SABORSKI ZASTUPNICI OBILJEŽILI DENIM DAY: 'O seksualnom nasilju treba govoriti, a ne šutjeti'

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja i kampanje "Denim Day - Nosi traper s višim ciljem!" zastupnici u Hrvatskom saboru odjenuli su jeans.

Robert Gašpert

Nošenje trapera zadnje srijede u travnju svake godine međunarodni je simbol prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava i destruktivnih mitova o nasilju nad ženama kad je riječ o silovanjima ili seksualnim napadima. Posebno je zastrašujuća činjenica da na jedno prijavljeno dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva silovanja, a žrtve se teško odlučuju prijaviti nasilje zbog brojnih razloga, a najčešće iz straha - od osvete i osude te iz straha da im neće vjerovati.

Imajući to na umu, brojni su zastupnici i zastupnice u Hrvatskom saboru te članovi saborskog Odbora za ravnopravnost spolova podržali Denim Day, Međunarodni dan borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja, koji se u Hrvatskoj obilježava u organizaciji magazina Story i organizacije civilnog društva Ženska soba.

Robert Gašpert  Sabina Glasovac

Tako su odjevni komadi od jeansa danas zavladali Saborom, a sudeći po izjavama potpredsjednice Sabora Sabine Glasovac i niza zastupnika s kojima smo razgovarali, ova ih tema duboko dira.

'Smatram da o seksualnom nasilju treba progovarati, a ne šutjeti. Moramo učiniti sve da senzibiliziramo javnost i da pošaljemo poruku svim žrtvama seksualnog nasilja da nisu same, da smo uz njih i da nećemo dozvoliti da ih se dodatno viktimizira nakon što su prošle tu traumu. Žene, vaša djela vas ne određuju, imate pravo na svoje dostojanstvo. Vi ste žrtve, a ne krivci', rekla je za Story Sabina Glasovac.

Robert Gašpert  Ana Miščević

Ivana Kekin iz Možemo smatra da se o ovakvim temama treba mnogo više govoriti, kako bi se žene, djevojke i djevojčice osvijestilo da je seksualno nasilje nedopustivo. 'Ja se sjećam kad je krenula Me Too kampanja prije nekoliko godina da su mnoge moje prijateljice u poznanice tek tada osvijestile koliko su puta u životu bile izložene seksualnom nasilju, da se događalo da ih netko zašlata, da im se obrati na neprimjeren način, a da ne govorimo o nekim ozbiljnijim oblicima nasilja', prisjetila se.

Dodala je i da je važno poslati poruku pravosudnim institucijama o nedostatnosti kazna koje izriču. 'Nije u redu da se silovateljima umanjuju kazne, da djevojka koja ošamari muškarca koji je ugrožava dobije istu prijavu kao i on. Kakva je to poruka?', upitala se.

Robert Gašpert  Ivana Kekin

'Nasilje je svuda oko nas, i dalje ima žena koje neće prijaviti nasilje. Poruka koju trebamo poslati je sljedeća: Nemojte se sramiti, nemojte osjećati stigmu na sebi zbog seksualnog nasilja, borite se. A na nama svima jest da se borimo svaki dan i da ne mislimo da su stvari riješene', poručila je Anka Mrak Taritaš i dodala da se samo počinitelji trebaju sramiti.

'Kao političari, dužni smo osigurati da sustav na institucionalnoj razini dobro funkcionira i da doista štiti žrtve. S jedne se strane to postiže kvalitetnim zakonima, a naši zakoni u tom smislu imaju još uvijek puno nedorečenosti i rupa te nisu pogodni za provođenje kaznenih postupaka brzo i učinkovito', istaknula je Dalija Orešković, zastupnica Centra.

Robert Gašpert 

'Sigurna sam da je pred Hrvatskom još dug put kako bi dosegla nivo u kojem će se seksualno zlostavljanje moći staviti u što je moguće niže okvire, pogotovo kad uzmemo u obzir pojavu novih medija koje je jako teško kontrolirati. Danas smo ovom akcijom napravili zamah krilima leptira, no on će zasigurno polučiti rezultate', rekla nam je SDP-ova zastupnica Barbara Antolić Vupora.

'Podržala sam ovo jer mislim da je važno podržati sve ono što utječe na porast svjesnosti o problemima u društvu. Nasilje je društveni problem, a ovo je jedan od segmenata nasilničkih ponašanja koji je još uvijek u sjeni ostalih. Seksualno nasilje utječe na naše buduće žene, današnje djevojčice, na njihovo samopouzdanje i mogućnosti u društvu da se ostvare kako bi trebale, sukladno svojim punim potencijalima', naglasila je njena stranačka kolegica Martina Vlašić Iljkić.

Robert Gašpert 

'Ovo je treći put da Ženska soba i magazin Story obilježavaju Denim Day i do sada nismo imali ovakav odaziv. Izuzetno mi je drago da je potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac, preuzela na sebe organizacijsku ulogu i da su stvarno došle političarke i političari iz raznih stranaka i struja i na taj pokazali zajedništvo u zajedničkoj borbi protiv seksualnog nasilja', naglasila je Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe.

'Ovom inicijativom želimo osvijestiti što veći broj ljudi o važnosti borbe protiv društvene osude žrtava seksualnog nasilja jer kao medij osjećamo odgovornost i obvezu otvarati ovakve teme u javnom prostoru. Aktivna podrška koju je Hrvatski sabor, točnije njegove zastupnice i zastupnici, uputio ovom pokretu uvelike je značajna na institucionalnoj razini jer pokazuje da kolektivno možemo poslati snažnu poruku i pridonijeti izgradnji inkluzivnog društva s nultom stopom tolerancije na svaki oblik nasilja” poručili su iz uredništva magazina Story.

Osobe koje su preživjele neki oblik seksualnog nasilja mogu potražiti besplatnu pomoć i podršku u savjetovalištu u Ženskoj sobi (01/6119-444; e-mail savjetovaliste@zenskasoba.hr). Podršku inicijativi uputio je i Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova na čelu s Višnjom Ljubičić čiji će članovi također odjenuti 'traperice s višim ciljem' i uključiti se u virtualnu kampanju.