvatskoj. Ovom prilikom zahvaljujem i čestitam ekipi KBC-a Zagreb na realizaciji ovog iznimnog i zahtjevnog transplantacijskog programa zahvaljujući kojemu je u samo zadnjih godinu dana čak 12 osoba dobilo novu priliku za život.“
Nikada nije bio član niti jedne političke stranke kao ni zatvorene udruge s većim ambicijama, a posao liječnika, kako navodi, za njega je poziv koji mu pruža motivaciju da svakog dana daje najbolje od sebe.
„Postoje dvije blagodati kojih ljudi često nisu svjesni, a to su zdravlje i slobodno vrijeme! Tko se probudi zdrav, tko ne brine za svoju sigurnost i ima sve što mu je potrebno u tom danu, kao da ima cijeli svijet. Nažalost, često zanemarujemo činjenicu da usvajanjem zdravih životnih navika možemo spriječiti različite bolesti. Ne mislim pritom samo na uobičajene štetne navike poput nepravilne prehrane, pušenja, konzumacije alkohola i slično, već i na to da imamo mir i radost u svojoj duši. Svakog dana imamo izbor raditi stvari koje nas oplemenjuju, čine boljima i na koje smo ponosni. U Primamedu veliki naglasak stavljamo upravo na edukaciju i podizanje svijesti o postupcima kojima se bolesti mogu spriječiti te me iskreno raduje što sam okupio tim koji svojim znanjem i radom može pacijentima ponuditi najnovije dijagnostičke i terapijske postupke te znanstveno dokazane stručne tretmane kojima poboljšavamo rezultate dijagnoze i liječenja bolesti.“
Više o prvoj hrvatskoj boutique bolnici i uslugama koje nudi pronađite na primamed.hr.
*Sadržaj nastao u suradnji sa Specijalnom bolnicom Primamed.