Impresivno zdanje koje dominira promenadom jezera Léman već dovoljno govori o važnosti legendarne “maison” koja je od samog osnutka osvojila urarsku i društvenu elitu. I sam očaran njenom aurom, uranjam u svijet urarskog savršenstva te donosim priču o najboljim satovima na planetu. U čitavoj povijesti urarstva, satovi kuće Patek Philippe bili su odabir najviših društvenih slojeva; od kraljice Viktorije do danas, kupovali su ih monarsi, pape, svjetski vođe i celebrity elita, bilo za svoje kolekcije ili kao ekskluzivni dar.

Storybook u posjeti raskošnoj palači urarskog vladara Pateka Philippea
Story 

Šesterokatna palača u kojoj se manufaktura nalazi od 19.stoljeća Sve je počelo s Poljakom Antoineom Norbertom de Patekom koji je, suprotstavivši se ruskoj dominaciji, bio prisiljen napustiti rodnu državu pa se 1833. seli u Švicarsku. Patek prvo kupuje gotove satne mehanizme kojima opskrbljuje bogate poljske klijente, što se pokazalo kao uspješan poslovni pothvat koji ga je potaknuo da se udruži s još jednim poljskim imigrantom, urarom Françoisom Czapekom. Tako zajedno, 1. svibnja 1839. godine, osnivaju kuću Patek, Czapek & Co.. U toj fazi Patek kupuje “ébauches”, mehanizme za satove različitih kuća koje dovršava u vlastitoj radionici. No pet godina kasnije Patek u Parizu susreće mladog francuskog urara Jean-Adriena Philippea, izumitelja mehanizma za navijanje satova bez ključića, s kojim sklapa novo partnerstvo i prekida suradnju s Czapekom. Iako je tako riskirao gubitak dotadašnjih klijenata i potencijalni bankrot, Philippe ubrzo postaje Patekov glavni urar i do 1850. godine kuća već proizvodi prve satove s mehanizmima koje je on dizajnirao i koji su na brojčaniku nosili oznaku “PP”. Unatoč strahu od konkurencije te bivšeg partnera Czapeka koji je osnovavši vlastitu urarsku kuću počeo pridobivati Patekove klijente, sve se promijenilo na Velikoj svjetskoj izložbi u Londonu 1857. godine. Tada je kraljica Viktorija kupila maleni ženski sat Patek & Co., promjera samo 30 mm, kojem nije bio potreban ključ za navijanje. Slavnim klijentom prestiž kuće vrtoglavo raste i ona uskoro mijenja naziv u Patek Philippe & Cie.. Financijska neizvjesnost postaje prošlost nakon što proizvodi kuće počinju osvajati rusko tržište, a počinje opskrbljivati i pariški Rodanet, lajpciški Elimayer te madridsku Pennu. Podjelom svijeta na 24 vremenske zone 1870. godine urari su pokušali osmisliti napravu koja će pokazivati vrijeme makar u dva različita grada svijeta. Šezdesetak godina kasnije, samostalni ženevski urar Louis Cottier uspio je upravo to, kreiravši mehanizam sata koji je pokazivao lokalno vrijeme u više gradova.

Storybook u posjeti raskošnoj palači urarskog vladara Pateka Philippea
Story 

'Caliber 89' - sat iz 1989. godine kreiran u čast 150. godišnjice kuće Prvi ručni sat proizveden 1868. za jednu mađarsku groficu bio je preteča mnogih iznimnih posebnosti i “komplikacija” u urarskom dizajnu (riječ komplikacija u urarstvu opisuje dodatne funkcije ili mehanizme sata osim samog pokazivanja vremena). Kako nošenje ručnog sata polako postaje moda, urari u već postojeće mehanizme počinju ugrađivati različite dodatne “komplikacije”. Tako uskoro u redovnu proizvodnju biva uvršten i prvi ručni kronograf sa štopericom ili bez nje i ručni satovi s otkucavanjem minuta. A 1925. kuća Patek Philippe predstavlja prvi ručni sat s beskonačnim ili vječnim kalendarom koji je pokazivao sve dane i mjesece poštujući pri tome i prijestupnu godinu, ali i Mjesečeve mijene. Unatoč ekonomskoj krizi, kreativnost kuće cvjeta, a 1932. kupuju je ženevski proizvođači brojčanika, braća Charles i Jean Stern, i u vlasništvu obitelji ostaje do danas, kada je vode otac i sin Philippe i Thierry Stern.

Storybook u posjeti raskošnoj palači urarskog vladara Pateka Philippea
Story 

Antoine Norbert de Petak i Francois Czapek osnivaju Patek, Czapek & Co. 1839. godine Iste godine nastaje sada već kultni model Calatrava koji predstavlja jedan od klasičnih dizajna u urarskoj povijesti. U desetljećima koja su uslijedila kreativnost kuće Patek Philippe ne jenjava pa ona predstavlja brojne slavne kolekcije kao što su npr. Nautilus iz 1976. ili ženski Gondolo iz 1993. godine. Patek Philippe jedina je švicarska urarska kuća koja sama dizajnira svoje satove, proizvodi sve njihove dijelove i spaja ih u jedinstvene primjerke urarske umjetnosti. Da bi se razvio novi model mehanizma, potrebno je od tri do pet godina preciznog rada, a za iznimne modele mehanizma kao što je npr. Caliber 89 čak i do devet godina. Oko 200 visokokvalificiranih urara ručno ih spaja, a izrada mehanizma zahtijeva od 1200 do 1500 pojedinačnih postupaka. Isporučuju se tek nakon što zadovolje sve stroge standarde kvalitete, a njihova se preciznost, koju dosad nitko nije nadmašio, u posljednjoj fazi testira na ruci samog kupca. Kada je dizajn u pitanju, od prve skice do gotovog sata, cilj te kuće uvijek je bio pronaći savršenu ravnotežu između klasičnog i suvremenog. Samo dizajn koji se smatra dostojnim te ideje nosi potpis Patek Philippe.

Storybook u posjeti raskošnoj palači urarskog vladara Pateka Philippea
Story 

1922./1923. godine nastaje prvi kronograf sa štopericom   Zahvaljujući bespogovornom umijeću, Patek Philippe održava tradiciju inovacije o čemu svjedoči čak 80 patenata. Ta je kuća, koja u stalnoj proizvodnji ima više od 200 modela satova, oduvijek stremila savršenstvu kroz kreiranje urarskih i draguljarskih remek-djela nenadmašne kvalitete te nenadmašene pouzdanosti, i upravo ih njihova ekskluzivnost čini dragocjenim komadima. Te kreacije, u čijoj se ljepoti ogleda mehaničko savršenstvo, iznad su prolaznih modnih trendova i nikad ne gube svoju privlačnost i suvremenost. Patek Philippe stvorio je vlastiti bezvremenski stil, skladnu kombinaciju osobnosti, elegancije i aristokratskoga glamura stoga ne začuđuje što se fascinantni satovi te kuće smatraju jedinstvenim naslijeđem koje se “nikada ne posjeduje, već samo čuva za sljedeće generacije”.

Storybook u posjeti raskošnoj palači urarskog vladara Pateka Philippea
Story 

Novinar Storybooka Ante Carić koji je zavirio u raskošnu Petekovu palaču Napisao: Ante Carić Fotografije: Patek Phillippe S.A.