Obožavatelji misterioznih priča i istinitih zločina posljednjih su godina došli na svoje budući da true crime žanr naprosto cvjeta.
Nova poslastica za gledatelje je Netflixova dokumentarna serija u četiri dijela pod nazivom 'Vatican Girl: The Disapperance of Emanuela Orlandi', koja se bavi misterioznim nestankom 15-godišnje djevojke Emanuele Orlandi koja je s obitelji živjela unutar samog Vatikana budući da joj je otac bio tamo zaposlen.
Kako je nestala djevojka iz Vatikana?
Emanuela je bila četvrto od petero djece Ercolea i Marije Orlandi, a u vrijeme nestanka pohađala je drugi razred srednje škole u Rimu. Djevojka je nestala prije gotovo 40 godina, 22. lipnja 1983. godine. Tog je ljetnog popodneva Emanuela otišla u glazbenu školu nakon čega joj se gubi svaki trag. Njen je brat Pietro otkrio da ga je sestra molila da je odveze jer je kasnila, no da je on odbio.
‘Razmišljao sam o tome toliko puta, govorio sam se da se možda ništa ne bi dogodilo samo da sam je pristao odvesti’, ispričao je kasnije.
Emanuela je kasnije u danu nazvala obitelj i saopćila im da je dobila ponudu za posao od predstavnice Avonove kozmetike, a sestra joj je savjetovala da prvo o tome raspravi s roditeljima. Kući se nikad nije vratila.
Istog su dana njeni roditelji prijavili nestanak policiji, no službeno je proglašena nestalom tek sljedećeg dana. Ubrzo su u lokalnim novinama Il Tempo, Paese Sera i Il Messaggero, objavljene vijesti o njenom nestanku zajedno s telefonskim brojem obitelji Orlandi, nakon čega su počeli primati pozive od kojih su neki zaista bili neobični.
Papin komentar potaknuo teorije zavjere
Jedan od tih poziva stigao je od mladića koji se predstavio kao Pierluigi, a drugi od mladića imenom Mario te su obojica tvrdili da su upoznali djevojku koja im se predstavila kao ‘Barbara’, a koja je prodavala Avonove proizvode i koja im je rekla da je pobjegla od kuće.
O Emanuelinom nestanku oglasio se i papa Ivan Pavao II. koji je prvi pretpostavku da se radi o otmici učinio službenom obraćajući se njenim navodnim otmičarima, što je kasnije također potaknulo teorije zavjere i pitanja kako papa zna da se radi o otmici i zna li više nego što govori.
Nakon papinog obraćanja, obitelj je dobila anoniman poziv od osobe koja je tvrdila da je Emanuela zarobljenica terorističke grupe koja traži oslobađanja Mehmeta Ali Agce, Turčina koji je u svibnju 1981. godine pucao na papu. Javio se i muškarac koji je zbog naglaska dobio nadimak Amerikanac, a koji je na telefon puštao snimku Emanuelinog glasa. Nekoliko sati kasnije kontaktirao je Vatikan predlažući razmjenu, Emanuelu za Mehmeta. Spomenuo je i ‘Perluigija’ i ‘Marija’ za koje je tvrdio da su ‘članovi organizacije’.
Budući da Emanuela nikad nije pronađena, niti postoji ikakvo objašnjenje o tome što joj se dogodilo, razumljivo je da su tijekom četiri desetljeća nastale brojne teorije.
Teorija o povezanosti Orlandi i Agce
Agca, čije su oslobođenje anonimni pozivatelji nastojali ishoditi, ranije je tvrdio da su Emanuelu Orlandi oteli bugarski agenti koji pripadaju turskoj ultranacionalističkoj organizaciji, kojoj je i on sam pripadao. U kasnijem intervjuu za talijansku državnu televiziju RAI rekao je da je djevojka živa, da nije u opasnosti i da živi u samostanu. Porekao je da ima ikakvo konkretno znanje o samoj Emanueli te je istaknuo da je samo došao do ‘nekih logičnih zaključaka’. Za ovu teoriju ne postoje nikakvi dokazi.
Teorija o organiziranom kriminalu
2011. je Antonio Mancini, bivši član talijanske kriminalne organizacije naziva Banda della Magliana, natuknuo da je Emanuelina otmica jedan od ciljanih napada ove organizacije na Vatikan. U svibnju 2012. talijanska policija je otvorila grob gangstera Enrica De Pedisa i uzela uzorke DNK-a, nakon što je 2005. netko anonimno dojavio da se u grobu nalaze dokazi da je De Pedisi povezan s Emanuelinim nestankom, a i njegova je bivša djevojka 2008. tvrdila da joj je on priznao da je oteo Emanuelu. Nikakvih dokaza o tome nije pronađeno.
Teorija o seks skandalu u Vatikanu
U lipnju 2012., nakon što je iskapanje De Pedisova groba ponovno privuklo pozornost talijanske javnosti na ovaj slučaj, istupio je tad 85-godišnji egzorcist Gabriele Amorth koji je tvrdio da je Emanuelu oteo član vatikanske policije kako bi je iskoristili na seks partijima, a zatim da je ubijena. Amorth je tvrdio da su u sve bili uključeni službenici jedne strane ambasade, no nije otkrio koje.
‘Organizirale su se takve zabave, a vatikanska policija bila je ta koja je regrutirala djevojke. Postojala je mreža u koju je bilo uključeno osoblje strane ambasade. Vjerujem da je Emanuela završila kao žrtva tih krugova’, rekao je otac Amorth za La Stampu.
Puno pozornosti je u seriji, koja istražuje različite teorije, privuklo svjedočenje Emanueline prijateljice koja je rekla da joj je nekoliko tjedana prije nestanka Emanuela povjerila da ju je ‘uznemiravao’ kardinal iz Vatikana. Istaknula je da se radilo o ‘neprimjerenom ponašanju seksualne prirode’.
U filmu se također spominju dosjei koji su ‘procurili’ iz Vatikana i u kojima se navodno spominju troškovi vezani za uzdržavanje Emanuele Orlandi u jednom samostanu u Londonu za razdoblje duže od 14 godina, a pojavljuje se i ‘zadnja papirologija’ i njen povratak u Rim, najvjerojatnije ne kao žive osobe.
‘Jedino u što sam siguran je to da Vatikan zna istinu’, zaključio je priču Emanuelin brat Pietro Orlandi.