Zaštita okoliša nije tema o kojoj se onako usput progovara, jer što god radili, kako se ponašali, u kojem smjeru djelovali, to uvijek – na ovaj ili onaj način – utječe na okoliš i svijet oko nas. Jedni za druge zajedno! Da, ovaj bi svijet, uistinu, bio besmislen da nismo tu jedni za druge, da se ne inspiriramo i divimo primjerima dobre prakse kojima je, kad je održivost u pitanju, vjetar u leđa dao dm-ov projekt {ZAJEDNO} za zelene ideje. Čak 299 priča o ljudima, udrugama, ustanovama i pojedincima pristiglo je na ovaj natječaj; dm je odabrao 17 najboljih koji nas guraju prema zelenijoj i ljepšoj budućnosti, a mi ćemo vam kroz serijal članaka i video reportaža predstaviti finaliste. Nakon Centra za odgoj i obrazovanje i njihovog projekta 'Zavrtimo krug', projekta 'Knine, evo ti špine' Ekološke udruge 'Krka' Knin, odlazimo u Voćin, malo mjesto u Virovitičko-podravskoj županiji, gdje su mladi iz Udruge za razvoj lokalne zajednice RAST upravo pokrenuli projekt 'Dud lista gdje teče rijeka čista'.
'Tko sanja da jede dud, ostvarit će veliku zaradu!' – ova izreka prenosi se desetljećima kroz narodnu predaju. Mladi okupljeni u Udruzi za razvoj lokalne zajednice RAST iz mjesta Voćin podno Papuka možda nisu sanjali dud, ali će ga uskoro posaditi uz rijeku Voćinku, i tako – već prvim projektom na kojeg su aplicirali od svojeg osnutka početkom godine – dati velik doprinos zelenoj budućnosti. Naime, za projekt 'Dud lista gdje teče rijeka čista' zaslužili su dm-ovu donaciju u iznosu od 13.640,00 kn, a tim su novcem već nabavili alat potreban za sve buduće akcije čišćenja, a uskoro će kupiti i u parku Dudnjak posaditi nove sadnice duda, drveta koji se u njihovom Voćinu povijesno nalazio iz više razloga.
'Dud jako pročišćava zrak, što je velika prednost, no u ovom se kraju tradicionalno koristio i za uzgoj dudova svilca i proizvodnju sirove svile. Naše kulturno-umjetničko društvo iz Voćina još uvijek čuva nekoliko primjeraka narodne nošnje izrađene od lokalne svile. Osim toga, od duda se može raditi i rakija dudovača te proizvoditi razni pekmezi', pojašnjava Mislav Peić, predsjednik Udruge za razvoj lokalne zajednice RAST.
Akcijom čišćenja rijeke Voćinke mladi iz ovog mjesta već su pokazali kako će rukavice, lopate, grablje i drugi alat kupljen zahvaljujući dm-ovoj donaciji itekako biti u upotrebi. A iz biste rijeke koja vijuga ovim selom izvadili su, nažalost, puno toga čemu tamo nije mjesto. Građevinski otpad, puno plastičnih vrećica, stare odjeće, guma, plastičnih boca… izvukli su iz Voćinke u samo nekoliko sati.
'Kroz ovu akciju čišćenja rijeke Voćinke i obnove parka Dudnjak novim sadnicama duda, ponudit ćemo svojim sumještanima nov prostor za druženje i rekreaciju. Same volonterske akcije popratit će i ekološke radionice, kao i brojni edukativni materijali čiji je cilj upoznati lokalno stanovništvo o povijesti i važnosti parka s jedne strane te važnosti pravilnog zbrinjavanja otpada s druge', kaže Mislav napominjući kako će u studenom zasaditi 50 novih sadnica duda – 25 bijelog i 25 crnog duda.
'Projekt je poseban jer u njemu sudjeluje kompletna lokalna zajednica. Ponosni smo jer smo dio ove zelene ideje, no – osim što ima za cilj princip održivosti – ovaj projekt značajan je jer doprinosi očuvanju identiteta lokalne zajednice. Sadnjom dodatnih stabala duda u parku Dudnjak definitivno će tome doprinijeti', rekla je Romina Vrhovac, područna menadžerica iz dm-a.
Inače, sama Udruga za razvoj lokalne zajednice RAST osnovana je početkom godine, a osim ekologije – koja je važan dio njihova angažmana – u fokusu će im biti i edukacija mladih. Osim toga, primijetili su, kaže nam Mislav, kako se mladi sve manje druže i da su sve manje aktivni u svojoj zajednici, pa udruge civilnog društva poput njihove, tu mogu biti dobar vjetar u leđa. Jer, vrijeme je da mladi, baš poput ovih iz Voćina, preuzmu dozu odgovornosti.
*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.