ŽIVOT S DIJABETESOM: Anji je s 11 godina na sportskom pregledu otkriven dijabetes tipa 1., evo što je bila prekretnica

Život s dijabetesom je poput konstantnog balansiranja balona! To dobro zna i 16-godišnja Karlovčanka Anja Luketić, kojoj je prije pet godina dijagnosticiran dijabetes tipa 1, a s kojom smo razgovarali uoči 14. studenog, Svjetskog dana dijabetesom

Robert Gašpert

Trebao je to biti običan sportski pregled za trening atletike, no u svega nekoliko minuta u potpunosti je promijenio život karlovačke obitelji Luketić. Tog ponedjeljka poslijepodne baš ništa nije upućivalo na to da njihova 11-godišnja Anja ima dijabetes koji se se povaljuje kao posljedica smanjenja razine lučenja inzulina iz gušterače. Čak 27 mmol/l krvi – toliku su vrijednost šećera u krvi liječnici izmjerili Anji, zbog čega je djevojčica, u čijoj obitelji do sada nije bilo slučajeva dijabetesa, hitno hospitalizirana. Stanje hiperglikemije manifestira se mučninom, povraćanjem, slabošću, letargijom…, no Anja je sa osmijehom na licu – kakav je krasi i danas, pet godina kasnije – ušetala u bolnicu i prihvatila ono što joj je život s dijabetesom tipa 1 donio – disciplinu u svim segmentima života.

'Dijabetes smo otkrili slučajno, jer nekih većih simptoma nije bilo. Doduše, primijetili smo da je Anja smršavjela i da nešto češće mokri, ali rekla je da pije puno vode i mislili smo da je to razlog', priča Anjina mama Ljubica dok sjedimo u centru Karlovca i razgovaramo uoči Svjetskog dana dijabetesa, koji se obilježava 14. studenog.

Rober Gašpert 

Iako je brzo 'pohvatala' sva pravila prehrane te naučila prepoznavati simptome glukoznih 'skokova' i sama sebi dati inzulin, Anjin život nakon suočavanja s dijabetesom tipa 1 više nije bio isti. Noći su bile posebna briga, jer malena djevojčica lako je mogla prespavati hipoglikemiju i, primjerice, noćno znojenje koje se javlja kao simptom kad padne razina glukoze u krvi, no njezini roditelji spavali su uvijek s jednim okom otvorenim. Kad je trebalo negdje otputovati, Anja je uvijek išla u pratnji roditelja. Za 'ne daj Bože' – tako su svi bili mirniji. No najveća prekretnica i veliko olakšanje za čitavu obitelj dogodilo se kad joj je prije dvije godine postavljena inzulinska pumpa, 'pametno' medicinsko pomagalo koje prepoznaje kad treba intervenirati i u kojoj točno količini inzulina. Zahvaljujući inzulinskoj pumpi 16-godišnja gimnazijalka Anja lani je po prvi puta bez roditelja otišla s prijateljima na skijanje u Francusku, a otad joj je i puno jednostavnije i na treninzima plesa, koji su njezina velika ljubav.

I dok njihova Anja živi život punim plućima, baš kakav i dolikuje jednoj srednjoškolki, njezini roditelji Ljubica i Marijo također su mirni, jer inzulinska pumpa tehnološki je napredna pa vrijednosti Anjina šećera u krvi prate na vlastitim mobitelima. Od 1. ožujka ove godine inzulinska pumpa kakvu Anja ima uvrštena je na listu pomagala HZZO-a, što znači da ju osobe s dijabetesom tipa 1, uz preporuku liječnika, mogu dobiti uz značajno smanjen trošak, dok je sav potreban potrošni godišnji materijal besplatan, pa je jasno koliko je ova odluka i veliko financijsko rasterećenje za sve koji žive s dijabetesom i njihove obitelji.

