Koje značajke treba imati vaše prijenosno računalo?

Puno je značajki na koje trebate obratiti pozornost prije kupnje laptopa, jedna od glavnih stvari prema kojoj kupujete računalo je njegova namjena

promo

Na što trebate obratiti pozornost pri odabiru laptopa?

Prijenosna računala predstavljaju neizostavan dio svakodnevice u osobnom i poslovnom okruženju. Na tržištu ćete moći pronaći veliki izbor modela laptopa, zato je bitno znati koje karakteristike tražite u vašem prijenosnom računalu i s kojim budžetom raspolažete. Jedna od bitnih stvari na koju trebate misliti je veličina ekrana. Ovisno za što ćete ga koristiti odlučit će o vašem izboru. Ako namjeravate raditi u 3D ili AutoCad-u, izaberite laptop većih dimenzija kao što je 17.3'', a ako vam treba lagan laptop jednostavan za prenošenje izaberite ekran koji nije veći od 13''. Veličina ekrana diktira i njegovu težinu. Maksimalna težina prijenosnog računala ne bi trebala prelaziti 3kg, a u slučaju da svoj laptop nosite stalno sa sobom gledajte da bude manji od 2kg. Što se tiče rezolucije, jasno vam je da veća rezolucija donosi bolju i kvalitetniju sliku.

Najčešća rezolucija laptopa danas je 1366 x 768 px, ako želite gledati blu-ray filmove u full HD rezoluciji izaberite 1920 x 1080 px, 2560 x 1600 ili 3200 x 1800 px koriste Apple laptopi, a 3840 x 2160 px se kao standard koristi za jače gamerske modele prijenosnih računala. Kad birate laptop morate voditi računa i o procesoru. Procesor je mozak vašeg računala, on odlučuje kako i što treba raditi. Što je snaga procesora jača, to je ujedno i bolji laptop. Jedni od najjačih proizvođača procesora su Intel i AMD. Intel procesori imaju Pentium i Celeron procesore koji su veoma dobri za svakodnevno korištenje, Core i3 (namijenjen je osnovnom radu na računalu), i5 (procesor srednjeg nivoa), i7 (namijenjen je naprednim korisnicima najčešće u poslovne svrhe), a i9 je (profesionalna serija procesora vrhunskih performansi), namijenjena najzahtjevnijim gejmerima kao i korisnicima koji se bave uređivanjem složenih sadržaja. AMD ima modele A4 za jednostavne svakodnevne zadatke, do AMD FX koje imaju veoma snažne performanse. Kod kupnje laptopa vodite računa i o bateriji, jer ako prijenosno računalo nosite često sa sobom, u interesu vam je da baterija traje duže, jer nećete svugdje moći napajati laptop putem kabela. Trajanje baterije 7-8 sati zadovoljit će većinu korisnika, no postoje laptopi kojima baterija traje 16-18 sati. Ta opcija će biti izvanredna za sve one koji su često na putu i ne mogu koristiti punjač.

promo 

Koji operativni sistem odabrati?

Operativni sistem je skup programa koji pokreću vaše računalo. Danas uglavnom većina operativnih sistema dolazi s grafičkim korisničkim interfejsom, a najpopularniji su; Windows, Linux, Mac i Chrome operativni sistem. Windows operativni sistem dolazi iz Microsoft kompanije, jedan je od najpopularnijih i najraširenijih operativnih sistema. Linux je slobodni softver, a njegov kod je dostupan javnosti, što dopušta njegovo slobodno korištenje i mijenjanje. MAC je operativni sistem za Apple tvrtku, idealni su za osobno i poslovno korištenje. Chrome operativni sistem dolazi iz Google-a, projektiran je da radi isključivo na web aplikacijama, a baziran je na Linux-u. Namijenjen je za korisnike koji se isključivo služe internetom, pa ako svoj laptop koristite za društvene mreže, e-mail ili slanje fotografija onda će vam ovaj operativni sistem dobro odgovarati.

promo 

Kako odabrati grafičku karticu i hard disk?

Svako osobno računalo mora u sebi sadržavati grafičku karticu. Dijelimo ih na integrirane (koje su ugrađene u matičnu ploču ili sam procesor računala) i decidirane. Integrirane ne troše puno električne energije i rijetko imaju softverskih problema, osim što su veoma slabe za korištenje bilo čega zahtjevnijeg od surfanja internetom, obavljanja uredskih poslova ili igranja manje zahtjevnih igara. Dok decidirana grafička kartica ima zasebnu hardversku komponentu, koja je zadužena samo za obradu grafičkih elemenata. Kao takva bolje i brže obavlja posao ne opterećujući druge resurse računala. Mana im je ta što čine računalo težim, skuplji su od integriranih i traže više struje za svoju izvedbu. Stoga ako želite igrati najnovije računalne igre, redendirati i uređivati fotografije i videa uzmite decidiranu grafičku karticu, a za ostale uredske poslove i povremeno igranje igrica dovoljna će vam biti integrirana grafička kartica. Hard disk označava skladišni prostor podataka u vašem računalu. Kod većine laptopa koristi se HDD (Hard Disk Drive), ali nije rijetko da možemo vidjeti i SSD (Solid State Drive) hard disk. SSD osim brzine, pruža i manji utrošak energije, što će produžiti vijek trajanja baterije. Mana mu je manji kapacitet i veća cijena nego li kod HDD.