NAJLJEPŠA MALA MJESTA U HRVATSKOJ: Od mističnog jezera do posljednjeg otoka bez masovnog turizma

Hrvatska je prepuna prirodnih i kulturnih ljepota, a ljeto je pravo vrijeme da ih otkrijete ako već niste.

Shutterstock

Mnogi od nas sanjaju daleke zemlje, gradove i krajeve, a događa se da nam Lijepa Naša ostane neistražena.

Postoji niz povijesnih znamenitosti i prirodnih ljepota u svim dijelovima Hrvatske, od obale do kontinentalnog dijela, od Istre do Slavonije koje bi valjalo posjetiti barem jednom. Izdvojili smo samo neke, a postoji i cijeli niz lokaliteta za koje, vjerujem, neki nisu ni čuli. Ovo je još jedna potvrda koliko lijepu i bogatu zemlju imamo ako govorimo o burnoj povijesti i prirodnim fenomenima.

Stari grad Ozalj

Idiličan grad Ozalj bogat je prirodnim i povijesnim ljepotama, a jedna od njih je Stari grad Ozalj - dvorac na obali rijeke. U njemu su stolovale slavne hrvatske obitelji Zrinski i Frankopan, a pronađeni su i neki iz srednjeg vijeka. Danas se u dvorcu nalazi Zavičajni muzej koji govori o povijesti ovog mjesta.

Shutterstock 

Modro i Crveno jezero, Imotski

Nikako nemojte propustiti jednu od najvećih prirodnih ljepota srednje Dalmacije. Modro jezero je veće i očarava svojom bojom, dok je Crveno jezero zbog strmih litica nepristupačno i mistično.

Shutterstock 

Stari grad Slunj i Rastoke

Ostaci staroga grada Slunja važan su dio povijesne baštine, a prvi se put spominju u 14. stoljeću, kada je bio u vlasništvu obitelji Zrinski i Frankopani. Utvrda se nalazi nekoliko minuta hoda od slapova u Rastokama koje su savršeno utočište tijekom ljetnih žega.

Shuttrestock 

Stonske zidine, Ston

Stonske zidine datiraju iz razdoblja Dubrovačke Republike, a ujedno su i jedne od najdužih na svijetu. Stonske solane i gastronomske delicije prava su atrakcija na jugu Lijepe Naše te ih svakako vrijedi posjetiti.

Shutterstock 

Otok Vrgada

Otok Vrgada, uz eventualno Zlarin, jedno je od posljednjih naših mjesta na obali koje nije pod udarom masovnog turizma. Na njemu nema automobila, more i plaže su čisti i nema gužve. Površina Vrgade iznosi nešto više od dva četvorna kilometra i otok broji samo oko 200 stanovnika. Do otoka je najlakše doći trajektom iz Biograda na Moru ili Pakoštana.

Shutterstock 

Dvorac Pejačević, Našice

Dvorac je sagrađen početkom 19. stoljeća, a danas se u njemu nalaze Zavičajni muzej Našice, knjižnica, galerija i spomen-soba Dore Pejačević, prve hrvatske skladateljice. U blizini je i Mali dvorac s prekrasnim vrtom. Posjet se može zaokružiti obilaskom groba kontese Dore.

Shutterstock 

Krapina

Ovaj grad u Hrvatskom zagorju čuva bogatu povijest koja seže u daleku prošlost, od 120.000 do 50.000 godina. Naime, ovdje su pronađeni ostaci neandertalskog čovjeka na brdu Hušnjakovo, a taj arheološki lokalitet i Muzej evolucije obavezno treba posjetiti.

Shutterstock 

Izvor Cetine, Vrlika

Cetina je najdulja dalmatinska rijeka koja na nekoliko lokacija izbija podno Dinare. Cetinsko oko nezaboravan je prirodni fenomen iznad kojeg bdije crkva Uzašašća Gospodinova. U blizini se nalaze i važni ostaci predromaničke crkve Svetog Spasa.

Shutterstock 

Stari grad Dubovac, Karlovac

Stari grad Dubovac renesansni je dvorac s gotičkim elementima sagrađen prije 13. stoljeća. Nalazi se na brežuljku iznad rijeke Kupe i jedan je od najbolje očuvanih hrvatskih spomenika. Ime je dobio po hrastovoj šumi koja ga je nekoć okruživala. Dubovcem su vladale brojne velikaške obitelji, a danas se ondje nalaze vidikovac i muzejski izlošci.