Ovog mjeseca obilježava se Movember, pokret posvećen muškom zdravlju, točnije, borbi u prevenciji raka prostate, drugog najčešćeg zloćudnog tumora u Hrvatskoj. Kako izgleda život s ovom dijagnozom, jako dobro zna 65-godišnji umirovljenik Velimir Korak. Danas je aktivan u Društvu oboljelih od raka prostate, a za Story.hr ispričao je svoju priču, koja je najbolji dokaz da redoviti pregled može - spasiti život.

Dijagnozu sam dobio u proljeće 2011. godine. Odmah sam išao na operaciju

 'Dijagnozu raka prostate sam dobio u proljeće 2011. godine. Odmah sam išao na operaciju (odstranjivanje prostate) na nagovor urologa, što je možda bilo pogrešno. Predlažem svima da prije konačne odluke konzultiraju urologa i onkologa. Operacija obično donosi probleme (impotencija, inkontinencija)', započeo je ovaj umirovljeni inženjer geologije, koji je, kada je saznao za dijagnozu - bio šokiran.

'Otac je imao problema s prostatom povišenim prostata specifičnim antigenom ili PSA, tumorskim markerom specifičnim za prostatu, u šezdesetima (sad ima 92 godine), pa sam i ja u svojim pedesetima počeo pratiti svoj PSA. Nakon nekoliko godina PSA je porastao do 6 pa me urolog poslao na biopsiju. Na prvoj biopsiji je bilo sve u redu, a na drugoj je otkriven rak. Bio sam šokiran. Do tada nisam imao nikakvih simptoma niti problema s prostatom', rekao nam je gospodin Korak, koji je trenutno na hormonalnoj terapiji koja, kaže, kod njega još uvijek funkcionira. 'Sljedeća faza je kemoterapija. Ima još faza, u inozemstvu i koštaju', dodaje.

Ispovijest Zagrepčanina koji se godinama bori s rakom prostate
privatna arhiva 

'Aktivan sam u Društvu oboljelih od raka prostate. Društvo godišnje ima više manifestacija na kojima propagira upoznavanje muške populacije starije dobi o potrebi kontrole prostata specifičnog antigena (PSA) kao i pregleda kod urologa. Time se prevenira rak prostate, kao jednog od najučestalijih oblika raka muške populacije. Također unutar Društva izmjenjujemo iskustva među bolesnicima i informacije o načinima liječenja, novim lijekovima koji se pojavljuju na tržištu te o mogućim nuspojavama liječenja i mogućnostima prevencije istih', rekao nam je gospodin Velimir, a nas je zanimalo i smatra li da se u javnosti premalo zna o muškom zdravlju, ali i važnosti redovitih pregleda.

'Smatram da se premalo priča o muškom zdravlju, odnosno o urološkim problemima. Bilo bi nam drago da mediji malo više poklanjaju pažnju novim i postojećim lijekovima, novim vrstama liječenja i dijagnostike. Kao što je rečeno, važno je pratiti PSA i odlaziti na urološke preglede poslije pedesete, pogotovo za one koji imaju genetske predispozicije. Jer ako se otkrije rak u ranoj fazi i primjeni odgovarajuća terapija rak prostate može biti obična kronična bolest', zaključuje gospodin Velimir.