Robert Gašpert  Sustav MiniMed 780G - inzulinska pumpa sa autokorekcijama

'Otkad imam pumpu ne brinem toliko o tome hoće li mi šećer pasti ili treba li korekciju jer znam da pumpa posebnim algoritmima 'čita' moj lifestyle i isporučuje inzulin na sličan način kako to čini gušterača kod zdravih ljudi. Zbog toga sam puno opuštenija pa se i lakše upuštam u nove situacije. Tako je bilo i lani na skijanju. Naime, roditelji su bili zabrinuti kako će moje tijelo reagirati zbog cjelodnevne fizičke aktivnosti, no pumpa je odradila svoje i svih nas ohrabrila da iskustvo putovanja i skijanja ponovim i ove godine', priča Anja.

Robert Gašpert  Mama Ljubica, tata Marijo i sestra Maja najveća su Anjina podrška

Obitelj ne krije da je suočavanje s dijabetesom na početku bilo šok za svih, no zahvaljujući liječnicima i edukacijama, ali i stalnim istraživanjima novih mogućnosti, shvatili su da se s dijabetesom može kvalitetno živjeti. Kad je prehrana u pitanju, Anji danas ništa nije zabranjeno. Pojest će ona, kaže nam, i komad pizze, jer će inzulinska pumpa kad zatreba isporučiti inzulin u odgovarajućoj dozi. Moć tehnologije velika je stvar, no obitelj Luketić naglašava kako je ljudski faktor iznimno važan. A njihova je Anja u tom smislu prava šampionka odgovornosti. Obroci se uvijek planiraju, namirnice važu, a zbog toga se čitava obitelj počela kvalitetnije hraniti. Na putu privikavanja na dijabetes, trebalo je savladati i unos ugljikohidrata kada dođe do pada razine šećera u krvi. Srećom, primjenom inzulinske pumpe u osoba koje žive s dijabetesom tipa 1 postiže se bolja regulacija glikemije, pa je takvih situacija, kao i kroničnih komplikacija, puno manje.

Robert Gašpert 

Život s dijabetesom je poput konstantnog balansiranja balona za vrijeme svakodnevnih aktivnosti. Upravo zato Inicijativa Plavi baloni 2.0 želi podignuti svijest o dijabetesu tipa 1, stanju koje je često nevidljivo, kako bismo svi razumjeli svakodnevne izazove koje život s dijabetesom donosi. I Anja je ove godine sudjelovala u inicijativi, a posebno je uživala tijekom panoramskog leta nad Zagrebom u plavom balonu na vrući zrak.

'Kad osjetiš i vidiš tu povezanost ljudi koji žive s dijabetesom i njihovih obitelji i prijatelja, shvatiš da nisi sam te da nas ima puno u istoj situaciji. To te dodatno ohrabri, daje ti potrebnu motivaciju i stvarno ti je toplije oko srca', kaže Anja.

U Hrvatskoj je trenutačno oko 37.000 osoba s dijabetesom tipa 1, a 50% osoba koje žive s dijabetesom nema postavljenu dijagnozu! Cilj inicijative Plavi Balon 2.0 stoga je bio javnozdravstvenu kampanju uoči Svjetskog dana dijabetesa, koji se obilježava 14. studenog, podići na višu razinu – plavi baloni vidjeli su se na nebu diljem Hrvatske. Na najpoznatijim i najljepšim lokacijama dronom su snimili balansiranje 20.000 plavih balona, u čemu su sudjelovale osobe koje žive s dijabetesom, njihove obitelji i prijatelji, škole, fakulteti i brojni građani. Plavi baloni letjeli su nebom u Čakovcu, Varaždinu, Vukovaru, Virovitici, Đakovu, Omišu, Puli, Rijeci, Zadru, Splitu i Dubrovniku, a onaj najveći – na vrući zrak – letio je Zagrebom, priuštivši i Anji nezaboravno iskustvo.

*Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Equestris.