Pčele kao jedne od najmarljivijih životinja u životinjskom svijetu, iznimno su važne i za nas ljude, posebice one solitarne pčele koje su jedne od najvećih prirodnih oprašivača u svijetu. Nažalost, njihova staništa su sve više ugrožena, no zajedničkim snagama možemo im pomoći te očuvati cjelokupan ekosustav. Upravo zato A1 Hrvatska i Go2Digital pokrenuli su platformu za spas pčela, a akciji se pridružio i poznati gastrobloger Darko Kontin koji s najsočnijim pčelinjim proizvodom – medom radi najfinije deserte.
Donosimo vam recept za trostruko medeni desert napravljen u čast svim pčelicama!
Sastojci za honeycomb:
150 grama kristalnog šećera
1 jušna žlica meda od lipe
2 jušne žlice vode
2 i pol čajne žlice sode bikarbone
Sastojci za panna cottu:
500 ml vrhnja za šlag
200 ml mlijeka
25 ml sirupa od breskve
25 ml sirupa od bazge
3 jušne žlice meda od lipe (dodati više po potrebi)
1 jušna žlica kristal šećera
5 komada/listića želatina
Priprema:
Priprema honeycomb karamele je identična pripremi obične karamele sve do pred sam kraj kada se u karamelu dodaje soda bikarbona. Uvijek budite dodatno oprezni u kuhinji kada radite sa šećerom zagrijanim na visoku temperaturu jer u kontaktu s kožom može izazvati teške opekline.
Pripremite sve sastojke za izradu honeycomb karamele. U manjem dubokom loncu pomiješajte šećer, med i vodu. Sa strane u manju posudicu odvojite sodu bikarbonu. Lonac stavite na štednjak i na srednjoj jačini krenite zagrijavati šećer i med.
U početku šećer možete slobodno malo pomiješati kako bi se ravnomjerno rastopio, ali čim krene kipiti (stvore se balončići na površini) preporučeno je da ga se prestane miješati.
Šećer će u početku proizvoditi veće balone na površini, a kako će se pretvarati u karamelu oni će postati manji i prozirniji. To je trenutak kada će svaki tren karamela iz bijele krenuti prelaziti u prepoznatljivu zlatno smeđu boju.
Sodu bikarbonu potrebno je dodati neposredno prije nego karamela promjeni boju, kada su mjehurići još bijeli i prozirni.
Sodu uspite u vruću karamelu i pjenjačom je dobro umiješajte. Karamela će se u kontaktu sa sodom bikarbonom počet pjeniti. Sve ovo će se odviti u desetak sekundi nakon čega je potrebno dobivenu smjesu, vrući honeycomb, oprezno preliti preko papira za pečenje.
Honeycomb je najbolje ne dirati kako ne bi izgubio u sredini prepoznatljivu strukturu pčelinje košnice i voska. Honeycomb ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi barem 3 do 4 sata prije kušanja.
Za panna cottu u dubokom loncu pomiješajte vrhnje za šlag, mlijeko, med, sirupe i ostale željene začine. Listiće želatine potopite u malo hladne vode.
Lonac stavite na štednjak i dovedite sve namirnice u njemu do vrenja. Pripazite da vam u tom trenu mlijeko i vrhnje za šlag ne iskipe. Vrućoj smjesi dodajte otopljene listiće želatine i uz miješanja nastavite sve kuhati na srednje jakom plamenu dodatnih 5 minuta.
Posude u kojima će se panna cotta hladiti namočite vodom i u njih ulijte panna cottu do vrha. Panna cottu ostavite 20 minuta da se hladi na sobnoj temperaturi, a zatim je prebacite u hladnjak na par sati ili sve dok ne očvrsne.
Panna cottu poslužiti na tanjuru uz honeycomb karamelu, a cijeli desert možete dodatno preliti s malo meda.
U slast!