PREVENTIVNA MASTEKTOMIJA Što ako ste zdravi, ali poput Angeline Jolie imate gen za rak

Slavna glumica naslijedila je mutirani gen za rak dojke, pa se 2013. podvrgnula preventivnom odstranjenju grudi. No o njezinom postupku javnost još dvoji pa smo istražili gdje se u Hrvatskoj može obaviti testiranje gena BRCA i postoji li uopće mogućnost preventivne mastektomije

Profimedia

Story provodi veliko nacionalno istraživanje o tome kako žive osobe oboljele od karcinoma i članovi njihovih obitelji te što je sve nužno promijeniti kako bi se unaprijedila njihova kvaliteta života. Ako ste se liječili od neke maligne bolesti ili je netko od vaših najbližih obolio, sudjelujte u našem istraživanju i dajte svoj doprinos Story Pink pokretu #dasamprijeznala

Jedni to nazivaju hrabrim činom, drugi nepotrebnom 'intervencijom' ili čak glupošću, no glumica Angelina Jolie, prevencije radi, odnosno zbog naslijeđenog mutiranog gena BRCA 1 i BRCA 2 za rak dojke (ovaj gen odgovoran je i za nasljedne oblike raka jajnika), u veljači je 2013. godine obavila dvostruku mastektomiju. Naime, uoči tog velikog operativnog zahvata, poznata je glumica javnosti otvorila dušu te priznala da ne želi prolaziti kroz sve što je prolazila njezina majka, koja je umrla od raka dojke. No, ako ste nositelj mutacije gena za rak, to ne znači da ćete oboljeti, kao što ni mastektomija ne podrazumijeva da ste potpuno sigurni i zaštićeni od bolesti. Ipak, prema tvrdnjama slavne glumice Angeline Jolie, kojoj je ta mogućnost s visokih 85 smanjena na manje od pet posto, sve dvojbe nestaju. Angelinin postupak nije, čini se, stran ni u našoj, domaćoj praksi, pa smo se 'off the record' raspitali o mogućnostima preventivne mastektomije u našim bolnicama.

Profimedia 

Godišnje u prosjeku obave 20-ak preventivnih operacija kakve je učinila i slavna glumica - iako nemaju rak, pripadaju rizičnoj skupini ili već imaju neke promjene. Najčešće je riječ o ženama koje su imale promjene na dojkama zbog kojih su trebale ići na česte preglede i punkcije, pa su tim činom željele smanjiti rizik od obolijevanja na najmanju mjeru. No važno je naglasiti da ne može pacijentica obaviti testiranje gena i, ako se pokaže da je u većem riziku, donijeti odluku da 'za svaki slučaj' želi to obaviti, već se indikacija strogo određuje nakon opsežnog genetskog savjetovanja, gdje se analizira obiteljska anamneza, promjene na dojkama, stupanj rizika i sl. Kandidati za testiranje mutacija u genima BRCA 1 i BRCA 2 osobe su koje imaju dva ili više bliskih srodnika s rakom dojke, koji u obitelji imaju rak dojke prije 50. godine života ili su imali rak dojke u više od dvije generacije…

Testiranje gena BRCA može se obaviti u mnogim privatnim poliklinikama i plaća se, ali i besplatno preko HZZO-a kad za to postoje indikacije. No važno je naglasiti da je slučaj svake žene drugačiji. Kirurgija ne mora nužno biti pravi izbor za sve žene: liječnik bi uvijek trebao osobu informirati o postupku u koji se upušta, svim rizicima, ali i prednostima kojima mastektomija kod rizičnih skupina može rezultirati. Ako se testiranjem ustanovi da žena ima mutaciju jednog ili oba gena BRCA1 i BRCA2, altrenativa su prije svega redoviti pregledi dojki. Naime, poznato je da je rak dojke izlječiv u visokom postotku ako se otkrije u ranoj fazi, a pozitivan rezultat testa ne znači da ćete u konačnici razviti rak, iako veći rizik postoji u odnosu s nekim tko nema ovu mutaciju. Isto tako, ni negativan rezultat testa ne znači da ste sada potpuno sigurni i da zasigurno nikad nećete oboljeti od raka. Stoga su preventivni pregledi ključni.

pexeles 

'Nakon dvostruke mastektomije, moja prsa nisu bila samo ravna, bila su udubljena. Materijali koji su trebali prekriti moja prsa, nabirali su se po sredini poput uvelih kitica cvijeća. Kada je riječ o ženstvenosti, obline su najvrjednija valuta, a ja sam doživjela bankrot. Kolegice koje su također preboljele rak dojke savjetovale su me da se skrivam iza tamnih boja i uzoraka. Zato sam kupovala svu odjeću s prugastim, kariranim i pepita uzorkom. Što sam se više pokušavala sakriti, to sam više gubila samu sebe', za Oprah.com je ispričala Amerikanka Catherine Guthrie, koja je u 38-godini oboljela od raka. Morala je, baš kao i sve žene suočene s teškom dijagnozom, pronaći način da se osjeća dobro – iznutra, ali i izvana.

I, uistinu, izlječenje i oporavak od karcinoma podrazumijeva, osim fizičkog, i psihički oporavak, a vrlo često i jedno sasvim novo definiranje prioriteta. Dakle, priča o raku više je o same bolesti; to je pitanje posla i financijske neovisnosti, seksualnosti i činjenice da mnogi brakovi zbog bolesti završavaju razvodom, podrške sustava, psihološkog osnaživanja… Kako bismo dobili najrealniju sliku jednog paralelnog svijeta – svijeta onih koji se bore za život – provodimo veliko istraživanje, u kojem i vi možete sudjelovati OVDJE. Budite dio promjena! Nakon što obradimo rezultate, u suradnji s vodećim stručnjacima organiziramo konferenciju i predlažemo rješenja koja mogu dovesti do poboljšanja zdravlja i života oboljelih i njihovih obitelji. I vi možete dati doprinos ovom istraživanju OVDJE.